Maaşlı kursa sadece 5 kişi !

Maaşlı kursa sadece 5 kişi

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Kocaeli İl Müdürlüğü ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığınca (KOSGEB) yürütülen maaşlı ”Girişimcilik” kursu için 3 ayda yalnızca 5 kişinin müracaat ettiği bildirildi.
İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, yaptığı açıklamada, çeşitli kurum ve kuruluşlarla nitelikli işgücü yetiştirmeye yönelik çalışma yaptıklarını, bunlardan birinin KOSGEB ile yaklaşık 3 ay önce başlattıkları ”Girişimcilik” kursu olduğunu söyledi.

Kurs ile ilgili gerekli dururuları yaptıklarını ifade eden Kaşukçi, ”kursiyerlere günde 15 TL harçlık verileceğini ve sigortalarının ödeneceğini duyurmamıza rağmen geçen sürede yalnızca 5 kadın girişimci müracaat etti” dedi.

Kültürel yapı ve ekonomik şartlar nedeniyle insanların girişimci olmak yerine bir iş yerinde çalışmayı tercih ettiğini öne süren Kaşukçi, şunları söyledi:

”Kültürel yapımız ve ekonomik şartlar nedeniyle insanlarımız girişimci olmaktan korkmuştur. Toplum olarak bu konuda pek cesaretimiz yok. İşletme fakültesi mezunları bile bir yerde çalışmayı hedef olarak belirliyor. Bir kişiyi işe yerleştirdiğiniz zaman o kişiyi kurtarırsınız ama bir kişiyi girişimci yaparsanız en az 5 kişiyi kurtarırsınız. KOSGEB ile birlikte yürüttüğümüz girişimcilik kursunda, ‘nasıl girişimci olunur, girişimci olmak için neler yapmak gerekir, hangi kanunu, hangi mevzuatı bilmek gerekir’ eğitimleri vereceğiz. Eğitimler sonrasında da KOSGEB bu kişilere küçük çaplı kredi sağlayacak.”

Bölgede Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği ile ticaret ve sanayi odalarının çeşitli fonlarla girişimcileri desteklediğini dile getiren Kaşukçi, ”Eğer istihdam yaratmak istiyorsak, önce girişimciye sahip çıkmamız, insanlara çalışabileceği yeni alanlar yaratmamız gerekir” diye konuştu.

“ÇOCUĞUMA İŞ BULAMADIM DEĞİL, İŞ KURAMADIM DEMELİYİZ”
Türkiye’de vasıflı vasıfsız çok sayıda kişinin iş aradığını belirten Kaşukçi, şöyle devam etti:

”Ülkesi ve kendisi için bir şey yapmak isteyen kişi girişimci olsun. Özellikle, üniversiteyi yeni bitirmiş ve iş arayan gençlerimize önerim, işin büyüklüğüne, küçüklüğüne bakmaksızın bir girişimcilik projesi geliştirmesidir. Devletimiz, bankalarımız, çeşitli kurum kuruluşlar kredi veriyor.

İşsizliğin önlenmesinde en önemli unsur, ülkemizde girişimci yetişmesidir. Girişimcilik ruhunu aşılamamız gerekir. Eğitim sistemimiz, aile yapımız bu yönde değiştirilmelidir. Artık ‘ben çocuğuma iş bulamadım’ değil, ‘ben çocuğuma iş kuramadım’ demeliyiz.”

Kaşukçi, girişimcilik eğitimi verilmesi konusunda ihaleye çıkıldığını, ihalenin ay sonuna kadar sonuçlanacağını tahmin ettiklerini, yeterli sayıda başvuru olması durumunda kursu başlamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

9 YORUMLAR

 1. bütün illerde işkur kursları mevcut işkurun sitesine girerek meslek edindirme kursları bölümünden ilinizde olan kursları öğrenebilirsiniz

 2. " GÜLMEMEK ELDE DEĞİL. BU KURSA KATILMIŞ BİRİSİ OLARAK BUNLAR SADECE KOSGEB İN HÜKÜMETE KENDİSİNİ İŞ PAIYOR GÖSTERMEKTEN BAŞKA YAPTIĞI BİR ŞEY DEĞİL. İNANIN BANA İSTERSENİZ ARAYIN MAİL ATIN VE KOSGEB İN BANA VE 115 KİŞİYE ATTIĞI KAZIĞI ANLATAYIM BELGELERİ İLE BİRLİKTE..YANİ BUNA İNANMAYIN BU SADECE KOSGEBİN HÜKÜMETE İŞ YAPIYORUZ HAVASI VERMEK İÇİN YAPTIĞI BİR İŞLEM GERİSİ BOŞ.. "

  UGUR KILAVUZ arkadaşın yorumuna bende katılıyorum

  bu kurslar göz boyama işçi bulma kursiyerini kollamıyor firmalara kursiyerlerin bilgilerini gönderip işçiyi bu kurslardan alma şartı yok piyasadaki firmalarında işçi bulmanın sertifikasını taktığı yok .

  Tek karımız maaaş oldu.. onunlada laptop aldık….

 3. Aslında bu tarz kurslar çok faydalı olabilir, vaktim olsa mesai saatleri dışında katılmak isterim. Ama Uğur Beyin yazdığı gibi sorunlar bu tür devlet kurumlarında görülebilir. Yapılacaksa özel sektör vasıtasıyla yapılmalı.

 4. nıye boyle dusunuyosunuz bende bu kursa gıttım kocaelıde tıbbı sekretrlık onceden bız para oduyoduk kurslara sımdı tersıne hersey 20 gunde ucyuzmılyon aldım hemde sertıfıkamı otudugum yerde kım verırdı bu parayı hep devletı suclamayalım bıze verdıgı nımetlerden yaralanalım

 5. peki bu kurs sadece marmara bölgesine mi özel .Örneğin Konya'da da işkurun böyle bir uygulaması varmıdırç Bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here