Mikrokredide yeni açılım genç girişimciler olacak

9

Dünyada 175 ülkede uygulanan, Türkiye’de ise yaklaşık 6 yıl önce verilmeye başlanan mikrokredi, kadınlarından sonra gençleri de girişimci yapacak. 2003 yılında hayata geçirilen ve 2006 yılından bu yana HSBC’nin desteğiyle Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), MAYA, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından yönetilen mikrokredi projesinde, son 2 yılda 26 kentte, 2 bin 500 hanedeki girişimci kadına 1.5 milyon dolarlık destek verildi.
Sisteme gençleri de dahil edeceklerini belirten HSBC Bank İletişim Müdürü Ömer Kayalıoğlu, 2010 yılı sununa kadar verilen mikrokredi miktarını 5 milyon dolara çıkaracaklarını, buradan gençlere ayrılan rakamın ise 1.5 milyon dolar olduğunu açıkladı. Kayalıoğlu, “Bu proje için ayırdığımız 5 milyon doları kentlerdeki kadınlar, kırsal kesimde yaşayan kadınlar ve çok fakir ancak iş kurmak isteyen gençlere verelim istedik. Ancak şu ana kadar gençler kısmında maalesef bir mesafe kaydedemedik” dedi. Şu ana kadar sadece kadın girişimcilere verilen mikrokredinin yeterince kadına hizmet ettiğini belirten Kayalıoğlu, gençler için ise kadın erkek ayrımı yapılmayacağını ifade etti.

Kredi okumuş gençlere verilecek
Girişimci gençlere verilmek üzere ayırdıkları 1.5 milyon dolar tutarındaki mikrokredi destek projesini birlikte yönetecekleri bir sivil toplum örgütü aradıklarını ifade eden Kayalıoğlu, “Çünkü bu bizim yapabileceğimiz bir iş değil. Bir sivil toplum örgütü bunu üstlenirse projenin gençler ayağı da hayata geçmiş olur. Şu ana kadar Bilgi Üniversitesi’nden bir ilgi oldu ama onlar da henüz bir proje getirmediler” diye konuştu.
Kadınlara verilen 100 TL ile bin TL arasındaki kredinin gençler için yeterli olmayabileceğine dikkat çeken Kayalıoğlu, yapılacak işin niteliğine ve gruplara göre kredi miktarının 7 bin ile 10 bin TL’ye kadar çıkarılabileceğini ifade etti. Ancak bu krediyi hiç okumamış olan gençlere vermektense okuma mücadelesi veren gençlere vermeyi planladıklarının altını çizen Kayalıoğlu, “Yeter ki ayakları yere basan bir proje olsun. Bir maceradansa o insanların hayatlarını kurtaracak girişimlere destek vermek isteriz. Bunun için mutlaka üniversite bitirmiş olma şartı da aranmayacak, bu krediler ailesinin baskılarına rağmen okumaya çalışan lise öğrencilerine de verilebilir” dedi.
(Kaynak:Referansgazetesi)

1 YORUM

  1. nasıl yararlanıyoruz acaba ilk önce nereye başvurmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here