Lisans alana hazır iş

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi giderek yayılırken lisanslı satışçılara ihtiyaç artıyor. Lisans almak ise zor değil ve bütün emeklilik şirketlerinde geçerli.

Bireysel emeklilik sistemi 6 yıl önce hayata geçirilmiş olmasına rağmen katılımcı sayısı 2 milyon 28 binin üstüne çıkmış durumda. Krizden pek etkilenmeyen sistem her geçen gün büyümeye devam ediyor. En çok ilgi 25-34 yaş arasındaki genç çalışanlarda. Şu ana kadar 2000’in üzerinde kişi emekli oldu. Genç nüfus düşünüldüğünde sistemin önü çok açık. Bireysel emeklilik sistemi (BES), iş arayanlara fırsat sunuyor. Emeklilik şirketleri, bu alanla ilgili lisans sahibi olanları hemen işe alıyor.

Lisans nereden alınıyor
Lisansları Emeklilik Gözetim Merkezi veriyor. Bunun için Bireysel Emeklilik Aracıları Sınavı’na girmek gerekli. Başvuru ve sınav internet üzerinden yapılıyor. Sınav 7 temel konudan oluşuyor ve piyasadaki çalışma kitaplarından alıp sınavı kolayca geçmem mümkün. Herhangi bir bölümle ilgili dört yıllık lisans mezunları veya finansla ilgili bir alanda iki yıllık yüksekokul bitirenler başvurabiliyor. Başvuru sırasında halen bir şirkette çalışmak şart değil. Lise mezunlarından ise 3 yıl satış deneyimi isteniyor. Lisansın devamı için senede bir basit bir tamamlayıcı eğitim almak yeterli.

Türkiye’de geçerli BES lisansına sahip kişi sayısı 44 bin civarında.

Finansemeklilik İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi Zuhal Karan, aracı lisansı almanın iş arayanlar için fırsat olduğunu söylüyor: “13 tane emeklilik şirketi bu lisansa sahip kişilerin peşinden koşuyor. Lisanslı adaya daha farklı bakarım. Hatta ‘sigortacılık yapmak istiyorum ama lisansım yok’ diyen kişilere, ‘lisansını alıp öyle gel’ diyorum. Bireysel emeklilik lisansını al koy kenara, istersen çalışma.”
Lisanslı satıcıların listesine Emeklilik Gözetim Merkezi internet sayfasından ulaşmak mümkün. Zuhal Karan, “Mesela Karabük’te lisanslı satıcı var mı diye bakabilirsiniz. Bence yeni mezunlar kendilerine iş alanı yaratmak için bunu kullanabilirler” diyor.

Ayrıntılı bilgi için www.egm.org.tr adresini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here