Mağazalarda internet ile alışveriş yaygınlaşıyor

Mağazalarda internet ile alışveriş yaygınlaşıyor

Mağazalar ve müşteriler günümüzde artık teknolojiye odaklanıyor.
Nadia Karim alışverişe çıktığında tezgâhtarları beklemiyor. İlgilendiği şeyleri uygulamalardan ve internet sitelerinden cep telefonuna kaydederek bir alışveriş listesi yapıyor. Bir mağazada dolaşırken de (örneğin, Nordstrom’da Sam Edelman marka babetleri denerken), Macy’s gibi rakiplerdeki modellere de telefonundan bakmayı ihmal etmiyor.

Phoenix’teki Intel firmasında analist olan 26 yaşındaki Karim, “O kadar
alışveriş yaptığım için bazen markaları personelden daha iyi tanıdığım hissine kapılıyorum” diyor. Artık Google ve e-ticaret dünyasıyla büyüyen bir nesil var ve onlar müşteri hizmetlerinde ün yapmış Nordstrom gibi mağazalarda bile “Size yardımcı olabilir miyim?” sorusuna kararlılıkla “hayır” cevabı verebiliyor. Fakat bazı mağaza ve markalar savunmaya geçmek yerine değişimi kucaklıyor ve satış personelini değil, teknolojiyi ön plana çıkaran bir tavır geliştiriyor.

Nitekim Bobbi Brown makyaj hilelerini gösteren dokunmatik
ekranlar koydu
. Basketbol yıldızı LeBron James,
Miami’deki ayakkabı mağazasını ürün tanıtımı yapan 50 iPad’le
donattı
. Macy’s de tabletlerde değerlendirme ve
ipuçlarının okunduğu kozmetik tezgâhlarını deniyor
. Yıllar önce
süpermarketlerin kasalarıyla başlayan self-servis anlayışı artık o noktaya geldi ki, müşteriler bir kez bile, “Sadece bakıyorum, teşekkürler” demeden koca mağazaları baştan aşağı dolaşabiliyor.

Şirketler de ucuzladığı ve Apple ve diğer tablet ve dokunmatik ekran
üreticileri satış çabalarını artırdığı için teknolojiye daha çok yer veriyor.
Tezgâhlarında dokunmatik ekran bulunduran mağazalardan biri de
Clinique
. Burada pazar geliştirme küresel genel müdürü olan
Ricardo Quintero, “Birisiyle konuşursanız zamanınızı harcayacakları ve size ihtiyacınız olmayan bir şey satacakları yönünde bir kanaat var. Bu ekranlar böyle bir baskıyı ortadan kaldırıyor” diyor. Nordstrom da geçtiğimiz sonbahar, insanların televizyon izler veya tren beklerken uzaktan sipariş verebildiği bir uygulamayı başlattı. Fakat yöneticilerin
beklentisinin ötesinde, müşteriler satış personeline yaklaşmaktansa bu
uygulamayı bizzat mağazada da kullanıyor. Mağaza zincirinin başkanı Erik
Nordstrom, “Müşterinin hizmet tanımı ve hizmeti nasıl almak istediği hızla
değişiyor. Bu da büyük ölçüde teknolojiyle ilgili. Birçok müşteri almak istediği şeye dokunmak, onu hissetmek, üstünde denemek istiyor, ama o bilgiyi ekranda da görmek istiyor” diyor.

Tüm mağazalarında kablosuz internet kurduktan sonra Nordstrom şimdi de şarj istasyonlarını, iPad ve bilgisayar noktalarını deniyor. Bazı perakende analistlerine göre yelpazesi geniş olan mağazaların kendi araştırmalarını yapmaya alışkın (ve bunu tercih eden) müşteriye ayak uydurmaktan başka çaresi yok. Cleveland’daki Quicken Loans Arena spor salonu yiyecek içecek siparişleri için loca müşterilerine iPad verirken Starwood grubuna bağlı Aloft Otelleri, danışma masalarının yerine tabletler koydu. Mağazalar teknolojiyi kullanmaya başlasa da şimdilik personeli işten çıkarmadıklarını aktarıyor. Fakat Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Sherry Turkle için satış personelinden uzak duran müşteri, insanlara özgü bir deneyimi yitirmiş müşteridir. Turkle, “İnsanlarla birebir iletişimin getirdiği zenginlik, karmaşa ve bunun gerektirdiği enerjinin çoğunu alıp götürüyorsunuz”. Nadia Karim ise tezgâhtarların hepsinden kaçmadığını, teknoloji sayesinde tercih yapma özgürlüğünü kul landığını söylüyor. Makyaj tezgâhındaki personelle çene çalmayı hâlâ sevdiğini belirten Karim, “Orada şahsen bulunmak, bir şeye dokunmak, bir
ayakkabıyı denemek hem eğlenceli, hem de sosyal bir deneyim” diyor.

STEPHANIE CLIFFORD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here