Leke tutmayan gömlek

Teknik tekstil Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen alanlardan biri. Hazır giyimin önde gelen üreticilerinden Orka Grup da leke tutmayan gömlek üretti.

Özellikle iş hayatında çok sık kullanılması hedeflenen yeni beyaz gömlek, çaydan kahveye kadar hiçbir lekeyi üzerinde tutmuyor. Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Bu ürünümüz deterjan üreticilerini üzecek.” dedi.

Damat markası ile kamuoyunda tanınan Süleyman Orakçıoğlu, ‘teknanolojik gömlek’ adını verdiği yeni ürününü İstanbul Nişantaşı’ndaki mağazalarında tanıttı. Elyafların moleküler yapısındaki değişikliklerle hazırlanan nanoteknoloji kumaşlarla üretilen gömleklere çay, kahve, vişne suyu vb içecekleri dökerek leke tutmadığını gösterdi. Süleyman Orakçıoğlu, yeni dönemde araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık vereceklerini ve her iki ayda bir yeni ürünlerini kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. Yeni ürünle birlikte deterjan üreticilerini üzebileceklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı “Bu ürünü ilk ay promosyon amaçlı 99 TL’den satışa sunacağız.” duyurusunu yaptı. Orakçıoğlu, gömleği iki yıllık bir çalışma sonucunda satışa hazır hale getirdiklerini belirterek, normal beyaz gömleklerin iki katı fiyata mal olduğu bilgisini verdi. Nanoteknolojik ürünler grubun Giresun’daki fabrikasında üretilecek. Yarısı Damat�Tween mağazalarında olmak üzere yıllık 300 bin gömlek satan şirket, yeni ürünleri ile beyaz renkli mamullerin satışını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Akıllı kumaş hastalığı tespit ediyor, stresi önlüyor

Nike, Gap ve Zara gibi dünyaca ünlü markalara üretim yapan Yeşim Tekstil, nano teknoloji sayesinde leke ve su tutmayan, ütü istemeyen, saman nezlesine karşı koruyan, E vitaminli akıllı kumaş ve giysiler ürettiği, ‘hibrit’ adını verdiği kumaşlar kullanmaya başladı.

İşbir Yatak, NASA tarafından geliştirilen viskoelastik malzemeyle ‘akıllı yatak’ üretti. Bu yataklar, anti-stres ve hijyen gibi imkanlar sunuyor.

Avrupalı bilim adamları, vücudun yorulduğunu tespit eden ve çalışanı mola vermesi konusunda uyaran akıllı giysiler üretmeye başlayacak.

Damat Tween, sigara kokusunu ve her türlü kötü kokuyu tutmayan takım elbiseler yanında yürüdükçe parfüm kokusu yayan takım elbiseler üretiyor.

Bellona, yatak teknolojisinde ‘Thermocool’ adı verilen yöntemle uykuda 4 mevsim boyunca bedeni ideal ısıda tutacak ürün geliştirdi.

İstikbal Mobilya, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, mikrodalga fırın gibi elektronik cihazlardan yayılan non-iyonize radyasyonu yüzde 98,5 oranında engelleyen kumaşla yatak üretti.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here