Lise öğrencileri şirket kurup ihracat yaptı

Genç Başarı Eğitim Vakfı ve Amerikan Büyükelçiliğinin yürüttüğü “Global Girişimcilik Projesi”ne katılan lise öğrencileri, proje kapsamında kurdukları şirketle ihracat yaptı.

Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencileri Özcan Taşkıran, Sezer Korkmaz, Dilek Özbaykuş, Kürşat Titiz ve Hakan Verişoğlu dünya genelinde yürütülen proje çalışmalarını 2008 yılı ekim ayından bu yana sürdürüyor.

Belirlenen okullarda, tüm çalışanları öğrencilerden oluşan şirket kurulmasını ve bir ürün belirlenip, ürünün reklamının ve pazarlamasının yapılmasını içeren proje kapsamında öğrenciler “Moon & Star” adıyla şirket kurdu.

AMAÇ GİRİŞİMCİLİK RUHUNU GELİŞTİRMEK

Şirketin genel müdürlüğünü yapan Özcan Taşkıran, projenin amacının öğrencilere girişimcilik ruhunu aşılamak ve gerçek bir şirketin çalışma prosedürünü öğretmek olduğunu ifade etti.

Şirket kurduktan sonra genel kurul yaparak, şirketin misyonu, vizyonu ve içtüzüğünü hazırladıklarını anlatan Taşkıran okulda, şirket çalışanları gibi okul üniforması yerine takım elbise giymeye başladıklarını belirtti.

YEMENİ, “DOLAİMA” OLDU

Taşkıran şunları ifade etti:

“Genel müdür ve departman müdürlerimizi seçtik. Şirketimizin iç yapısını oluşturduktan sonra, ürün seçme aşamasına geçtik. Yemeniden yapılan kadınlara özgü aksesuar giysisini ürünümüz olarak belirledik ve ürünümüze “Dolaima” adını verdik. Dünya genelinde kurulmuş öğrenci şirketlerinin bir arada olduğu ‘www.ewb.ja-ye.org’ sitesine kaydımızı yaptık ve yurt dışındaki şirketler ile yazışmalarımıza başladık. Ürünün reklam ve pazarlanması ile ilgili çalışmalar yaptık. Yazışmalar neticesinde, Portekizli bir şirket ile anlaşıp, sözleşme imzalayarak 10 ürün sattık. Böylece ilk ihracatımızı yaptık. Yaklaşık 2.5 liraya mal ettiğimiz ürünü 5 avrodan pazarladık. Ayrıca burada veli ve öğretmenler de ürünlerimize ilgi gösterdi.”

Projeyle birlikte çalışmayı öğrendiklerinin altını çizen Taşkıran “İş hayatımızda kullanmak amacıyla birçok tecrübe kazandık. Gerçek bir şirket nasıl çalışır, sorumluluk, ortak çalışma gibi konularda bilgi edindik” diye konuştu.

İLK İHRACATI YAPTILAR

Taşkıran, projeye dünya genelinde 118 ülkede kurulan toplan 296 şirketin dahil olduğunu, Türkiye’de de 10 şirketin projede yer aldığını söyledi.
Türkiye’de ihracat yapan ilk öğrenci şirketlerinin kendileri olduğunu vurgulayan Taşkıran 16 Mayısta İstanbul’da düzenlenen programda okulun Türkiye birinciliği kazandığını anlattı.

TAM PUAN ALDILAR

Taşkıran, Dünya birincisini belirlemek amacıyla yapılan proje yürütme kurulu sıralamasında da 80 tam puan alarak birinciliği elde ettiklerini sözlerine ekledi.
Projenin koordinatörlerinden okulun rehberlik öğretmeni Ferah Karşı da bu çalışmanın öğrenciler için çok verimli olduğunu, teknik bilgilerin yanı sıra öz güven konusunda da yarar sağladığını belirtti.

Öğrenciler ödül olarak temmuz ayında bir hafta ABD’ye gidecek.

2 YORUMLAR

  1. Uzun Zamandır Morfikirlere Üyeyim,Çok başarılı Bir site yapmışsınız elinize Sağlık…Perakende Giyim mağazalarım var,Çoğu zaman Ticari anlamda MorFikirlerden Aldığım Bilgiler daha da ufkumu açıyor,Tekrardan başarılar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here