Kümelenemezseniz Çin alıp götürecek

Giyimkent ve Tekstilkent Kümelenme Projesi Çalışma Grubu, kümelenme kavramının ve faydalarının tartışıldığı toplantıda biraraya geldi. Toplantıda küme çatısı altında biraya gelmek isteyen firmaların neler yapması gerektiği konusunda bilgi verildi. Dünyanın pek çok ülkesinde kümelenme konusunda projeler yürüten Ekonomic Transformations Group Başkanı Dr. Eric Hansen, “Firmalar uluslararası pazarda bir arada çalıştıkları taktirde rekabet edebilir. Bir ülkeye gittiğimizde en büyük sorun firmaların bir arada çalışma konusunda başarılı olamayışları” dedi.


ÇİN TEHLİKESİ
Uluslararası Para Fonu’nun verilerine göre 2040’da dünyanın en büyük ülkeleri Çin, ABD, Hindistan, Japonya ve Meksika olacak. “Çin’in birinci olması tekstil üreticileri için muazzam bir rekabet aynı zamanda büyük bir pazar demek” diyen Hansen, “Eğer kümelenmeyi beceremezsek Çin her şeyi alıp götürecek” vurgusunu yaptı. Hansen, kümelenmede farklı imalat sanayilerini bir araya getirmenin önemine değinerek bir kumaşa sadece tekstil firmalarının değil, ağır sanayi ya da otomotiv sektörlerin de ihtiyaç duyabileceğini aktardı.


KÜME KAPSAMI
Kümelenmede yapılması gereken ilk işin kümenin kapsamını belirlemek olduğunu da ifade eden Dr. Eric Hansen, “Oluşturulacak küme tüm tekstil firmalarını mı yoksa sadece hazır giyimcileri mi kapsayacak? Coğrafi olarak tüm Türkiye’yi mi, İstanbul mu yoksa sadece Giyimkent ya da Tekstilkent’i mi kapsayacak? Finansman stratejisi nasıl olacak? Ne kadarını özel sektör ne kadarını devlet karşılayacak? Uluslararası kuruluşlardan kaynak temin edilecek mi? Küme süreci ne olacak? Küme 9-12 ayda da sonuca ulaşabilir, 4-6 ayda da. Bence siz 4-6 aylık hızlı versiyon için hazırsınız” açıklamasını yaptı.


GÜVEN UNSURU
Kümelenmede güven unsuruna da değinen Hansen, bunun sağlanması için de gayri resmi çalışılmaması gerektiğinin altını çizdi. Hansen ayrıca, “Ben işin başında yokken acaba ortağım bir şey yapmış olabilir mi? Ya da işler yolunda gittiğinde Neden tek başıma çalışmıyorum, kötü gittiğinde ise sorumlusu ortağımdır? zihniyetinden kurtulmayız” yorumunu yaptı.


Modern Türkiye’de geleneksel motifleri korumak gerektiğini söyleyen Hansen, Türkiye’de önemli bir potansiyel olduğunu, kültürel değerlerin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürebileceğini, ar-ge çalışması yapacak firmaların organik kumaşlara yatırım yapmalarını söyledi.


Başarılı küme örnekleri


* ABD’nin 25 bin kişilik kenti Georgia’da, dünya sanayi tipi halı ihtiyacının yüzde 80’i karşılanıyor.


* İtalya’da kümelenme konusunda meşhur küçük köyler var. Bu köylerdeki firmalar, kayak ayakkabısı üretiyor.


* 3.2 milyon nüfuslu küçücük bir ülke olan Singapur, dünyanın hard disk pazarının yüzde 40’ını elinde tutuyor.


* Şili, dünyada somon üretiminde lider hale geldi.


* Meksika kenti Chihuahua kümelenme konusunda dünyaya büyük bir bayrak dikti. 15-20 yılda çöl ve dağların arasında büyük bir büyüme gerçekleştirdi. Bugün dünyanın pek çok ülkesinden firmalar bu çölde toplanıp kümelenme kongresine katılıyor.

Kümelenmede en önemli sıkıntılar


– İnsan kaynakları ve iş gücü sorunları,


– Bilgi yetersizliği,


– Ar-Ge’de deneyim eksikliği,


– Kayıtdışı ekonomi,


– Devlet garantörlüğü,


– Pazarlama eksikliği,


– Pahalı hammadde.


Sektörün çözüm önerileri


– Tekstil Borsası kurulmalı,


– İtalya’nın yaptıkları incelemeli,


– İhracat geliştirilmeli,


– Fuarlar takip edilmeli,


– Ar-Ge çalışmaları geliştirilmeli,


– Kümelenme komisyonu kurulmalı,


– Yenilikçilik,


– Minimum stok yapılmalı.
NALAN SÖYLEMEZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here