Kutusu tablo olan çikolata yaptı, krizde satışları patlattı.

Chocolate Dose markasıyla, metal kutusunda dünyaca ünlü 8 ressama ait mini tablolarının yer aldığı çikolata üreten Murat Özdoğan, yılda 2 milyon liralık satış yaptı. Çikolatayı yiyen boş kutusunu duvara tablo olarak astı.

VINCENT Van Gogh, Leonardo Da Vinci ve Monet gibi dünyaca ünlü ressamlara ait resimleri içinde çikolatayla minyatür kutular içinde satışa sundu, en çok talep Japonlar’dan geldi. Ota Tıp Merkezleri’nin kurucusu Dr. Murat Özdoğan, Chocolate Dose markasıyla ‘hediyelik çikolata’ pazarına girdi. İçindeki çikolata yenildikten sonra kutusu duvara tablo olarak asılan ürün serisi ile bir yılda 2 milyon lira ciro yaptıklarını belirten Özdoğan, ‘Türkiye’de hediyelik çikolata denilince, akla büyük pastane kutuları geliyor. Hem işlevsel hem uygun fiyatlı hem de tasarım ürünlerin Türkiye’de olmadığını gördük. Henüz tanıtım ve pazarlamamız çok kısıtlı olmasına rağmen geliştirdiğimiz inovatif ürünlerle hızlı yol aldık’ dedi.

ÇİKOLATANIN ‘ A LA CARTE’I
Telif ücretleri ödenerek dünyaca ünlü 8 ressamın eserlerine yer verdikleri çikolata kutularının adeta kapışıldığını belirten Özdoğan, ‘Bizi en çok şaşırtan, dünyada en zor pazar olarak bilinen Japonya’ya henüz yola çıkalı bir yıl olmamıza rağmen ürünlerimizi satıyor olmamız. Bu pazar bizim için çok önemli’ diye konuştu. Japonya’ya ihracatlarının toplam cironun yaklaşık yüzde 10’u kadar olduğunu ifade eden Özdoğan, şöyle devam etti: ‘Pazardaki mevcut tablet çikolatalara ‘tabldot yemek’ dersek, bizim ürünlerimiz ‘a la carte’ olarak kalıyor. Her gün tabldot yeseniz de kendinizi ödüllendirmek için arada a la carte yemek istersiniz. Biz de bu bilinçle hem yeme açısından ergonomik hem tasarım harikası hem de inovatif ürünlerle bu pazarı oluşturmak istiyoruz.’

TÜRK RESSAMLAR SERİSİ
DÜNYACA ünlü ressamlar serisinin çok tuttuğunu, hem bu fikri geliştirmek hem de ünlü Türk ressamlarını dünyaya tanıtmak için hazırlıklara başladıklarını anlatan Özdoğan, ‘Çalışmalarımız devam ediyor. Türk ressamların yer aldığı ürünleri yurtdışına ihraç edeceğiz’ diye konuştu. Ressamlar serisinin yanı sıra hediyelik kategorisinde bir de Picasso’nun magnet’inin yer aldığı özel bir ürün daha geliştirdiklerini anlatan Özdoğan, bu ürünlerin fiyatlarının 5.5-6 lira arasında değiştiğini söyledi. Özdoğan, İstanbul’daki fabrikalarında 9 çeşit çikolata ve lokum ürettiklerini söyledi.

Lokum lolipopu çocuklar sevdi
GELENEKSEL Türk lokumunu da farklı bir formatta satışa sunduklarını dile getiren Özdoğan, ‘Lokumu sadece büyükler biliyor. Üstelik katkı maddesi en az olan ürünlerden biri olduğu için ayrıca sağlıklı da. Biz de farklı tatlardaki lokumu çocukların bildiği lolipop formatında satışa sunduk. Tüketicinin bize dönüşü çok iyi oldu’ dedi.
Aylin LÖLE -Akşam

3 YORUMLAR

  1. GERÇEKTEN TEBRİK EDİYORUM.Bu tarz farklı fikirleri okuyunca ben niye bulamıyorum diye çok hayıflanıyorum.Acaba bu gerçekten ilham perisi ile mi alakalı yoksa dünyayı gözlem gücüyle mi.Tekrar tebrikler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here