Lighty sistemi ile Oda Aydınlatması

Sırada Japonya’dan bir iş fikri var. Bu iş fikrinde Robot sistem Photoshop benzeri “boyama” kontrolü aracılığıyla oda aydınlatmasını düzenliyor. Lighty sistemi, kullanıcılarına dokunmatik bir ekran üzerinde bir odada aydınlatmak istedikleri alanı “boyayarak” hızlı ve kolay bir şekilde odanın aydınlatmasını ayarlamalarını sağlıyor.

Bir mekanın işletilmesinde müşteriler üzerinde en fazla etkiyi bırakacak etken, mekanın atmosferidir. Meyer Sound’un tablet bilgisayardan kontrol edilebilen akustik ile sağladığı ses düzeninden sonra, şimdi de Lighty sistemi, kullanıcılarına dokunmatik bir ekran üzerinde bir odada aydınlatmak istedikleri alanı “boyayarak” hızlı ve kolay bir şekilde odanın aydınlatmasını ayarlamalarını sağlıyor.

Japon Bilim ve Teknoloji Ajansı’nın IGARASHI Tasarım Arayüz Projesi tarafından üretilen Lighty sisteminde, bir odanın tavanına bilgisayardan kontrol edilebilen bir lamba donanımı yapılıyor. İnteraktif kontrol panelinde plan olarak kullanılan bir kamera, odanın kuşbakışı görünümünü sağlıyor. Canlı geri bildirim sayesinde ışığın oda içindeki dağılımı izlenebiliyor. Bu sistem sayesinde kullanıcıya, hem kişiselleştirme hem de karmaşık sistemleri otomatik hesaplama yöntemiyle oluşturabilme olanakları sunuluyor. Aşağıdaki video, Lighty sisteminin nasıl çalıştığını gösteriyor.

Uygulama, restoranlar ve konser salonları gibi konumlarda başarılı sonuçlar gösterirken, tasarımcılar yakın bir zamanda evler için de bu teknolojinin uygulanabileceğini belirtiyor. Şu anda prototip aşamasında olan uygulama, belki de yakın bir zamanda piyasaya çıkabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here