Mentör Nedir ve Mentör Bulma Rehberi

Mentör Nedir : Mentör kısa olarak akıl hocası veya danışman olarak adlandırılır. Kısa zamanda ülkemizde de Mentör 100 listelerini duymaya başlayabilirsiniz. Kimdir bu Mentörler? Girişimcilere ne faydaları dokunur? En iyisi nasıl bulunur?

İşte sizin için Mentör Bulma Rehberi

Kısa bir Not: Bu makale Baybars Altuntaş’a ait olup Girişimcileri bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

Baybars Altuntaş
Baybars Altuntaş

Jüri üyesi olarak katıldığım girişimcilik yarışmalarında ve melek yatırımcı olarak davet edildiğim girişimci-yatırımcı forumlarında ilginç bir detay dikkatimi çekti. Sunum yapan girişimciler tek başlarına karşımıza çıkmıyorlar. Yanlarında her zaman üç veya dört kişilik bir ekip ve Mentörları bulunuyor.

Anladım ki, melek yatırımcılar, girişimciler kadar Mentörun da kim olduğuna çok önem veriyor. Öyleyse, kimdir bu Mentörlar? Girişimciler Mentörları nasıl bulurlar?

Mentör’lük giderek yaygınlaşıyor

Mentör kelimesinin Türkçesi yok. Benim kişisel tercümem ‘dadı’ şeklinde. Yani, girişimcinin iş planından kişisel sorunlarına kadar kendisiyle ilgilenen, yol gösteren, girişimci için bir rol modeli olan ve başarılı bir girişimcilik geçmişine sahip kişiye Mentör / ‘girişimci dadısı’ diyoruz.

Mentörlerin en önemli özelliği, bu işi gönüllü olarak yapmaları. Ancak bu sayı gittikçe azalıyor, çünkü profesyonel olarak ücret karşılığı Mentörlük yapmak tüm dünyada gittikçe yaygınlaşıyor. Haftada bir saat veya ayda bir saat boyunca yüz yüze veya internetten Mentörünüzlela beraber olup, sorularınızın cevabını alabiliyorsunuz.

Melek yatırımcının önüne gelene kadar ilk adım olarak profesyonel veya gönüllü bir Mentör bulabilmeniz çok önemli. Türkiye için yepyeni bir sistem olan bu Mentörluk uygulaması için ileride belki de Mentör 100 listeleri bile yayınlanacak.

10 ADIMDA Mentör BULMA REHBERİ

Peki, Mentör ararken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte size 10 adımda Mentör bulma rehberi:

1 – Mentördan beklentilerinizi tespit edin. Öncelikle girişimcilik dünyasında hangi konularda sıkıntı çektiğinizi teker teker not edin. Finansmana ulaşımda mı, iş planı hazırlamada mı, işinizi franchise sistemine dönüştürmede mi vs…

2 – Girişimcilik biyografinizi hazırlayın. İş başvurusu için hazırladığınız biyografi veya özgeçmişlerden bahsetmiyorum. Üzerinde çalıştığınız iş fikrini ve bu fikri uygularken sizin ve Mentörünüüzn beraber ne tür değerler üretebileceğinizi içeren kısa bir tanıtım yazısını özgeçmişinizle harmanlayarak hazırlayın.

3 – Google’ın başına geçin. Daha önce belirlediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz konularda başarı öyküleri ile anılan girişimcileri araştırın. Linkedin’den mail adreslerini bulun ve kendilerine Mentörünüz olmalarını teklif edin. Hazırladığınız girişimcilik biyografisini kendilerine gönderin.

4 – Yaşınıza uygun Mentörleri listeleyin. 50 yaş ve üzerindeki bir girişimci iseniz, 30’lu yaşlarda bir Mentör bulmanız çok daha doğru bir hamle olur, çünkü size IT ve mobil teknolojiler konusunda 60’lı yaşlardaki bir Mentördan çok daha fazlasını verebilir. 20’li yaşlarda bir girişimci için ise, 40′lı yaşlarda bir Mentör çok daha fazla kapı açabilir.

5 – Yüz yüze görüşme için üç dakikalık sunumunuzu hazırlayın. Neden Ben sorusunun cevabını üç dakika içinde verebilecek durumda olmanız gerekiyor. Bunun için bol pratik yapın, videoya kendinizi çekin ve videonuzu izlerken kendinize şunu sorun: Siz olsanız bu girişimcinin Mentörlüğünü yapar mısınız?

6 – Sponsor mu arıyorsunuz, Mentör mü? Bu sorunun cevabı çok önemlidir. Girişimcilerimiz melek yatırımcı, sponsor ve Mentör kavramlarını bir birine karıştırabilirler. Mentörlar, sponsorluk veya melek yatırımcılık gibi direkt finansman kaynağı değildirler; ancak sizi bu tip finansman kaynaklarına taşıyabilirler.

7 – Dinlemeyi mutlaka öğrenin. Toplumsal bir sorunumuz olduğunun farkındayım. Dinlemek yerine konuşmayı tercih eden, dinlemeyi söz sırası kendine gelene kadar susmak olarak yorumlayan bir toplumuz. Susmak ile anlayarak dinlemek arasındaki farkı fark etmeden Mentör arayışına girmeyin.

8 – Mentör adaylarına puan verin. Özellikle şu sıralayacağım dokuz ana basamaktan hangisinde veya hangilerinde size aktarabilecekleri pratik know-how’ları var diye dikkat edin: Girişkenlik, girişimcilik, inovasyon, pazarlama ve satış, franchising, markalaşma, kurumsallaşma, liderlik, melek yatırımcılık.

9 – Uluslararası Mentör ağlarını inceleyin. Türkiye’de Mentörlük yapabilecek birilerini bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi genellikle Mentör adaylarının ne yapacaklarını bilememesi veya vakitlerinin olmamasıdır. Bu durumda yurtdışındaki Mentörlardan istifade edebilirsiniz, ancak İngilizce bilmeniz şart.

10 – Daha önceki girişimcilerle görüşün. Mentörlük desteği alacağınız girişimcilerin, daha önceki veya halen devam eden Mentörluklarmı yaptıkları girişimcilerle mutlaka görüşün. Mentörünüzü çok iyi tanıyın ve kararınızı ona göre verin.
Yazar : Baybars Altuntaş

Genel Bayilik Başvuru Formu :

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here