Melikşah Üniversitesinden Örnek Proje ve İş Fikirleri

Kurum : Melikşah Üniversitesi
Adres : Melikşah Üniversitesi, Talas Kayseri-38280 Talas / KAYSERİ
E-posta : hkelestemur@meliksah.edu.tr
Web Sitesi : www.meliksah.edu.tr
Telefon : +90 352 207 73 00
Proje Fikri : Mg2B Süperiletken Kablo, Kompozit Şaft, Düel Faz Şaft, Elektrikli Araç / Mg2B Superconductor Cable, Composite Shaft, Dual Phase Shaft, Compact Automobile Driven By Electricity
İş Fikri : MgB2 Süperiletken Kablo Üretimi ve Elektro Mıknatısının Tasarımı Bu projede Boron bazlı süper iletken MgB2 kullanarak önce kablo daha sonra süperiletken mıknatıs yapılması hedeflenmektedir. Kablo üretim gerçekleştirilmiş mıknatıs tasarım çalışmaları devam etmektedir. Benzeri kabloların satış fiyatı 1$/ metre civarında olup piyasa hacmi 1 miyar dolar civarındadır. Üretilmesi planlanan mıknatısın piyasa satış fiyatı 200 bin dolar civarındadır. Dünyada bu teknolojiye sahip ülke sayısı 5-6 civarındadır.

Proje Fikri : Hibrit Kompozit Şaft Üretimi ve Tasarım Parametreleri Üzerine Bir Çalışma
İş Fikri : Bu proje kapsamında geleneksel olarak kullanılan çelik şaftlar yerine kullanılmak üzere cam, karbon ve hibrit katkılı kompozit şaft üretimi gerçekleştirilmiştir.

Proje Fikri : Çelik ve Kompozit Malzemelerden Üretilen Kardan Millerinde Mekanik ve Malzeme Ömür Verimliliğinin Artırılması
İş Fikri : Bu proje kapsamında mevcut kullanılan çelik şaftlardan %50-70 daha uzun ömre sahip düel faz yapısına sahip çelik şaftların üretimi gerçekleştirilmiştir.

Proje Fikri : Elektrikli Kent İçi Bireysel Taşıt
İş Fikri : Projenin Hedefleri; Düşük maliyetli, 45/70 km/saat hıza ulaşabilen, Tek/iki kişilik, Güvenli, Tek şarjla 50/100 km gidebilen, Pedal opsiyonlu (spor amaçlı), Seri üretime uygun, Yüksek teknolojiye sahip, Çevreci, Evde, işyerinde veya PV panelli otoparklarda şarj edilebilen kompak bir otomobil geliştirmektir ve çalışmalar devam etmektedir.

Proje Fikri : Katı Oksit Yakıt Pillerinin Enerji Sistemlerindeki Dinamik Davranışının İncelenmesi
Proje Fikri : Titreşen Örnek Mıknatıslanma Ölçme Sistemi Geliştirilmesi
Proje Fikri : Düşük-Kayıplı Tümleşik Dalga-Kılavuzu Optik İzolatör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here