Maaşınızı Nasıl Yükseltirsiniz

Kendinize bir iş görüşmesi ayarladınız, özelliklerinizle onları etkilediniz ve şimdi ikinci görüşmeye çağırıyorlar. Biliyorsun seni işe almak istediklerini. Ama sen onların sana vermek istediklerinden daha fazla maaş istiyorsun.


İş fırsatını kaçırmadan onların aklını nasıl değiştirebilirsin?


Pazarlama yeteneklerinizi kullanın


Araştırmanızı iyi yapın
Sizi işe almak isteyen şirketin maaş oranını öğrenin. Sektördeki ortalama maaşı da öğrenin. Belki büyük bir havayolu firmasında planlama kariyeri arzuluyorsunuz, ama şirketin politikası içlerinden almaksa, giriş pozisyonunu bulmalısınız.


Araştırmanızın bir kısmı da istediğiniz minimum maaşın ne kadar olduğunu belirlemek. Hesaplamasını önceden yapın ve anlaşmayı bozabilecek miktara karar verin. istediğiniz maaşı veremeyecek bir sektörde/şirkette görüşmeye giderek ne kendinizin ne de şirketin vaktini harcamaya gerek yok


Tüyo vermeyin


Formlardaki beklenen maaş miktarını boş bırakın ve başvuru mektuplarınızda belli bir maaş seviyesinden bahsetmeyin. Çok yüksek maaş düşündüğününüz için formunuzu “olabilecek adaylar” kutusuna almayabilirler. Eğer siz onların size ayırdığı bütçeden daha azını isterseniz kendiniz kaybedersiniz.


Değerinizi anlayın


Gücün kimde olduğunu düşünün. Eğer başka biryerde çok isteniyorsanız, güç sizdedir. Buna dikkat çekin ama çok bahsetmemeye dikkat edin. Kendine çok güvenen veya ukala biri gibi gözükmekten kaçının. Başka şirketlerde görüşmelerinizn olduğundan bahsetmeniz sorun değil fakat karar vermeleri için zorlamayın.


Şirketin maaş konusunu açmasını bekleyin


Maaş konusundan bahseden ilk kişi olmaktan kaçının. Onlara şirketle karşılıklı kazandıran bir kariyer istediğinizi anlatın ve uygun bir pakedi kabul edebileceğinizi söyleyin. Köşeye sıkışırsanız, kendi maaş aralığınızı söyleyin ve tartışmaya açık olduğunu belirtin. Konuşmayı uzatmayın. Söyleyeceklerinizi söyleyin, sessiz kalın ve dinleyin.


Pazarlığa açık olmalısınız daha yüksek bir maaş istiyorsanız…


Yeteneklerinizin yararlarının üstünde durun


Son işinizden bahsederken başarılarınızı anlatın. Şirkete kazandırdığınız paraları, yükselttiğiniz üretkenliği ve toplam katkınızı anlatın. Bu sizi işe almakla şirkete katacağınız yararları gösterir ve maaş teklifini yükseltir. Eğer performans primi veya ödül kazandıysanız onlardan da bahsedin. Bunlar sizin başarılı biri olduğunuzu ve fazla maaşı hakettiğinizi gösterir.


Boyun eğmeyin


Teklifin nasıl sunulduğunu dinleyin. Karşınızdaki kişi size maaşınızla ilgili rakam söylediğinde düşündüğünüzü belirten bir hareketle başınızı sallayın ve sessiz kalın. Eğer size az maaş teklif ederek deniyorlarsa, bu sessizlik süresinde maaş teklifiniz yükselebilir.


Mantıklı olun


Araştırmanızdan teklifin düşük olduğunu biliyorsunuz. Meydan okumayın. İşe sırtınızı dönüp gitmeniz hesaplanmış bir risk. Sizi geri arayıp yükselttikleri maaşı teklif edebilirler veya dosyanızı kapatıp çok açgözlü veya kaba olduğunuza inanıp başka birini işe alabilirler.


Esnek olun


Eğer bu işi istiyorsanız onların önerdiği, yanında başarılara verilecek prim ile, başlangıç maaşını kabul etmeniz gerekebilir. Bu başarıları tanımalamaya hazırlıklı olun. Ayrıcalıkları ve faydaları konuşun ve yazılı alın. Maaşınızda olabilecek potansiyel zammı konuşun. Her pazarlıkta olduğu gibi burda istediğiniz karşılıklı kazanç.


Kendinize inanın


Bazen yüksek maaş alabilmenizi sağlayan şey o işi çok istemenize bağlıdır. Bazen de istedikleri bütün yeteneklerin hepsinin sizde olduğunu göstermeniz gerekebilir ve eğer doğru kartları oynarsanız işe ve hayallerinizin ötesinde bir maaşa sahip olabilirsiniz.


Hertürlü durumda iyice hazırlanmış olmak, biraz psikolojik etkiyi kullanarak, pazarlama ve pazarlık yeteneklerinizin pratiği ile maaşınızı maksimuma çıkarabilirsiniz.
Kaynak:askmen.mynet.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here