Maaş ve Çalışma Koşulları Araştırması

Türkiye genelinde 270 bin kişi, mesleksizlik ya da işverenin sunduğu maaş ve koşulları beğenmediği için işsiz bekliyor. İşverenler, şoför olmak isteyen işsizleri tecrübesiz bulup işe almıyor… Türkiye İş Kurumu’nun (İşkur) İşgücü Piyasası Analizi’nden işçi ve işverenin birbirlerinden beklentilerine ilişkin önemli sonuçlar çıktı.

Maaş ve Çalışma Koşulları Araştırması
Maaş ve Çalışma Koşulları Araştırması

Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre; beden işçisi olarak çalışacak işçilerin yüzde 60’a yakını önerilen ücreti beğenmediği için iş bulamıyor. Bu kişilerin yüzde 30’u ise işverenin kendisine sağladığı iş koşullarını ve çalışma ortamını beğenmediği için işi kabul etmiyor. Maaş ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi halinde 16 bin 945 işsizin kısa sürede işbaşı yapabileceği hesaplandı.

TEMİZLİKÇİ ‘ORTAM’A TAKILDI
Aynı şekilde işverenler hemen çalıştırmak için İşkur’dan 4 bin 426 temizlik görevlisi talep etti. Ancak çalışma ortamı ve çalışma koşullarının beğenilmemesi ile önerilen ücretin az bulunması nedeniyle çok sayıda işyeri temizlik elemanı bulamadı. Yine İşkur’dan 7 bin 214 şoför bulmasını isteyen işveren, kendisine gönderilen şoförlerde mesleki beceri ve işin gerektirdiği nitelikle aradığı düzeyde tecrübe göremeyince eleman alımını askıyı aldı.

5 MESLEKTE 75 BİN İŞSİZ
Talep uyumu karşılanamadığı için işsiz kalan 270 bin kişi içerisinde tekstilde makineci, beden işçisi, satış elemanı, garson, güvenlik görevlisi ve kaynakçı meslekleri başı çekti. Bu sektörlerde 75 bin kişi iş bulamıyor.

BİR TEK MADENLERDE YABANCI DİL ŞARTI YOK
Analiz, birçok işverenin, beden işçisi dahil yabancı dil ve ifade yeteneği aradığını ortaya koydu. Örneğin aşçı arayanlar, mesleki bilgi ve deneyimin yanı sıra ağırlıklı olarak düzgün fizik ve ifade yeteneği talep ediyor ama sorun çözme yeteneğini neredeyse hiç önemsenmiyor. Fiziki ve bedensel yeterliliği sadece çağrı merkezi görevlisi istihdam edecekler talep etmiyor. Yabancı dil ise madenci dışında tüm mesleklerde az-çok aranıyor. Maaş ve Çalışma Koşulları Araştırması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here