Kuşaklar ve Ticaret Üzerine

Farkında mısınız bilmem ama tüm dünya bir geçiş sürecinde. Farklı bilim dalları “teknoloji ittirmeli” bu değişime çok bilimsel açıklamalar getirebilirse de bana göre bu, tam anlamıyla nesiller arasında oluşan ciddi bir gaz sıkışması.

Yani egosu yüksek ve daha da ötesi gücü elinde bulunduran bir nesil şimdilerde iktidara geliyor. O çok bildik Baby Boomer (X), ne yapacağı belli olmayan (Y) ve 2000 sonrası doğanların (Z) özelliklerini bir kez daha yazmayacağım. Doğrudan 1980-1995 yılları arasında doğan, şimdilerde 33’ünü süren iktidar kuşağına Y’ye değineceğim. Neden mi? İktidardalar. Nasıl mı? Sayıları kalabalık, çalışan, üreten ve parayı elinde tutan onlar da ondan.

Kuşaklar ve Ticaret
Kuşaklar ve Ticaret

Dünyaca ünlü iletişim network’ü Edelman, “8095®” adlı bir araştırma yapmış ve Y’lerin bakış açısını, markaların hayatlarındaki yerini ve kültürel değişimlerini analiz etmiş. Bu yıl ilk kez Türkiye’de Y’leriyle araştırmada yer almış.

İddialılar. 11 ülkedeki Y kuşağı üyelerinin yüzde 74’ü, yaşıtlarının ve diğer kuşakların satın alma kararlarını etkileyebileceklerine inanıyor.

2025’te çalışan nüfusun yüzde 70’i Y kuşağı olacak. Daha bugünden dünyaya yön veriyor ve inanılmaz bir harcama gücünü ellerinde tutuyorlar.

İnternet ve dijital teknolojilerle yakınlar. Bu nedenle çok daha farklı şekilde iletişim kuruyor ve etkileşim beklentileri de aynı oranda farklılık gösteriyor.

Trendleri genelde onlar başlatıyor.
Sürekli arayıştalar, yeni markaları deneyimlemeyi zorlayan bir pop kültüre aitler. Bu çok önemli çünkü pazarlamacıların onlara geleneksel yöntemler ve alışılagelmiş içgörülerle ulaşması artık mümkün değil.

Eski çamlar bardak olmuş
Diğer ülkelerin Y kuşağının 12 seçenek arasında hayattaki en büyük hedefi; kişisel tutkuları ile örtüşen bir iş yapmak (yüzde 79), ev sahibi olmak (yüzde 78), aile kurmak/evlenmek (yüzde 72).

Türkiye’deki Y kuşağının ilk üç hedefi; bir ev sahibi olmak (yüzde 86), işyerinde güçlü bir unvana sahip olmak (yüzde 82), yüksek maaşlı bir işte çalışmak (yüzde 80) yer alıyor.

Kendi işini yapmak tüm Y’ler için yüzde 48 ile hayattaki en büyük amaç. Mark Zuckerberg ve Andrew Mason gibi internet zenginleri onların idolü.

Y kuşağı girişimci. 11 ülke arasında yüzde 76’lık bir oranla kendi işinin sahibi olmayı isteyen Türk Y’ler ilk sırada, yüzde 65 ile Brezilyalı, yüzde 61 ile de Çinliler geliyor. Peki, neden? Aileleriyle yaşıyorlar ve aç-açık değiliz deyip risk alıyorlar. Keyif düşkünü Fransız Y’lerine gelince sadece yüzde 30’u kendi işi ninsahibi olmak istiyor. Salla başı al maaşı misali.

Dünyadaki Y’ler en çok sağlıklı ürün ve hizmet harcamalarına yüksek miktarda ödeme yapmaya hazır. Kıyafet, güzellik/bakım harcamalarına ise en az.

Ekonomik istikrar tüm Y’ler için en çok önemli.
Y kuşağı bencil. 12’lik listede “ihtiyacı olanlara yardım etme” ve “çevreye destek sağlama” gibi amaçlar 8-9’uncu sırada. İnsanlık ve doğaya saygı Türkiye, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri hariç diğer ülkelerdeki Y’lerde hak getire.

Y kuşağı satın alırken nasıl düşünüyor, ne yapıyor?
Y kuşağı için ‘alışveriş’ sosyal bir aktivite. Öyle ki yüzde 65’i tek başına alışveriş yapmıyor. Türkiye’deki Y kuşağının yüzde 66’sı da aynı durumda.

Her 3 Y kuşağı üyesinden 1’i arkadaşının onaylamadığı bir şeyi satın almıyor.

Y kuşağının satın alma davranışlarında sosyal medya, beklenilenin aksine ana faktör değil. Yüzde 51’i arama motoruna, yüzde 47’si arkadaşlarla kurulan diyaloğa, yüzde 45’i aileye danışmaya ve yüzde 43’ü de ürünün web sitesine bakıyor.

Bilgi alma eğiliminin bir diğer nedeni, arkadaşları ve ailelerini bilgilendirmek ve o konuda uzmanlaşma istekleri, yani kalabalık içinde statü istiyor.

Markalardan beklentiler yüksek
Y kuşağının markalardan beklentileri fazla. Çünkü kullandığı markayı kendisinin bir yansıması olarak görüyor. İşte bu nedenle ürün ve hizmetlerdeki hataları affetmiyor, hemen başkalarıyla paylaşıyor (yüzde 75).

Bizim Y’ler (yüzde 78) markaların onlara gezi, eğitim, koçluk gibi aktivitelerle farklı deneyim yaşatmasını, yüzde 76’sı burs gibi finansal olarak desteklemesini istiyor. Bedavacılar demeye dilim varmıyor!

Dünya ortalaması yüzde 75, ülkelerinin dünyada etkili olduğunu düşünenlerin ama Çinli Y’lerin yüzde 98’i, Almanların yüzde 82’si ve Hintlilerin yüzde 84’ü ‘biz güçlüyüz’ diyor. Bizimkilerin yalnızca yüzde 62’si Türkiye’nin dünya arenasında etkili olduğunu düşünüyor. Böyle düşünüyorsa öyle de aksiyon alıyor demektir. Yazık!

Y Kuşağı global trendlere de liderlik ediyor.
Kentleşme, deneyim yani istişare kültürü ve farklı anne-baba olmak hali Y kuşağının öncülük ettiği yeni trendler olacak.

Açıkçası Y kuşağı X’lerden oldukça farklı bir karaktere sahip. Onları anlamak için daha fazla çaba göstermek gerekiyor. Markaların işi zor ama daha çok birlikte yaşama kültüründe dikkat edilmesi gerekenler var. İktidardaki yeni kuşağın kodlarını doğru okumak ve sıkışan gazı boşaltmak gerek. Ne diyelim, haydi hayırlısı! Zaman – Günseli Ö. Ocakoğlu – g.ocakoglu@zaman.com.tr – Kuşaklar ve Ticaret

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here