Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama

Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama
Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama
Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama
Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama

Milyonlarca dolar kazanacaklardı ama… yazıyı bir gazetede gördüm ve ilgimi çekti. Slide olarak hazırlanan yazıda sayfaları çevirdikçe bu kişilerin ayağına kadar gelen milyonları nasıl geri teptiğini okudum. Facebook, Instagram, Square gibi günümüzün en zengin firmalarından gelen teklifleri geri çeviren veya kendi şirketlerini kurmak için bu şirketlerden ayrılan çalışanlar belki de hayatlarının en büyük hatasını yaptı. Demek ki sadece işi bilmek yetmiyor; çalışırken biraz daha sabırlı ve kararlı olarak işlerin üstüne gitmek gerekli ve birazda öngörü tabi ki oda yoksa artık nasip deyip geçeriz. Şimdi sizlerle milyon dolar kazanma ihtimali varken kazanamayan talihsizlerin kısa hikayelerini paylaşıyorum.

 

1.Amanda Wixted : Amanda Wixted fotoğraf paylaşım programı Instagram, 2010 yılında ilk kurulduğunda Amanda Wixted’a iş teklifinde bulunmuştu. O sırada video oyunları geliştiren Zynga’da çalışan Wixted, Instagram’dan gelen teklifi kabul etseydi şirkette işe alınan ilk personel, ama daha da önemlisi bir milyoner olacaktı. Wixted daha sonra bir yazısında ‘Şimdi başımı duvarlara vuruyorum’ diyerek pişmanlığını aktardı. Wixted milyonları kaçırsa da sonradan Farmville gibi özellikle Facebook kullanıcılarının çok iyi bildiği oyunların geliştirilmesinde önemli rol oynayarak başarısını kanıtladı.

2.Julian Targowski : Julian Targowski Instagram’la bağlantılı olarak milyonları elinden kaçıranlardan biri de Julian Targowski. Targowski Instagram’dan gelen teklifi kendi yarattığı bir uygulama üzerinde çalışmak üzere reddetti. Targowski, sonradan Instagram’ın teklifini ekibe bağlılığından dolayı reddettiğini ve pişmanlık duymadığını söyledi.

3.Sahil Lavingia : Sahil Lavingia bir başka sosyal medya sitesi Pinterest’ten kendi şirketi Gumroad’u kurmak amacıyla bir senesinin dolmasına bir ay kala ayrıldı. Pinterest’te işe alınan ikinci kişi olan Lavingia, şirketten bir senesi dolduktan sonra ayrılsaydı kendisine verilen ve günümüzde milyon dolar değerinde olan hisse opsiyonları geçerli olacaktı.

4.Robert Cezar Matei : Matei milyoner olma fırsatını bir değil birkaç kez geri tepti. Matei ilk olarak Facebook’dan gelen teklifi geri çevirdi. Bunun ardından aynı zamanda Twitter’ın da yaratıcısı olan Jack Dorsey’in kurduğu mobil ödeme şirketi Square’de çalışma fırsatını, şirketten etkilenmediği gerekçesiyle reddetti.

Tüm bunların arasında Matei’nin en çok pişman olabileceği teklif ise Instagram’dan geldi. Matei’yi şirketteki ikinci mühendis olarak işe almak isteyen Instagram, bu teklifi daha önce sadece bir kişiye götürmüştü.

5.Joe Green : Joe Green Harvard üniversitesinde Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile oda arkadaşıydı. Green ve Zuckerberg Facebook’un atası sayılan Face Mash’i beraber yaratmışlar ve üniversiteyle sorun yaşamışlardı. Green’in UCLA üniversitesinde bir profesör olan babası bu olay üzerine oğluna Zuckerberg ile beraber çalışmamasını öğütledi.

Babasının öğüdünü dinleyen Green de Zuckerberg’den gelen iş operasyonları birimi liderliği teklifini reddetti. Eğer kabul etseydi Green’in şirkette hisse payı yüzde 3 veya 4 olacaktı. Bir başka deyişle Green teklifi kabul etmemekle en az 3 milyar dolardan oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here