Meslek Garantili Sertifikalar Nasıl Alınır?

Meslek garantili sertifikalar ile kariyerinizi daha emin adımlarla planlayarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.
Meslek Garantili Sertifikalar Nasıl Alınır?
9 dk
Son güncellenme: 22/12/2019
Tüm Başlıklar

Türkiye’de işsizlik oranının oldukça yüksek olmasından da anlaşılabileceği üzere bir iş bulabilmek için artık lise ya da üniversite mezunu olmak yeterli gelmiyor. Personel aranılan pozisyon ile ilgili sertifika sahibi olmak ise iş arayan kişileri rakipleri karşısında avantajlı duruma geçirebiliyor. Özellikle belirli bir sektörde ya da alanda uzmanlaşmak hem kişisel hem de mesleki olarak gelişim sağlamak hem de iş hayatında başarılı olmak için imkân sunuyor. Kariyerlerinde başarılı olmak isteyen lise mezunları meslek garantili sertifika programlarına katılmayı tercih ediyorlar. Kaliteli sertifika programları, katılımcıların daha iyi maddi koşullara sahip işler bulmasında da etkili oluyor. Sektörün uzmanları tarafından da belirtildiği üzere özellikle nitelikli personel açığına çok büyük ihtiyaç duyulan bilişim alanında ve buna benzer bazı diğer teknik alanlarda edinilen sertifikalar, iş arayan kişilerin ellerindeki altın anahtarlara dönüşebiliyor. Bu nedenle iş bulma konusunda zorluk yaşayan kişilerin özgeçmişlerini, mesleki eğitim veren sertifika programları ile güçlendirmelerini öneriyoruz. 

İŞKUR Pek Çok Kurs ve Program İle İş Arayanlara Destek Oluyor

Ülkemizde bulunan kalifiye eleman sayısının artırılması ve işsizliğin önüne geçilmesi amacına yönelik olarak pek çok belediye ve özel kurs tarafından meslek garantili sertifikalı kurslar düzenleniyor. İşverenlerin taleplerine ve piyasanın ihtiyaçlarına göre yüzlerce alanda sertifikalı eğitim veren kurumların başında İŞKUR yer alıyor. İŞKUR tarafından aktif işgücü hizmetleri kapsamında düzenlenen kurslardan ve programlardan milyonlarca kişinin yararlandığı biliniyor. İŞKUR bünyesinde girişimcilik, hibe projeleri, hükümlülere yönelik kurslar ve işgücü yetiştirme kursları yer alıyor. İşverenlerden gelen talepler doğrultusunda İŞKUR 81 ilde başlattığı programlar ile çağrı merkezi görevlisi, makineci, aşçı yardımcısı ve bilgisayarlı muhasebe elemanı gibi pek çok mesleğe yönelik sertifikalı eğitimler veriyor.

Mesleki Eğitim Kursları

İşgücü piyasasında ihtiyaç duyulan tüm mesleklerde, işsiz kişilerin niteliklerinin geliştirilmesini ve istihdam edilmelerini amaçlayan bu kurslara başvurular, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezleri aracılığı ile yapılabiliyor. Başvuruda bulunacak kişiler öncelikle iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinde yararlanarak tercihlerini bu doğrultuda yapabiliyorlar. 

Mesleki eğitim kurslarına katılacak olan kişilerin;

İŞKUR kayıtlarının olması, 15 yaşını tamamlamış olmaları, yetiştirilecek oldukları mesleğe uygun özelliklerde olmaları, emekli olmamaları, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmaları gibi şartlara uygunlukları talep ediliyor.

Mesleki eğitim kurslarına, İl Müdürlükleri’nin uygunluk vermesi durumunda yükseköğretimde ve açık öğretimde okuyan öğrenciler de katılabiliyorlar. Mesleki eğitim kursları haftalık 40 saat olmak üzere en fazla 160 gün sürüyor. Mesleki eğitim kurslarına katılan kişilere günlük 30 TL – 50 TL arasında değişen tutarlarda ödemeler yapılıyor. Ayrıca; iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası prim giderleri de ödeniyor.

2019 yılında verilen İŞKUR mesleki eğitim kursları arasında; bilgi güvenliği uzmanlığı, bulut bilişim uzmanlığı, akıllı bina otomasyon sistemleri bakım – onarımı, bilgisayar operatörlüğü, ahşap işleme CNC operatörlüğü, muhasebe yardımcı elemanlığı, bilgisayar oyunları programcılığı, endüstri ürünleri tasarımcılığı, siber güvenlik uzmanlığı, aşçı yamaklığı gibi mesleklere yönelik eğitimler yer alıyor.

İşbaşı Eğitim Programları

İŞKUR kayıtlı işsizlerinin mesleki deneyim kazanmalarını ve teorik eğitimini almış oldukları mesleklerdeki uygulamaları görüp çalışma ortamlarına uyum sağlamalarını amaçlıyor ve bu kapsamda İşbaşı Eğitim Programları düzenliyor. Programa katılmak isteyenler mesleki yeterliliklerini geliştirip tecrübe edinecekleri işyerlerini kendileri bulabiliyor ya da İŞKUR’dan talep edebiliyorlar. 

İşbaşı eğitim programı; bilişim ve imalat sektörleri ile ilgili mesleklerde ve bu alanda faaliyet gösteren işyerlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde en fazla 3 ay olarak uygulanıyor. Muhabirlik ve bununla ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan mesleklerde ise MEB Hayat Boyu Öğrenme Modülleri’nin asgari süresinden az olmamak koşulu ile İşbaşı Eğitim Programı uygulanabiliyor.

Siber güvenlik, oyun geliştirme uzmanlığı, bulut bilişim ve kodlama gibi geleceğin meslekleri olarak adlandırılan alanlarda düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan 18 – 29 yaş aralığındaki gençlere işbaşı eğitim programı sürelerinin en fazla 9 ay olarak uygulandığı biliniyor.

İşbaşı eğitim programına dahil olan katılımcıların zaruri giderleri, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile genel sağlık sigortası prim giderleri karşılanıyor. Katılımcı zaruri gideri; günlük 77,70 TL olmakla birlikte öğrencilere 58,27 TL, işsizlik ödeneğinden yararlanan katılımcılara ise 38,85 TL olarak ödeniyor. Geleceğin meslekleri olarak adlandırılan mesleklerde düzenlenen programlarda yer alan katılımcılara 85 TL zaruri gider ödemesi yapılıyor. 

İSMEK 752 Farklı Branşta Eğitim Veriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSME) tarafından; örgün eğitim sisteminin dışında olacak şekilde sistemli, planlı ve programlı bir şekilde eğitim faaliyetleri yürütülüyor. 

İSMEK eğitimlerine katılmak isteyenler önce online başvuru yapıyorlar daha sonra eğitim merkezlerine gidip başvurularını şahsen gerçekleştiriyorlar. İSMEK bilişimden çocuk gelişimine, grafik tasarımdan hukuka, inşaat teknolojisinden muhasebeye, sanat ve tasarımdan tarım teknolojilerine kadar pek çok farklı alanda eğitim veriyor. 

İSMEK şu anda üzerinde çalışılan proje kapsamında çok kısa bir süre içerisinde eğitim programlarını, uzaktan eğitim sistemi sayesinde sanal ortamda çok daha fazla sayıda katılımcıya ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda kişiler derslere istedikleri zaman ara verip istedikleri zaman devam edebilecekleri esnekliğe de kavuşmuş oluyorlar. Uzaktan eğitimde senkron ve asenkron olmak üzere iki farklı ders türü oluyor. Senkron eğitimde, öğretmenin ve öğrencinin bir canlı yayın sistemi üzerinden aynı anda öğrenme ortamına bağlanması ile etkileşimli bir öğrenme ortamı oluşturuluyor. Asenkron eğitimde ise öğrenci önceden hazırlanmış olan materyaller aracılığı ile kendi hızına bağlı bir öğrenme sürecini gerçekleştirebiliyor. Asenkron eğitimde öğrencilerin hedeflerine ulaşıp ulaşmadıkları online testler aracılığı ile kontrol edilebiliyor.

İSMEK Uzaktan Eğitim Merkezi aracılığı ile grafik muhasebe, bilişim gibi alanlarda ekran eğitimleri; spor, yabancı dil, el sanatları, mutfak sanatları gibi alanlarda ise uygulamalı eğitimler verilmesi planlanıyor. İSMEK Uzaktan Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen eğitim programlarına dahil olan katılımcıların derslerin %80’ine katılma zorunluluğu bulunuyor. Bu katılımcılar eğitim sonunda yapılacak olan sınavda % 70 oranında başarı sağladıkları takdirde İSMEK Sertifikasına sahip olabiliyorlar. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nı Hayata Geçirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi vatandaşların istihdamına destek sağlamak amacına yönelik olarak 2014 yılında hayata geçirdiği Meslek Fabrikası ile istihdama yönelik, sürekli güncellenen, hedef odaklı ve yoğunlaştırılmış kurslar veriyor. Bu kurslar aracılığı ile verilen eğitimlerin doğrudan istihdama yansıması için çalışmalar, ara eleman ihtiyacı olan sektörler ve branşlar göz önünde bulundurularak; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, üniversiteler, meslek odalar, sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurumlarının / kuruluşlarının iş birliği ile yürütülüyor.

Meslek Fabrikası kurslarından; meslek sahibi olmak isteyen kişiler, uzun süredir işsiz olan kadınlar, gençler, engelliler, diğer dezavantajlı gruplar ve meslek değiştirmek isteyen kişiler yararlanabiliyorlar.

2016 yılında Meslek Fabrikası bünyesinde kurulan İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Birimi, mesleki eğitim kurslarını başarı ile tamamlayan katılımcıların işgücü piyasası ile buluşturulabilmesi için İŞKUR Hizmet Noktası olarak da hizmet veriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası bünyesinde; 

Bilişim teknolojisi (bilgisayar kullanımı / web tasarım / bilgisayar sistem bakım onarım / ileri Excel geliştirme ve uyum eğitimi / Ardunio programlama geliştirme ve uyum eğitimi / Android ile mobil programlama),

Endüstriyel otomasyon teknolojisi (mekatronik),

 • Giyim üretim teknolojisi (düz dikiş makineci / overlok – reçme makineci ütücü / kadın giysileri dikimi / gelinlik ve abiye dikimi / hazır giyim makinelerinde geliştirme ve uyum kursu),
 • Elektrik – elektronik teknolojisi (programlanabilir lojik kontrol / elektropnnömatik sistemler geliştirme ve uyum eğitimi / Hidrolik – elektro hidrolik / Hidrolik – Pnömatik geliştirme uyum eğitimi / elektrik motorları ve sürücüleri / elektrik tesisatları / elektromekanik kumanda sistemleri),
 • Makine teknolojisi (bilgisayar destekli 2 boyutlu çizim – Autocad / bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım – Autocad / CADCAM / CNC Freze operatörlüğü / CNC torna operatörlüğü / makine bakımı ve kestirimci bakım yöntemleri / temel elektrik ve elektrik makineleri / makine bakım onarımı / NC – CNC Freze tezgâh işçisi / NC- CNC torna tezgâh işçisi / Unigraphics (NX) CAD – CAM),
 • Tesisat teknolojisi ve iklimlendirme (doğalgaz yakıtlı kalorifer ateşçisi / katı sıvı yakıtlı kalorifer ateşçisi / sıhhi tesisat armatür montajcısı ve onarımcısı / buzdolabı bakım onarımı / klima bakım onarımı / soğutma teknolojileri),
 • Metal teknolojisi (kaynak teknolojileri),
 • İnşaat teknolojisi (betoncu),
 • Sigortacılık hizmetleri (otomotiv sigorta eksperliği ön büro elemanı),
 • Muhasebe ve finansman (bilgisayar destekli muhasebe / personel bordro ve özlük işleri / kooperatifçilik),
 • Pazarlama ve perakende (satış teknikleri / dijital pazarlama / markalaşma / maliyetlendirme),
 • Grafik tasarım ve reklamcılık (açık hava reklamcılığı / grafik tasarım / 3 boyutlu grafik animasyon – 3DSMAX ),
 • Büro yönetimi ve sekreterlik (bilgisayarda hızlı klavye kullanımı),
 • Yiyecek içecek hizmetleri (aşçı çırağı / pastacı çırağı / barista eğitimi / yaş pasta yapımı / çikolata yapımı / servis komisi – garson / ev yemekleri hazırlama / salça, reçel, erişte yapımı),
 • El sanatları teknolojisi (ev tekstili / hediyelik eşya yapımı / takı tasarım / kat’ı sanatı / mis sabun üretimi / keçe aksesuarları yapımı / balık ağı donanımı / çeyiz ürünleri hazırlama / tel ve çivi ile takı yapımı / bez bebek yapımı),
 • Güzellik ve saç bakım hizmetleri (saça geçici kalıcı şekil verme teknikleri / cilt bakımı teknikleri / manikür – pedikür teknikleri / temel makyaj / epilasyon),
 • Çocuk gelişimi ve eğitimi,
 • Hasta ve yaşlı hizmetleri (hasta yaşlı refakatçisi ),
 • Bahçecilik (mantar yetiştiriciliği / topraksız tarım / tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği),
 • Temizlik hizmetleri (ev ve kurum temizliği),
 • Ulaştırma – konaklama ve seyahat hizmetleri (turizm elemanı / okul taşıtları rehber personel eğitimi) alanlarında eğitimler düzenleniyor.

Özel Sektör Aracılığı İle De Meslek Garantili Sertifikalar Alınabiliyor

İŞKUR, belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen meslek garantili sertifika eğitimlerinin yanı sıra bu imkânı sağlayan özel kurum ve kuruluşlar da bulunuyor. Bu noktada verilen eğitimlerin içeriğinin ve eğitimcinin yeterli donanıma sahip olup olmadığının dikkatli bir şekilde incelenmesini öneriyoruz. 

Hemen İş Bulmanızı Sağlayacak Meslek Garantili Sertifika Programları 

Siber Güvenlik Ve Siber Olaylarla Mücadele: Günümüzde her alanda dijitalleşmenin söz konusu olması nedeni ile dijital bilgilerin güvenliğine de en üst düzeyde önem veriliyor. Bilgi Teknolojileri Temelleri, Uygulama Güvenliği, Sızma Testleri, Ağ ve Güvenlik Uygulamaları, Siber Olaylarla Mücadele Kurulumu ve Yönetimi, Kayıt Yönetimi ve SIEM, Adli Analiz Eğitimi ve Zararlı Yazılım Analizi gibi konularda uzmanlaşan kişiler şirketlerin ve kurumların Siber Olaylarla Müdahale Ekipleri’nde kolaylıkla iş bulabiliyorlar.

Sağlık Hukuku: Sağlık hukuku ile ilgili temel kavramların, sağlık mesleği bünyesinde bulunan kişilerin cezai ve hukuki sorumluluklarının, tıbbi uygulama hataları sonucunda yaşanması olası hukuki süreçlerin, tıbbi ve resmi bilirkişilik kurumlarının değerlendirilmesinin ve sağlık hukuku kapsamındaki sigortacılık uygulamalarının öğrenilmesini sağlayan sertifika programları; katılımcıların sektörün vazgeçilmezleri arasında olmasını sağlayabiliyor.

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanlığı: İş hukuku ve sosyal güvenlik alanlarında uzman personel sağlanması iş dünyasının en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Bu alan kapsamındaki meslek garantili sertifika programlarına katılanlar istedikleri bir sektörün iş hukuku uzmanı olarak görev yapabiliyorlar. Sosyal güvenlik, iş sağlığı, iş güvenliği, ücret ve tazminatların vergilendirilmesi ve bordro gibi konularda işletmeler büyük ölçüde uzman personel ihtiyacı içerisinde olmakla birlikte yetişmiş personel sayısı yeterli bulunmuyor. Bu nedenle bu alan değerlendirilmesi gereken fırsatlardan biri olarak kabul edilebiliyor.

Dijital Medya Ve Sosyal Medya Uzmanlığı: Artık hangi iş kolu söz konusu olursa olsun hepsinin bir dijital ayağının ve sosyal medya bağlantısının bulunduğunu biliyoruz. Dijital Girişimcilik sertifikaları alan kişiler online dünyada başarılı olma yolundaki ilk adımlarını atmış oluyorlar. Bu alanda çalışmak isteyenler ister freelance olarak çalışmayı isterlerse şirketlerin bünyelerinde görev yapmayı tercih edebiliyorlar.

Aile Danışmanlığı: Aile Danışmanlığı sertifika programlarını tamamlayan kişiler hem farklı illerdeki aile danışmanlığı merkezlerinde hem de özel kurumlarda aile danışmanı olarak görev alabiliyorlar. Aynı zamanda özel aile danışmanlığı merkezi açarak da faaliyette bulunabiliyorlar. 

Dış Ticaret Uzmanlığı: Dış ticaret işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için bankalarda, dış ticaret şirketlerinde bu konuda uzman personelin istihdam ediliyor olması çok büyük bir önem taşıyor. Dış Ticaret Uzmanlığı sertifika programlarını tamamlayan kişiler dış ticaret konusunda kapsamlı bilgi ediniyorlar ve operasyonel uygulama becerilerini de kazanmış oluyorlar. Gerekli mesleki yeterlilikleri kazanan kişiler, ithalat ve ihracat yapan işletmelerin dış ticaret, satın alma ya da satış departmanlarında görev alabiliyorlar.

İşitme Engelliler İçin Tercümanlık / İşaret Dili: İşitme engelli olan kişiler iletişim aracı olarak işaret dilini kullanıyorlar. Ülkemizde son yıllarda işaret dili kullanımının devlet tarafından da desteklenmeye başlandığı biliniyor. 2005 yılında TBMM tarafından çıkarılan yasa ile işaret dili bir dil olarak kabul edilerek desteklenmeye başlanmıştı. Bunun sonucunda günümüzde giderek artan bir oran ile işitme engelli kişilerin iletişim kurmalarına yardımcı olacak işaret dili eğitim programları düzenleniyor ve kimi kurum / kuruluşlar işaret dili bilen personel çalıştırmayı tercih ediyorlar. İşaret dili sertifika programlarını tamamlayan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara katılarak işaret dili tercümanı olarak atanabiliyorlar. Kamu hastanelerinde çalışabilmenin yanı sıra adliyelerde bilirkişi olarak da görev yapabiliyorlar. 

Emlak Danışmanlığı ve Brokerlığı: Bu sertifika programını tamamlayan kişiler, bankacılık ve sigortacılık sektörüne yetişmiş işgücü olarak katkıda bulunabiliyorlar. Aynı zamanda gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı hizmeti verebiliyorlar. Bu işi yapan ofislerde çalışabilmelerinin yanı sıra gayrimenkul danışmanı ya da mortgage uzmanı olarak bankalarda da iş bulabiliyorlar.

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.