Metal levha İşlemecisi (bakırcı)

Bakır ve diğer hafif metalleri, çeşitli aletlerle şekillendiren, süsleyen, yıpranmış olanları onaran, delen ve parçaları perçin, matkap vb. ile birleştiren kişidir.


GÖREVLER


– Yapılacak eşyaya göre: bakırı seçer, işaretler ve keser,
– Kalıplama, bükme veya dövme gibi işlemlerle bakıra şekil verir,
– Vida yuvalarını zımba veya matkap ile deler,
– Çizim planına göre parçaları birleştirir,
– Pürüzlü yüzeyleri düzeltir,
– Eşyanın kalaylanması gerekiyorsa kalay yapar,
– Gerekli tamir işlerini yapar.


KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Kesme makinesi, bükme makinesi, kıvırma makinesi, parlatma makinesi, çekiçler ve tokmaklar, işleme takımları, vida, cıvata ve somunlar, metre, eğe, makas, el testeresi ve keskiler, matkap, zımba, kumpas.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELİKLER
– Bedence sağlam, özellikle el ve parmakları özürlü olmayan,
– Ellerini ustalıkla kullanabilen,
– Şekilleri zihinde canlandırabilen,
– Nesnelerle çalışmaktan hoşlanan,
– Dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.
Bu meslek, daha çok bağımsız çalışmaktan hoşlanan kimselere uygundur.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Metal Levha İşlemecisi (Bakırcı) çalışmalarını genellikle küçük bir atölyede yürütür. Çalışma ortamı sıcak, kirli ve gürültülüdür. Kurşun metali buharına karşı dikkatli olunması gerekir. Kurşun zehirlenmesi olabilir. Çalışma süresi haftanın altı günü ve tam gündür. Metal Levha İşlemecisi birinci derecede malzeme (bakır levha) ile ilgilidir. Çalışmalar boyunca işverenlerle, diğer çalışanlarla ve müşterilerle iletişim kurması gerekebilir.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
– Metal Levha İşlemeciliği (Bakırcılık) mesleğinin eski önemi kalmadığı gibi giderek yok olan meslekler grubuna dahil olmaktadır. Bunun nedeni, üretilen malların kullanım alanlarının giderek daralması ve yerine başka maddelerin geçmesidir. Önceki devirlerde mutfakların vazgeçilmez kapkacakları olan bakırın yerini, krom, çelik, porselen, alüminyum, plastik ve cam eşya almaktadır. Bakır ve kalayın pahalı olması da bir başka olumsuz unsurdur.
– Günümüzde Metal Levha İşlemeciliği (Bakırcılık) mesleği belli başlı merkezlerde yürütülmektedir. Yapılan iş ve üretilen mamullerin çoğu turistik eşya niteliğindedir. Meslek bu yönüyle varlığını sürdürmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Metal İşleri” alanı “Metal Levha İşlemeciliği (Bakırcılık)” dalında verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
– En az ilköğretim okulu mezunu olmak,
– 14 yaşını doldurmuş olmak,
– Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Eğitim programı haftanın 1 günü teorik olarak mesleki eğitim merkezinde, diğer günler ise pratik olarak işyerlerinde gerçekleştirilmektedir.
Eğitim boyunca genel bilgi derslerinin yanısıra alan ortak meslek dersleri ile dal meslek derslerini alırlar.


MESLEKTE İLERLEME
– Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 2 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
– Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
– Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
– İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.
– Modüler sistemde Metal Alanının altında yer alan dallardan birinde yeterlilik kazanmak istendiğinde alan ortak ve ortak beceri dersleri dışındaki seçeceği dalla meslek derslerini almak suretiyle benzer meslekte de yeterlilik ve sertifikaya sahip olabilirler. (Alan altında yer alan dallar: Kaynakçılık, Çelik Yapılandırmacılığı, Işıl İşlemciliği, Metal Doğramacılığı, Tarım (Ziraat) Alet ve Makineleri Bakım ve Onarımcılığı).


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Meslek eğitimi boyunca mesleki eğitim merkezlerine devam eden öğrenciler, yaptıkları çıraklık sözleşmesi gereği asgari ücretin en az % 30′ u oranında aylık ücret almaktadırlar. Çıraklık eğitimi boyunca öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe ödenmektedir.
Bakır ustası net asgari ücretin 1,5 – 2 katı ücret almaktadır. Bu ücret yörelere göre de değişmektedir. Ayrıca kişi kendine ait işyeri açarak bağımsız da çalışabilir. Bu durumda kazanç, alınan siparişe göre değişebilmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili Eğitim Kurumları,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here