Metal Doğramacı (alüminyum doğramacı) Olmak ve Aylık Getirisi

Metal doğramacı (alüminyum doğramacı)
Metal doğramacı (alüminyum doğramacı) olmak

Metal doğramacı kime denir?

Metal Doğramacı (alüminyum doğramacı) Olmak ve Aylık Getirisi; Teknik resim, kroki, numune veya iş talimatlarına göre alüminyum metallerden üretilmiş profil malzemeden kapı, pencere, panjur, balkon vb. yapmak üzere doğrama ve montaj işlemi yapan kimseye denir. Eğer aranılan etikte bir Metal Doğramacı (alüminyum doğramacı) ustasıysanız işinizin niteliğine göre en az 2.500 tl kazanabilirsiniz. Üstü tamamen size kalmış.

Metal doğramacı (alüminyum doğramacı)
Metal doğramacı (alüminyum doğramacı) olmak

Metal doğramacı ne iş yapar?

– Yapılacak işle ilgili (kapı, pencere, kasa vb.) ölçü alarak gerekli malzemenin listesini çıkarır,
– Alüminyum profilleri alınan ölçülere göre keser, deler, ayarlar, sızdırmazlık ve yalıtım elemanlarını yerleştirerek birleştirir,
– Hazırlanan konstrüksyonu kontrol eder, gerekirse nakliye için tekrar parçalara ayırarak taşıma ve yüklemeye hazır duruma getirir ve yerine monte eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Zımpara taşı,
– Freze makinesi,
– Dekupaj makinesi,
– Havalı pres ve bükme presleri,
– Matkap,
– Ölçme ve kontrol aletleri,
– Sac Makası,
– Testere,
– Hızar,
– Diş açma aletleri.
– Tornavida,
– Profil malzemeleri,
– Yapıştırıcı ve yalıtım malzemeleri,
– Çeşitli aksesuarlar (kollar, takoz vb.),
– Perçin takımları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Metal doğramacısı (Alüminyum doğramacısı) olmak isteyenlerin;
– El becerisi ve göz-el koordinasyonu gelişmiş,
– Tasarım ve çizim yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

– Metal doğramalar (Alüminyum doğramacılar) atölyelerde çalışırlar. İşin çoğunluğu kapalı ortamda bir kısmı da (ölçü alma, malzeme temini ve yerine monte) dışarıda yapılır.
– Çalışma ortamı gürültülü ve biraz tozludur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Alüminyum kullanım alanı oldukça geniş bir metaldir. Uçak sanayi, inşaat sektöründe, yapılarda cephe kaplamasında, kapı, pencere, dolap vb. yapımında oldukça yaygın olarak kullanılmakta, buna paralel olarak da bu alanlarda istihdam edilecek elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.
– Genelde meslek elemanlarının çalışma alanları küçük ve orta ölçekli işletmelerdir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Metal İşleri” alanı “Metal Doğramacılığı” dalında verilmektedir. Ayrıca, meslek liselerinin “Metal Teknolojisi” alanı “Metal Doğrama” dalında da bu mesleğin eğitimi verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak.
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.
Meslek lisesinde mesleğin eğitimini görmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve meslek liselerine giriş şartlarını taşımak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Meslek liselerinde ise eğitimin süresi 4 yıldır.
Mesleki eğitim merkezlerinde 1 gün teorik, işletmede 5 gün uygulamalı eğitim görülür.
Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim boyunca Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar gibi genel bilgi derslerinin yanında Ortak Beceri, Teknik ve meslek Resmi ve Temel Metal Şekillendirme gibi alan ortak meslek dersleri ve Metal Yüzey İşlemleri, Soğuk Şekillendirme, Demir Doğrama, Alüminyum Doğrama ve Temel Elektrik gibi meslek dersleri verilmektedir.
Teorik Eğitim konuları:
Teknik Resim Dersinde, Teknik resmin önemi, teknik resimde kullanılan araç ve gereçler. Çizgi yazı ve yazı alanları, geometrik çizimler, iz düşümler ve görünüş çıkarma, perspektif resimler,
Meslek Resmi Dersinde, Basit parçaların görünüşlerinin çizilmesi, malzeme listesinin hazırlanması ve maliyet hesaplanması, alüminyum profil malzemelerinin tanınması, ölçü alınması, alüminyum doğrama yapım resmi ve detay resimleri.
Meslek Bilgi Dersinde, Meslekle ilgili her türlü ölçü ve kontrol aletlerini kullanma, bakım ve kontrolü, kullanılan takım ve avadanlıklar, malzeme ve aksesuarlar, biten işin temizliği ve ambalajı, kesme, eğeleme, delme, birleştirme, diş açma, alüminyum sac levhalarının doğrultulması, çizilen kroki resme göre işin yapımı.

MESLEKTE İLERLEME

– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir iş yerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– 3308 sayılı yasa gereği, mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin %30’ndan az olmamak üzere işveren tarafından bir ücret ödenmektedir.
– Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır.
– İşin durumuna göre ve çalışılan işyerinin büyüklük ve kapasitesine göre değişiklik göstermekle beraber asgari ücretin 2-3 katı arasında kazanç temin edilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

– İlgili Eğitim Kurumları,
– Meslek Elemanları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

1 YORUM

  1. 24 YILIK ALÜMİNYUM DIŞCEPE KOMPOZİT KAPLAMA İMALAT VE MONTAJ USTASI FORMENİYİM SAYGILAR 7YIL YURTDIŞI ALÜMİNYUM DAYİM DEĞİŞEN BİR MAZEME İC İCE BENZER GÖZÜKÜR BİRBİRİNDEN CALINTIDIR BÜYÜK DÜŞÜNENLER ARASIN SAYGILAR GSM05323149387

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here