MBA öğrencilerinin iş fikirleri.

Hürriyet İk’da yayınlanan iş fikirlerini sizlere sunuyorum. Hürriyet gazetesi yayınlamakta sakınca görmediği için bende size aynen aktarıyorum.

1. PROJE: 444 TAXI 444 Taxi, Bora Akyıldız, Hamdi Önder, Yiğit Emre Şenolur ve Ateş Buldur’un projesi. Hedef, İstanbul’da taksilerin güvenliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak. Proje, üye olan taksilere LCD ekranlar ve uydu takip sistemi (GPS) kurulması esasına dayanıyor. Müşteriler call center aracılığıyla taksi istediğinde, GPS sistemiyle saptanan en yakın üye taksi yönlendiriliyor. Hem taksicinin, hem de yolcunun kimliği bilindiği için, güvenlik de sağlanmış oluyor. Navigasyon sistemi yüklü LCD ekran sayesinde, yolcular ve taksici, yol bilgisi alabiliyor. Bu ekranlara reklam alınması da planlanlar arasında. Taksiciler, bu hizmet karşılığında günlük taksimetre açıp kapama tutarına yakın bir ücret ödüyor. Müşteri başına da bir miktar ücret alınıyor. Bora Akyıldız, ‘Şu anda patent ve telefon hattıyla ilgili girişimler yapıyoruz. MBA’i tamamladıktan sonra projeyi gerçekleştirmek istiyoruz’ diyor.

is2. PROJE: ANIMANIA.COM Erkan Erken, Ali Ciğer, Mete Değirmenci ve Can Aydede’nin projesi, hediye edilebilecek, kişiye özel animasyonlar üreten bir şirket. Doğum günü, sevgililer günü gibi konularda hazırlanmış şablon animasyonlara, hediye edilecek kişinin fotoğrafı ve ismi yerleştiriliyor. Bu animasyon CD’ye basılarak, adrese gönderiliyor. Online sipariş yöntemiyle çalışılıyor. İlk etapta 20 şablon animasyonla başlayacak şirket, ilerde kişiye özel animasyonlar da üretmeyi planlıyor. Öğrenciler, jüriyi etkileyebilmek için, onların fotoğrafları ve isimlerini kullandıkları bir animasyonla sunum yapmış. Erkan Erken, ‘Jüri üyelerinin kendi aralarında geçen bir diyalog kurguladık. Bir üyenin doğum günü. Bir başkası, diğerine ‘bugün onun doğum günü, ne hediye alsam acaba?’ diye soruyor. ‘Buldum, animania’dan animasyon al’ deniyor’ diye anlatıyor. Mete Değirmenci, ‘Bizim ürünümüz, hediye seçmede kolaylık sağlıyor ve kişiye özel olduğu için orijinal. Bu fark yarattığımız nokta. Tutabileceğine inanıyoruz. Sonuçta doğum günlerinde araba hediye edenler bile var.’

3. PROJE: NET MEDIA TRANSIT ADVERTISING Projenin amacı, restoranlarda müşterilerin bekleme zamanlarını daha verimli geçirmelerini sağlamak. Aynı zamanda da garson ihtiyacını azaltarak, garsonların, müşterilerin özel konuşmalarına kulak misafiri olmalarını engellemek. Gizem Sürenkök, Tolga Kurum, Buğra Bilgi ve Hikmet Özgöze’nin projesinde, tüm bunlar, masaların yanlarına yerleştirilen LCD ekranlar ve touchpad’ler aracılığıyla sağlanıyor. Müşteriler buradaki mönüye bakarak, siparişlerini kendileri online olarak veriyor. Ödeme de buradan yapılıyor. Garson sadece yemekleri servis ediyor ve boş tabakları götürüyor. Bu ekranlardan TV izlemek, chat yapmak, internette dolaşmak da mümkün. Ayrıca, sipariş verilen yemeğin nasıl hazırlandığı, mutfaktaki kameralar aracılığıyla canlı olarak izlenebiliyor. Tüm bu hizmet, restoranın elde ettiği kar üzerinden belirli bir yüzde alınarak ücretlendiriliyor. Sistem ayrıca, stok kontrolüne de yardımcı oluyor.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here