Lytro Fotoğraf Makinesi ile Önce Fotoğrafı Çek, Sonra Odakla

Lytro

Fotoğraf makinelerinin analogdan dijitale geçişi devrim niteliğinde bir
gelişmeydi. Ancak ister profesyonel bir makine kullanın ister kompakt bir
makine, fotoğraf çekme sürecinde yapılması gerekenler hâlâ aynı. Makineyi bir şeye odakladıktan sonra düğmeye basıyorsunuz. Peki ya fotoğraf çektikten sonra tekrar odaklanma şansınız olsaydı ne olurdu? Bilgisayar ekranınızda açtığınız fotoğrafta odak noktasını değiştirebildiğinizi, hangi tarafının daha net ve hangi tarafının daha bulanık olduğunu ayarlayabildiğinizi bir düşünün.

Lytro isimli yeni bir fotoğraf makinesiyle bu mümkün. Lytro, görüntü sensörü standart bir fotoğraf makinesine kıyasla daha fazla veri yakaladığı için bunu başarıyor. Sensörü içeri giren ışığın ne kadar parlak olduğunu ya da hangi renkleri içerdiğini kaydetmekle kalmıyor, aynı zamanda ışığın hangi yönden geldiğini de biliyor.

Lytro’nun dâhili yazılımı, bu veriler sayesinde çoklu odak noktaları
yaratabiliyor. Fotoğraf makinesinin boyutu ve şekli bir kalıp margarinle aynı. Bir ucunda lensi, diğer ucunda küçük, iPod-Nano boyutunda dokunmatik ekranıyla sıra dışı bir tasarıma sahip. 215 gram ağırlığındaki Lytro, kompakt fotoğraf makinelerinden biraz ağır ama bu dikkat çekici bir fark değil. Makinede, sekiz gigabayt (350 fotoğraf alıyor ve 399 dolar) veya on altı gigabayt (750 fotoğraf alıyor ve 499 dolar) hafıza seçenekleri bulunuyor. Kompakt bir fotoğraf makinesi gibi, Lytro’yu da açıp kapamak son derece kolay. Dokunmatik ekran saniyeler içinde açılıyor. Ancak 3.7 santimlik dokunmatik ekran Lytro’nun zayıf noktalarından biri. Ekran çok kumlu ve küçük. Dokunmatik ekranın arayüzü ise başarılı.

Fotoğraf çekerken ekranı yukarı kaydırdığınızda pil ömrü ve hafıza
kapasitesini gösteren bir panel beliriyor. Sağa kaydırdığınızda ise çekilmiş
fotoğrafları görüyorsunuz. Aynı zamanda yeniden odaklama özelliğinin otomatik olarak devreye girdiği “günlük mod” ile fotoğrafçıya yeniden odaklanacak alan üzerinde kontrol sağlayan “yaratıcı mod” arasında da geçiş yapabiliyorsunuz. Fotoğrafı çektikten sonra makinenin ekranında odak noktalarıyla oynayabiliyorsunuz ama bunu bir Mac bilgisayarda yapmak daha kolay. Şirket Lytro’nun bu yılın sonunda Windows işletim sistemini kullanan makinelerle de uyumlu hale geleceğini söylüyor.

Fotoğraflarınızı makineyle birlikte gelen USB kablosu aracılığıyla
bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz. Lytro, üzerinde oynanması amaçlanan
fotoğraflar çektiği için fotoğrafların kaydedildiği format basılmaya pek uygun değil. Fotoğraflarınızı basabilirsiniz ama çözünürlük 1080’e 1080 piksel, yani çok düşük olacaktır. Bu çözünürlük ancak küçük kullanıldığında iyi sonuç verir. Lytro’nun başka eksik yanları da var. İçinde aktif olmayan bir Wi-fi çipi olsa da (ileride kablosuz internet olanağı sağlamak için konulduğu kesin) mobil haldeyken fotoğraf paylaşmak mümkün değil. Filtre eklemek ve fotoğrafı Photoshop’a transfer etmek de hâlâ imkânsız. Ayrıca çok pahalı. 400 ila 500 dolar, sadece fotoğraf çekebilen bir alet için çok pahalı. Profesyonel kullanıcılar ayarlar ve lensler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyecektir. Fakat Lytro’nun mühendisleri, teknolojiyi daha becerikli ve ucuz bir makine üretecek şekilde kullanırsa, tüm hesaplar değişebilir.Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here