Maximum Power ile 35 TL’ye yüzde 18 yakıt tasarrufu

Adana’da 32 yıllık oto tamir ustası İbrahim Şimşek, icat ettiği ve patentini aldığı sistem ile karbüratörlü araç motorlarında güç artışı ve yüzde 12-18 arası yakıt tasarrufu sağlandığını söyledi.

İbrahim Şimşek, çalışma hayatı boyunca tamirciliğin yanı sıra, merakı nedeniyle yakıt tasarrufu ile ilgili çeşitli denemelerde bulunduğunu kaydetti.

Bu denemeler sonucunda geliştirdiği bir sistemi, makine mühendisi olan ağabeyi Hasan Şimşek ile 15 yıl üzerinde kadar çalışarak, araçlarda kullanılır hale getirdiklerini ifade eden Şimşek, “Güç artışı ve yakıt tasarrufu sağlayan bu sistemin ‘Maximum Power’ adıyla patentini aldık ve üretime geçtik” dedi.

“Maximum Power”ın, demir bir plaka ve üzerinde yer alan çivi benzeri metal çubuklardan oluştuğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Bu sistem yalnızca karbüratörlü araçlarda kullanılabiliyor. Çünkü karbüratöre monte ediliyor. Montesi son derece kolay, motordan anlayan bir kişi kendisi karbüratörü açıp takabilir. Motorda herhangi bir modifiye yapılmıyor, sadece karbüratörün içerisine geliştirdiğimiz parça konuyor.

Maximum Power, karbüratörden geçen hava ve yakıtı, demir çubuklar arasından geçirerek türbülansa sokuyor ve daha iyi karışmasını sağlıyor. Böylece daha iyi yanma gerçekleşiyor ve güç artışıyla birlikte yakıt tasarrufu sağlıyor.”

FİYATI UYGUN

Maximum Power ile aracın, örneğin üçüncü viteste giderken, dördüncü vitese atılma ihtiyacı duyulduğunu ifade eden Şimşek, “Motor daha düşük devirde yüksek güç ürettiği için, yüzde 12-18 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Performans düşüklüğüne son veriyor. Parçanın eskimesi söz konusu değil. Ömür boyu kullanılabilecek, araca hiçbir zararı olmayan, herhangi bir deformasyona yol açmayan bir parça. Dökümü de motora uygun olacak şekilde özel olarak yapılıyor. Yani, olur da üzerindeki parçalardan birisi kırılır ve pistona giderse, 600 derecede eridiği ve pistondaki yanma ısısı 612 derece olduğu için anında eriyerek egzozdan kağıt inceliğinde atılıyor” dedi.

Yaklaşık 6 aydır araçlara Maximum Power taktığını söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Maximum Power’ın kesinlikle motorun yanmasında ve çekişinde bir dezavantajı yok, tüketicinin hiçbir kaybı söz konusu değil. Montaj dahil 35 TL gibi uygun bir fiyatla tüketiciye sunuyoruz. Böylece kısa sürede kendisini amorti edip, kara geçirmeye başlıyor. Maximum Power’ın, farklı marka ve modellerde araçlara uygun 28 çeşidini ürettik.”
Kaynak:Hürriyet

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here