Merdiven Altından 20 Milyon Dolarlık Şirkete

Merdiven Altından 20 Milyon Dolarlık Şirkete 1

TerraCycle adlı şirket merdiven altı olarak başladığı işini 13 yılda, 20 milyon dolarlık değere sahip dev bir şirkete dönüştürdü.

_80681314_tom

TerraCycle adlı şirketin kurucusu Tom Szaky ile tanışın. 13 yıl önce TerraCycle’ı kuran Szaky, şirketinin amacının kurulurken de şu anda da değişmediğini ve tek hedeflerinin ziyan edilen şeylere tekrar değer kazandırmak olduğunu belirtiyor.

Sadece 13 yıl gibi bir sürede 20 milyon dolarlık bir değere sahip 115 çalışanı ve 21 ülkede şubesi bulunan dev bir şirkete dönüşen TerraCycle çöp olarak görülen eşyaları ve ürünleri, sahip oldukları geri dönüşüm sürecinden geçirerek değerli ve işe yarar birşeye dönüştürmek üzerine çalışıyor.

Şirket, geri dönüşümü zor olarak kabul edilen sigara izmaritlerinden kahve kaplarına ve bisküvi paketlerine kadar bir çok malzemeyi geri dönüşüm çerçevesinde değerlendiriyor. McVites, Johnson & Johnson ve Kenco gibi şirketlerle de anlaşma yapan TerraCycle, bu şirketlerin atıklarını toplaması karşılığında para alıyor. Ayrıca bağış yoluyla da bir çok geri dönüşüm malzemesi elde ediliyor.

Şirketin kurucusu Szaky, 33 yaşında ve tipik bir 80 li yıllar insanı. Her gün aynı kot pantalonu giydiğini belirten girişimci sadece hafta sonları bu pantalonu giymiyorum o da yıkandığı için diyor.

Komünizmin hakim olduğu Macaristan’da doğan Tam dört yaşındayken ailesi ile birlikte ülkeden ayrılmış ve önce Hollanda’ya daha sonra da Kanada’ya yerleşmişler.

_80681315_80639625

TerraCycle tarafından, kullanılmış şişelerle yapılan bir duvar tasarımı

_80681316_80639575

TerraCycle’ın bahçesinden bir görüntü. 

_80681317_80639579

Şirketin ofislerinde bu tarz grafittiler bolca göze çarpıyor.

TerraCycle Hakkında Bilgiler

– 2002’de Amerika’da kuruldu

– 2009’da İngiltere’de şubesini açtı

– Şu ana kadar yaklaşık 2.5 milyar eşyayı ve malzemeyi çöpe gitmekten kurtararak işe yarar birşeye dönüştürdü

– Şu ana kadar 6 milyon dolar değerinde geri dönüşüm malzemesini okullara ve vakıflara bağışlamış durumda.

– Şirketlerin atıklarını toplayarak para kazanıyor. Ayrıca atıkları geri dönüşüm sürecinden geçiren şirket bu ürünleri de tekrar üreticilere satıyor.

– Ayrıca atık bağışlarını da kabul ediyor.

_80681313_80662330

Tom, 2002 yılında Princeton Üniversitesinden, ailesinin karşı çıkmasına rağmen ayrılmış ve hayalini gerçekleştirmek üzere çalışmaya başlamış. İşi ilk kurduğunda bir ürün ortaya koymaya karar veren Tom bunu hangi atıklarla yapabileceğini ve bu atıkları nerede bulabileceğini düşünmek ve bu doğrultuda çalışmak istemiş. Ancak pek verimli olmayan bu yöntem yerine daha sonra sadece toplayabildiği atıkları toplayıp bunlarla ne gibi bir ürün yapabileceğini düşünmenin daha kolay olduğunu görmüş. Bu gerçekçilik yöntemini kullanmasaydım asla bu kadar başarılı olamazdım diyor.

Bir çok genç insanın ” İyi şeyler yap ve az kazan ya da kötü şeyler yap ve çok kazan” gibi bir düşüncesi olduğunu belirten girişimci ben hem iyi şeyler yapmak hem de çok kazanmak istedim diyor. Ancak bu işi en başta içimden geldiği için gerçekten istediğim ve beni mutlu ettiği için yapmaya başladığını belirtiyor.

Terra Cycle ve Tom Szaky hakkında daha ayrıntılı bilgileri ve şirketin kuruluş tarihini, aşamalarını web sitesinden elde edebilirsiniz. TerraCycle Web Sitesi 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here