LED flower POT

9

LED flower POT, binalardaki pencere pervazlarına takılmak üzere tasarlanmış, güneş enerjisi ile çalışan bir çiçek saksısıdır.

Tamamı ile kendi enerjisini üretme kapasitesine sahip olan bu saksı enerjisini ürünün arkasında gizli olan 12v’luk bir bataryada depolar. Gün battığında ışık seviyesini algılayan anahtar 35 LED’i otomatik olarak aktive eder ve böylelikle binayı yıkama yöntemiyle aydınlatır hem de binanın duvarından yansıyan ışık ile beraber sokağı aydınlatır.

Bu ürünün bir sokaktaki her pencereye kurulması ile o sokak artık ışık direklerine ihtiyaç duymayacaktır. Gövdesi PHA-11 adlı plastik malzemeden, plastik enjeksiyon tekniğiyle üretilmek üzere tasarlanmıştır ve biyolojik olarak geri dönüştürülebilir. 5,5 x 24 cm ölçülerindeki Güneş Paneli 12v’luk bataryayı kısa sürede şarj etme kapasitesine sahiptir ve direk gün ışığına gerek duymadan bulutlu havalarda bile şarj edebilir.

Bu, sokak direklerine kıyasla çok ucuz olan küçük saksıyı binalardaki her pencereye koyarak, hem sokaklardaki kimi zaman kaba, kimi zaman kalabalık yaratan, kimi zaman bozulmuş veya zarar görmüş sokak lambalarından kurtulunabilir hem de sokak, gözü almayan, binadan yansıyan, hoş ve yeterli bir ışık ile aydınlatılabilir. Dahası, hem sokağın, hem de binanın dışarıdan görünüşünü, binayı boydan boya dışarıdan görünebilir kılarak iyileştirecek ve sokağın sakinlerine böylelikle bir göz ziyafeti yaşatacaktır.


Tasarımcı Yiğitcan Şükrü Akkaş
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here