Linkedin’de Başarılı Bir Profil İle İş Bulmak

24

İş yaşamanının en büyük sosyal ağı Linkedin ile başarılı bir profil oluşturmanın tüyoları

linkedin-profil

Günümüzde bir çok ciddi iş bilgisayar, internet, sosyal medya ve sosyla ağlar üzerinden yürütülüyor. Bir çok önemli firma, işe almak istedikleri insanların Linkedin profili olup olmadığına ve varsa ne kalitede olduğuna bakmaktadır. Bu bağlamda Linkedin üzerinde başarılı bir profil oluşturmak, başvurduğunuz işlere sahip olmanıza olanak sağlayacağı gibi hiç beklemediğiniz iş teklifleri almanıza da imkan sağlayabilir.

Profesyonel olmayan fotoğraflardan uzak durun.

Linkedin, Facebook, Instagram ya da Twitter gibi günlük yaşantınızı insanlarla paylaşacağınız bir ortam değildir. Linkedin tamamen iş çevreleri için geliştirilmiş, iş bağlantıları yapmanıza olanak sağlayan bir sosyal ağdır. Bu nedenle tatildeki, piknikteki, kafede arkadaşlarınızla çektirdiğiniz fotoğrafları, Linkedinde kullanmayınız. Temiz, ciddi ve iyi bir izlenim bırakan fotoğraflarınızı kullanınız.

Profilinizi güncel tutun ve ilgilenin.

Potansiyel iş vereniniz Linkedin profilinizde hala eski işinizde çalıştığınıza dair bilgiler görürse pek hoş bir durum oluşmayacaktır. İlk izlenim önemlidir ve şirketlerin sosyal ağları önemsediğini düşünürseniz profilinizi düzenli olarak ve gerekli önemli durumlarda güncellemeniz gerektiğinizi unutmamalısınız.

Gereksiz gündelik yaşam paylaşımları yapmayın.

İş hayatınızla alakasız, gündelik yaşamınıza ait paylaşımları Facebook, Twitter, Instagram gibi ortamlara bırakın. Unutmayın Linkedin profiliniz sizin iş hayatınızı yansıtmalıdır. İş hayatınızla ilgili gelişmeleri, yenilikleri takip ettiğinizi gösteren paylaşımlar, inovatik yaklaşımlar ve iş alanınız hakkında bilgili olduğunuzu gösteren paylaşımlar yapmak her zaman daha akıllıcadır.

Narsistliği bir tarafa bırakın

Herkesin mutlaka susmak bilmeyen ve sürekli kendisinden bahseden bir arkadaşı olmuştur. Ancak bu insan siz olmayın. Linkedin’deki bir çok insan sadece kendileri hakkında paylaşımlar yapan ve kendilerini övmek için çaba gösteren profillere sahiptir. Sahip oldukları promosyonlar, yeni proje tanıtımları, reklamlar… Bunlarla dolu bir çok profil bulunuyor. Bunları tabi ki yapmayın demiyoruz ancak konunuz hakkında çevreden edindiğiniz bilgileri, yenilikleri paylaşmak, profilinizi görenler açısından oldukça hoş karşılanacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here