Metalografi ve Malzeme Muayenesi Teknikeri

Metallerin iç yapısını ve mikro yapı malzeme özelliklerini inceleme, mikro yapıda gözlenmesi gereken yapı bileşenlerini nicelik ve nitelik olarak ortaya koyma çalışmalarını Metalurji ve Malzeme Mühendisine bağlı olarak gerçekleştiren teknik elemandır.

GÖREVLER
-Optik spektrometre ile kimyasal analizler yapar,
-Sertlik, çekme, eğme, basma, çentikli darbe, tokluk deneyleri ile malzemelerin mekanik özelliklerini ölçer,
-Optik mikroskop(ışık, metal mikroskobu) ile mikroyapı incelemesi ve stereo ile daha düşük büyütmelerde inceleme için metalografik numune hazırlar.Numune hazırlama aşamaları; kesme, kalıplama, kodlama, zımparalama, parlatma ve dağlama kademelerini kapsar,
-İncelenen iç yapıları dijital kamera aracılığı ile görüntüler ve bilgisayar ortamına aktarır veya görüntü alır,
-Laboratuarda ultrasonik muayene ve girdap akımlarıyla tahribatsız muayene yapar ve sonucunu sorumlu kişiye teslim eder.
-Dökümhanede farklı metal ve alaşımları ile yapılan döküm proseslerinin gerçekleştirilmesi aşamalarında ve ısıl işlem ile yüzey sertleştirme proseslerinin gerçekleştirilmesinde görev alır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Optik mikroskop ( Metalin görüntüsünü büyüterek yansıtan cihaz )
– Stereomikroskop (Düşük görüntü büyütmelerinde üç boyutlu görüntü oluşturan cihaz)
– Metal mikroskobuna ve bilgisayara bağlı dijital kamera,
– Numune kesme, sıcak kalıplama, vakumda soğuk kalıplama, numune zımparalama ve parlatma, elektrolitik parlatma ve dağlama, sertlik ölçme (Rockwell, Vickers ve Brinell cinsinden), mikrosertlik, girdap akımları, ultrason, çekme (malzemenin mekanik özelliklerini belirleyen cihaz ), çentikli darbe cihazları,
– Kodlama için gravür kalem,
– Ultrasonik banyo,
– Hassas terazi,
– Optik spektrometre (malzemenin kimyasal analizine yardımcı olur.)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Metalografi ve malzeme muayenesi teknikeri olmak isteyenlerin
– Fen bilimlerinde akıl yürütme yeteneğine,
– Plan yapma ve uygulama gücüne sahip,
– Dikkatli, işbirliği halinde çalışabilen,
– Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedenen sağlam,
– Araştırmayı seven ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.
Kimyasal maddelere karşı alerjisi olan, nefes darlığı, astım hastalığı bulunan kişiler bu mesleği yürütemezler.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Metal ve malzeme üreten fabrikaların kalite kontrol laboratuarlarında, yeni malzemelerin geliştirdiği Ar-ge laboratuarlarında, döküm ve ısıl işlem proseslerinin gerçekleştirildiği kısımlarda görev yaparlar. Çalışma ortamı tozlu, gürültülü ve kokuludur. Metallerin yumuşaklık, hafiflik, sağlamlık özelliklerini incelerken laboratuarda çalışırlar. Birinci derecede nesnelerle ilgilidir. Ancak işyerinde mühendislerle, meslektaşlarıyla ve işçilerle iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Metalografi ve malzeme muayenesi teknikeri özellikle metal üretim sektöründe kalite kontrol bölümlerinde ve üretim-malzeme ilişkisinin önemli olduğu planlama ve satış bölümlerinde, yeni malzemelerin geliştirdiği Ar-ge laboratuarlarında, döküm ve ısıl işlem proseslerinin gerçekleştirildiği kısımlarda iş bulabilirler. Mezunların iş bulma imkanları ve mesleğin popülerliği giderek artmakta ve istihdam seçenekleri çoğalmaktadır.
Metal sektöründe özellikle metal döküm üzerine çalışılan alanlarda iş bulma şansı daha yüksektir. Demir çelik sanayisinin yoğunlukta olduğu Zonguldak, Sakarya, Bursa, Kocaeli, İstanbul ve İskenderun avantajlı bölgeler olmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Metalografi ve Malzeme Muayenesi” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Döküm, Dökümcülük, Endüstriyel Döküm, İzabe, Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Denizcilik, Endüstriyel Mekanik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik), Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik-Makine), Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarımı,İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp/Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarımı, Makine, Makine Teknolojisi, Mekatronik, Metal İşleri, Metal Teknolojisi, Metalurji, Metalurji (Demir-Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Motor/Motor (Benzinli)/Motor (Dizel), Motorlu Araçlar Teknolojisi, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye bölümlerinden mezun olanlar “Metaloğrafi ve Malzeme Muayenesi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilmektedirler. Bunun için bu kişilerin Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal -I (SAY-I)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Eğitim süresi 2 yıldır.
Eğitim süresince ;
1.yıl:Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Matematik, Teknik Resim, Malzeme, Genel İletişim, Makine Bilgisi, Enstrümental Analiz, Ölçme-İstatistik, Malzemelerin Mekanik Davranışı ve Muayenesi, Genel Kimya, Metalografi ve Malzeme Muayenesi Laboratuvarı-I, Teknik Fotoğrafçılık, Girişimcilik, Endüstriyel Kimya
2.yıl:Metalografi, Isıl İşlem, Kaynak Teknolojisi,Yönetim Sistemleri, Metalografi ve Malzeme Muayenesi Laboratuvarı-II, Korozyondan Korunma, Mesleki Yabancı Dil, Web Tasarımı, Anorganik Kimya, İşçi Sağlığı ve Güvenliği, Döküm Prensipleri,Tahribatsız Muayene, Plastik Şekil Verme, Döküm Teknolojisi, Metalografi ve Malzeme Muayenesi Laboratuarı-III, Toplumsal Duyarlılık, Makine Bakım Yöntemleri, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Endüstriyel Malzemeler, Kalite Kontrol, Sistem Analiz Tasarımı, Ametal Kimyası, İşletme Yönetimi ve İmalat Kontrol dersleri verilmektedir.
Ayrıca 30 işgünü yaz stajı zorunluluğu bulunmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME
“Metalografi ve Malzeme Muayenesi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından her yıl yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Kalıpçılık Öğretmenliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Metal Öğretmenliği” lisans programlarına kontenjan dahilinde dikey geçiş yapabilirler.
Ayrıca çalışılan birimde çalışma koşullarına göre yönetici kademesine geçiş yapılabilmektedir.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.
Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.
Özel sektörde ise çalışılanlar yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girişte asgari ücret düzeyinde kazanç söz konusudur. Daha sonraki kazanç ise asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumu,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here