Memurlar İçin Yatırım

Memurlar İçin Yatırım
rawpixel.com/pexels

Yatırım yapmak yalnızca girişimcilere özgü bir davranış modeli  ya da dürtü değildir. Kimi zaman düzenli bir gelire sahip olanlar ve güvenli limanlara sığınmak isteyenler de kendilerine en uygun yatırım araçlarının da yardımıyla birikimlerini çoğaltabilirler. Bu yazımızda memurlar nasıl yatırım yapmalı, memur maaşıyla yatırım nasıl yapılır gibi en çok merak edilen konulara değineceğiz.

Kamu kadrolarında çalışan memurların en büyük avantajlarının başında sabit ve öngörülebilen kazançlarının olması gelir. Aylık ne kadar kazanacaklarının belli olması memurların yatırım planlamalarını şekillendirmelerini kolaylaştırır. Yatırım yapmak isteyen memurların dikkat etmesi gereken konularının başında neye ve nasıl yatırım yapacaklarının belirlenmesi gelse de neden yatırım yaptıklarının netleştirilmesi de aşılması gereken önemli bir engel olarak ön plana çıkar.

Neden Yatırım Yapmak İstediğinizi Belirleyin

Memur olarak çalışıyorsanız ve geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız yatırım kararlarınızı verirken birçok değişkeni aynı anda düşünmelisiniz. Neden yatırım yapmak istediğiniz ve yatırımlarınızın geri dönüşünün ne kadar bir süre içerisinde gelmesini beklediğiniz gibi detaylar yatırım seçeneklerinizi etkileyecektir. Bu aşamada elinizde büyük  koz olduğunu unutmamalısınız. Memur olarak çalışıyorsanız çok spesifik bir olay yaşamadığınız takdirde işinizin garanti olduğunu düşünebilirsiniz. Üstelik asgari ücretten oldukça fazla kazandığınız için her ay harcamalarınızı not edip, azaltmaya çalışarak birikimlerinizi artırabilirsiniz. Ekstra bir harcama yapmanız gerekmediği takdirde aylık birikimlerinizi rutine bağlayabilir ve tercih ettiğiniz yatırım aracı özelinde süreklilik kazanabilirsiniz.

Memur Neye Yatırım Yapmalı?

Memur kazancının stabil olmasından şikayetçiyseniz ve hayatınızın kısır bir döngüye girdiğini düşünüyorsanız yatırım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Yatırım yaparken temel motivasyon kaynaklarınızı belirlediğiniz takdirde yatırım alternatifleri arasından tercih yapma sürecinizi kısaltabilirsiniz. Bu aşamada riskle aranızın nasıl olduğunu da düşünmelisiniz. Yatırım araçlarının kendilerine has riskleri olduğu gerçeğinden yola çıkmalı ve riskleri minimize ederek ilerlemelisiniz.

Az sonra yazacağımız öneriler doğrudan memura yatırım tavsiyeleri olarak değerlendirilmemelidir. Her yatırım kararı kişiye özeldir ve kişinin ilgi alanları doğrultusunda değişebilir. Bu nedenle az sonra sıralanacak yatırım alternatiflerinden birini ya da birden fazlasını tercih edebilirsiniz. Yatırım miktarınız doğrultusunda yatırım enstrümanlarınızı çeşitlendirerek de riski minimize edebilirsiniz.

Gayrimenkul

Ülkemizde en çok tercih edilen uzun vadeli yatırım araçlarından biri olarak gayrimenkul yatırımlarını değerlendirebilirsiniz. Gayrimenkul yatırımı ile maaşınızın düzenli yatmasının avantajlarını yaşayabilirsiniz. Konut kredisi çekebilir ya da oranlar düşünce harekete geçebilirsiniz. Daha önceki birikimlerinizi ev alarak değerlendirip maaşınıza uygun kredi vadeleri seçerek uygun bir ödeme döngüsüne gireceğiniz için ev almak sizin düzeninizi çok fazla değiştirmeyecektir. Özellikle hali hazırda kirada oturuyorsanız, ev almak sizin için en mantıklı yatırıma dönüşebilir.

Araba Alabilirsiniz

Araba almak bir yatırım aracı olarak kabul edilmez, ancak son yıllarda araba satın alanların kısa ve orta vadede yüksek karlılık yaşadığı gerçeği de inkar edilemez. İşyeriniz evinize uzaksa ve toplu taşıma ile konforlu bir ulaşım deneyimi yaşamıyorsanız araba alarak hem hayat kalitenizi yükseltebilir hem de birikim yapmayı garanti altına alabilirsiniz.

Altından Vazgeçmeyin

Henüz büyük ölçekli yatırım araçlarını değerlendirmek için erken olduğunu düşünüyorsanız birkaç ay, maaşınızdan ne kadar para arttırabildiğinizi inceleyebilirsiniz. Daha sonra  her ay, düzenli olarak altın almaya başlayabilirsiniz. Cumhuriyet altını alarak birikimlerinizi çoğaltmak istediğinizde ve her ay kendinize koyduğunuz kurallara bağlı kaldığınızda siz fark etmeden birikimlerinizin çoğaldığına tanıklık edebilirsiniz. Altınları evinizde saklamak sizi korkutuyorsa, bankalarda altın hesabı açabilir ya da banka kasalarını yıllık kiralayarak güvenlik ile ilgili endişelerinizden kurtulabilirsiniz.

Gayrimenkul, araba veya altın gibi yatırım araçlarının haricinde döviz, devlet tahvili, FOREX ve borsa gibi alanlarda yatırım da yapabilirsiniz. Ancak bu yatırım piyasalarının düzenli takip gerektiğini unutmamalısınız. Ekonomik gelişmelerin yanı sıra dünya genelindeki siyasi çalkantıları da takip etme eğilimindeyseniz bu piyasalarda da şansınızı deneyebilirsiniz. Böylece memurlar için yatırım seçeneklerinin genişliğinin avantajını yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here