Malezya Hava Yolları Bu Durumdan Kurtulabilecek Mi?

Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği kazalardan sonra Malezya Hava Yolları’nın ekonomik durumu CNN tarafından incelendi.

Malezya Hava Yolları uçağının kaybolmasından 4 ay sonra başka bir yolcu jeti havada vuruldu.

Trajik 2 olayla birlikte 537 yolcu Dünya’yı yasa boğarak vefat etti. Üst üste gelişen olayların ardından ekonomistler Malezya Hava Yollar’nın durumunu değerlendirdiler.

Askeri bir pilot olan ve şu anda yolcu uçağı pilotluğu yapan Justin Green, eğer bu olayların ardından yolcular Malezya Hava Yollarını kullanmayı bırakırsa, Hava Yolları dibe vurabilir dedi.

Malezya Hava Yolları daha ilk uçağı kaybolmadan önce zaten 3 yıl ard arda zarar açıklamış ve yaklaşık 1.3 milyar dolar borçlu durumdaydı.

Geçen ay, Hava Yolları’nın %70 hissesini elinde bulunduran Khazanah Nasional, şirketi yeniden yapılandırmak için yollar aradıklarını belirtti. Önlerindeki 6 ila 12 aylık dönem için plan yapacaklarını açıklayan hava yolları lideri daha fazl açıklama yapılmayacağını belirtti.

Hava Yolları analisti Daniel Tsang, hava yollarında büyük bir kriz yarattığını ve şirketin iflasının mümkün olduğunu belirtti.

Uluslararası kurallara göre Malezya Hava Yolları, vefat eden yolcuların ailelerine 150 biner dolar ödemek zorunda. Eurocontrol tarafından güvenli bölge olarak belirtilmiş olan alanda uçan Malezya Hava Yolları, bu nedenle belirli bir miktar tazminat kazanabilir.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Malezya Hava Yolları yolcu sayısında herhangi bir düşüş olmadığını ve müşterilerinin hala şirketi kullandıkları belirtildi. Ayrıca Malezya Hava Yolları, Aralık ayına kadar alınmış olan biletleri iptal ettirmek isteyen yolcuların, ücretsiz bir şekilde biletlerini iptal edebilecekleri belirtildi.

Ekonomistler, Malezya Hava Yollarının kaderinin, devlet desteğinin ne ölçüde olacağına göre değişeceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here