Mikro krediyle işini kurdu ,eşini işe aldı

Kurucusu Muhammed Yunus’a Nobel Barış Ödülü kazandıran mikro kredi programı, Gaziantepli Nevin Kolukısagil’in hayatını da değiştirdi.

İlkokul mezunu 33 yaşındaki Kolukısagil, komşusundan duyduğu mikro kredi sayesinde kendi işini kurmakla kalmadı hem eşine hem de eşinin kardeşlerine iş sağladı. İlk aldığı 500 lira mikro kredi ile evinde yöresel el sanatı ‘Antep işi’ yapmaya başlayan, daha sonra bir yıl içinde biriktirdiği parayla küçük nakış atölyesi kuran Kolukısagil, şu anda 5 makinenin çalıştığı büyük bir atölyeye ulaştı.

Değeri 70 bin lirayı bulan Birlik Nakış Atölyesi’nde, eşi ve 2 kayınbiraderinin yanı sıra 4 kişinin çalıştığı Kolukısagil, eğitimi ve sermayesi olmayan kadınlara da çok küçük parasal destekle nasıl büyük işler yapılacağını gösterdi. 6 yaşında babasını kaybeden, 18 yaşında evlenen ve 3 çocuğu olan Nevin Hanım, evlenmeden önce öğrendiği Antep işini yaparak ailesinin geçimine katkıda bulunduğunu söyledi.

Yoksul ve iş yapmak isteyenlere kredi veren mikro kredi programı ile komşusu sayesinde tanışan Kolukısagil, ilk aldığı 500 lira ile Antep işi yaparak bin 500 lira kâr elde etmiş. Sonra bir makine alarak eşi ile birlikte küçük bir atölye açmış fakat müşteri bulamadıkları için batmış. Kolukısagil, işini büyütmesinin başarısını şöyle anlattı: “Bu sırada hırslandım. Bir yılda Antep işinden 12 bin lira para biriktirdim, güvenim daha da arttı. Mikro kredi için tekrar başvurdum, 2 bin 500 lira kredi verdiler. 8 kafalı iki makine aldık. İki makine de kiraladık. Kaynım başka yerde bocalıyordu, ‘Gelin beraber çalışalım, ortak olalım.’ dedim. Ben gündüz atölyeye gittiysem geceleri evde Antep işi işledim. Bayağı bir malımız oldu. Kiraladığımız 2 makineyi de satın aldık. Şimdi Allah nasip ederse mikro kredi de arkamızda durursa 5. makineyi almayı düşünüyoruz.” Atölyede terlik yüzü ve botlara işleme, bluz önlerine nakış, kazaklara desen yaptıklarını, çeyiz işlediklerini, 2 kayınbiraderi ve eşi ile birlikte toplam 8 kişinin çalıştığını aktardı. Eşi Murat Kolukısagil ise bu kadar cüzi bir rakamla büyük bir iş başaracaklarını düşünmediklerini belirterek, “Benim işim zaten nakışçılıktı. Kendi mesleğimizi eşimin de girişimleri sayesinde büyüttük.” dedi. ZAMAN

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here