Mc Donald’s : Türkiye’de ciddi potansiyel var

Son birkaç yılda çok iyi performans gösteren ve yüzde 31 artışla satış rekoru kıran Türkiye’yi güçlü pazarları olarak gördüklerini söyleyen McDonald’s Tasarım ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Gray, “2008 yılında 10 milyon dolar yatırımla, 10 yeni restoran franchise’ı vereceğiz. 2008’de de iyi bir yıl geçirmeyi bekliyoruz. Türkiye’de ciddi potansiyel görüyoruz” dedi.
DÜNYANIN en büyük hızlı yemek (fast food) şirketi McDonald’s, Türkiye’de geçen yıl satışlarını yüzde 31 artırarak tarihinde en büyük satış rekorunu kırarken, 2008 yılında 10 milyon dolar yatırımla 10 yeni restoran frachise’ı (isim hakkı) vereceğini açıkladı. Ayrıca şirket, güçlü pazar olarak gördüğü Türkiye’de, Ortadoğu’ya yönelik ’Geliştirme Konferansı’nı da düzenledi.


SATIŞ REKORU KIRILDI: Bu konferans için Türkiye’ye gelen McDonald’s Tasarım ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Gray, son birkaç yılda çok iyi performans gösteren ve satış rekoru kıran Türkiye’yi güçlü pazarları olarak gördüklerini söyleyerek, Türkiye’de 2007’de yüzde 31 satış artışıyla tarihlerindeki en büyük rekoru kırdıklarını açıkladı. Türkiye’de geçen yılki cirolarının 150 milyon dolar olduğunu ve 26 milyon kişiye hizmet verdiklerini dile getiren Gray, 2008’de de iyi bir yıl geçirmeyi beklediklerini kaydetti.


10 MİLYON DOLARA 10 YENİ RESTORAN: Türkiye’de mağazaların yenilenmesi ve yeni restoran açma çalışmalarının sürdüğünü de açıklayan Gray, “2008 yılında 10 milyon dolar yatırımla, 10 yeni restoran franchise’ı vereceğiz. Geçen yıl McDonald’s yüzde 31 satış artışıyla tarihinde rekor kırdı. Türkiye’de ciddi potansiyel görüyoruz. Geçen 2-3 yıl içindeki performans, ülke hakkında bizi daha iyi hissettirdi” dedi.


AVM’LER BİZİ HEYECANLANDIRIYOR: Phil Gray, Türkiye’de restoranlarını geliştirmek ve büyümek istediklerini de ifade ederek, “Geçen yıl 14 yeni restoran açtık. 10 milyon dolar yatırım yaptık. Toplam restoran sayımız 104’e ulaştı. Franchise olarak açılacak on yeni restoran da sırada. Yeni restoran açarken, konumuna ve gelecekteki demografisine bakıyoruz. Ne kadar görünür olduğu restoranlar için çok önemli” diye konuştu. Gray, yeni açılan alışveriş merkezlerinin de kendilerini heyecanlandırdığını, özellikle büyük projelerin hepsinde yer almak istediklerini vurguladı.


EN ÇOK SATIŞ TAKSİM’DE: Restoranlarını doğru yer, doğru mekan, doğru menü, doğru reklam ve doğru standarda göre oluşturduklarını ifade eden Phil Gray, dünyada başlattıkları ’plan to win (kazanma planı)’ projesinin Türkiye’de de etkisini gösterdiğini, satışlarının katlanarak büyüdüğünü kaydetti. Gray, restoranların yeni konumlarında lokasyonun önemine de değinerek, bu alanda yer geliştirme çok önemli. Türkiye’de en çok satış yapılan restoranlarımız Taksim, Kızılay, Merter ve Suadiye’de” değerlendirmesini yaptı.


Türkiye’de sektörde rol modeliyiz


MCDONALD’S Tasarım ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Gray, Türk döner ve kebapçıları da değerlendirerek, şu görüşleri dile getirdi: “Rakipler sektöre çeşitlilik katıyor. Biz insanların McDonald’s’a gitmesini istiyoruz ama başka yere de gidebilirler. Alternatifler de olabilir, rekabeti geliştirir. Herkes için geniş alan var. McDonald’s, Türkiye’de perakende sektöründe rol modeli. Pazara liderlik yapıyoruz. Sektörde kalite anlayışı böyle gelişir.”


Krizler bizi olumlu etkiliyor


DÜNYAYI etkisi altına alan finansal krizin dünya ve Türkiye’deki işlerini nasıl etkileyeceği şeklindeki soruyu da Phil Gray, “McDonald’s, bugüne kadar krizlerden iyi sonuç aldı. Kriz olduğunda insanlar yüksek fiyatlı restoranlar yerine bizi daha çok tercih ediyor. Herkes için uygun fiyatlı ürünlerimiz var. Ortalama insanlar herkes gelip bizde yemek yiyor. Fiyatlarımızın daha ulaşılır olması politikamız var. Krizlerde bu nedenle daha fazla iş yapıyoruz” şeklinde yanıtladı.(haberler.com)

13 YORUMLAR

 1. mc donald s yakından bilen biriyim ben şırnak -idil de açmak istiyorum ama bunun için ne yapmalıyım bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim tşk ederim İŞTE BUNU SEVİYORUM

 2. merhaba sayin yetkili ben ordunun fatsa ilcesinde mc donald’s acmak istitiyorum bunun icin gerekli sartlar neler konu hakkinda bilgi vermenizi onemle rica ederim

  saygilarimla cemil hatipoglu

 3. arkadaşlar sizin esaretiniz için tebrik ediyorum ama mc ve burger king den franchhise için en az sizin 500 000 dolara ihtiyacınız var bu kadar paranız varsa bence başka sektörlere yönelin . Ama bu işler 15000-20000 tl ile yapamazsınız

 4. amasyada buyuk bir alana mc donalds acmayi dusunuyorum nasil acabilecegimi isim hakkini nasil verdiginizi ne kadarlik ciroyla acabilecegimi ogrenmek istiyorum yardimci olursaniz cok sewinirim

 5. slm, ben antalyadan bir girişimciyim,bilindiği gibi tüm türkiyede bir avm furyası var bende böyle bir avm de mc donald veya burger king açmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz franchise almak için şartlar,ve teminatlar ve sistemle ilgili bir bilgi veririseniz veya yönlendirme yaparsanız sevinirim

 6. mersin merkezde mcdonalds için çok uygun bi yere sahibim yaklaşık bir aydır neler yapabilrim diye düşünüyorum en son merkezde mc donalds ın merkezi işlek bi yerde olamadığını farkettim ve mutlaka açmayı düşünüyorum bana bu konuda şartları ve nasıl başvuracağım hakkında yardım ederseniz sevinirim not:işyeri vakıfbank,akbank ve yapı kredi arasındadır günde en az 5000 insan geçmektedir lütfen size ulaşmam mümkünmü.

  Morfikirler : Buradaki linkden başvurabilirsiniz.
  Mc Donalds başvuru formu

 7. izmir bornova merkezde mcdonalds için uygun olabilecek yeriiz mevcut yerin gerekli koşulları sağlayıp sağlamayacağını nasıl öğrenebilirim.yardımcı olursanız sevinirim.

 8. arkadaslar bende tokatta mcdonalds düsünüyorum ayni sekilde burda da büyük bi potansiyel oldugunu hesap ediyorum.. isim hakkini ne kadara alabilirim ve kriterleri nelerdir nerden ögrenebilirim ?

 9. Sinop’da franchise alabilmem icin neler yapmalıyım?Sinop’da büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.Firmanın kriterlerini hangi şartları olduğunu öğrenmek istiyorum?

 10. Balıkesir-Bandırma’da franchise alabilmem icin neler yapmalıyım?Bandırma’da büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyorum.Firmanın kriterlerini hangi şartları olduğunu öğrenmek istiyorum.

 11. turkiye nin en onde gelen ilac fimalarında15 yılsatış ve pazarlama gorevınde bulundum adana guzelyalı *da franchise alabilmem icin neler yapmalıyım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here