Mine Kılıç’ın iş fikirleri hakkında bir yazısı.

Mine Kılıç'ın iş fikirleri hakkında bir yazısı.

ideas

Mine Kılıç’ın iş fikirleri hakkında bir yazısı.

Bu işleri yap, zengin ol. İstanbul’da yaşamak insana ‘girişimci’ bir ruh kazandırıyor. Aslında bu şehirde yaşayınca normal ruh gidiyor, yerine girişimci ruh geliyor. Çünkü ‘İstanbul Ormanı’nda yaşayıp, normal, sevimli, hayat dolu, bıcır bıcır insan şeklinde hayat sürmek pek mümkün görünmüyor. Bu bir şikayet yazısı değil. Çünkü hayatta en tahammül edemediğim üç insan tipinden birincisi şikayet edenler, ikinci gereksiz konuşanlar, üçüncüsü hiç konuşmayanlar. Bu yazıyı ille de tanımlamak istiyorsak, ‘androit bir ruhun beyninden fışkıran fikir tomurcuklarının açmadan önceki hali’ diyelim. İşte ilk elden, sahibinden, ihtiyaçtan, ortaya çıkmış, akıllara zarar sekiz iş fikri”

1. Araçları servise götürme hizmeti. Çalışan biriyseniz arabanızı servise götürüp getirmeniz en az yarım gün anlamına geliyor (servis iş yerinize yakınsa). Bu işi yapacak bir şirket olsaydı, zaten gözden çıkardığınız yarım günde Boğaz’a gidip kahvaltı yapabilir, alışverişe çıkabilir, kuaförde bakım yaptırabilir ya da “iyi niyetli” bir çalışan olarak tıpış tıpış işe gelirdiniz.

2. Kusma torbası hizmeti. Bu fikir, barların, gece kulüplerinin, eğlence merkezlerinin olduğu her yerde (kapıda duran) bodyguard’lar ve garsonlar yoluyla hayata geçirilecek. Torbaları siz üreteceksiniz, maliyetini belediye ya da kulüpler karşılayacak ve ücretsiz hizmet verilecek. Böylece ne ortalık muhtelif yemeklerin tuhaf görüntüleriyle batacak ne de sinirler bozulacak.

3. Tuvalet dezenfektanları sağlayıcılığı. Avrupa’ya gidenler bu hizmete yabancı değildir. Pek çok umumi tuvalette uygulanıyor. Özellikle de spor ve sağlık merkezlerinde. İstanbul’da ise kısmen var. Bu sistemde tuvaletlere sıvı dezenfektanlar ve özel kağıtlar konuyor. Tuvaleti kullanmak isteyen sıvı ve kağıdı kullanıp alafranga tuvaleti temizliyor. Hem hastalıkların önüne geçecek hem de muhtelif mide bulantılarını önleyecek bir çözüm!

4. Yalnızca ‘sakinleştirici, uyku düzenleyici, gevşetici vs’ işe yarayan bitki çayları ve doğal hapları satmak. Hali hazırda ‘her işe yarayan’ bitki çayları ve haplar satılıyor. Ben sinirlere iyi gelen bitki ve hapların apayrı bir sektör olabileceğini düşünüyorum. Memlekette bu kadar deli ve deli adayı varken çok iyi para getirecek bir iş gibi görünüyor (Bunların deneme boyları gazetecilere, doktorlara, polislere, pilotlara, üst düzey yöneticilere vb bedava dağıtılarak pazar rahatça yaratılabilir).

5. Evlere ve küçük ofislere temizlikçi hizmeti. “Bunun neresi enteresan” demeyin. Bugün kime sorarsanız sorun ‘güvenilir ve iyi iş yapan’ temizlikçi bulamamaktan şikayet eder. Bu nedenle güvenilir temizlikçiler evleri fahiş fiyatlarla temizler. Çünkü ‘vazgeçilmez’ olduklarını bilirler. Hepsi tok satıcıdır. Bu fiyat yalnızca temizliğin değil güvenliğin de karşılığıdır. Bu işi kurmak için önce mahalle mahalle dolaşıp araştırma yapmak gerekiyor. En güvenilir temizlikçiler bulunduktan sonra şirkette çalışmaları için ikna etmek gerekiyor. Bunların neredeyse tamamı sigortasız çalıştığı için ikna etmek çok da zor olmayabilir.

6. Çocuklarını parka getiren ebeveynlere omuz, kol ve kafa masajı hizmeti. Çocuklarını kucaklarına alıp indirmekten, bütün gün peşlerinde koşturmaktan, bozuk yollarda bebek arabası sürmekten adrenalin düzeyi tavana vurmuş ebeveynler masaj hizmetine hayır demeyecektir. Ebeveynlere masaj yapılırken, ekipten bir başka kişi çocuklara göz kulak olabilir. Muhafazakar yurdumuzda kadınlara kadın, erkeklere erkek masör gerekeceği unutulmamalı.

7. Sigara dumanını çevreye yayılmadan doğrudan tavana çekecek bir havalandırma sistemi. Havalandırma işleriyle ilgilenen şirketler böyle bir şeyin peşinde midir bilmiyorum. Türkiye’de 100 yıl içinde restoranlar, kafeler, barlar vb sigara içen ve içmeyen insanlar için ayrı bölümler yapacak gibi görünmüyor. Çünkü erişkin nüfusun yüzde 50’den fazlası ayaklı baca şeklinde dolaşıyor. Sigara içmeyenlere uygulanan faşizmin yakın vadede tek çözümü ‘mucizevi havalandırma sistemleri’ gibi görünüyor.

8. Casus fotoğrafçılar hizmeti. Yerlere (arabadan, evden, yürürken) çöp atan, tüküren tiplerin fotoğraflarını çekecekler. Elbette önce özel eğitim alacaklar (fotoğrafçılık, gizlenme, yakalanma zamanlarında işe yarayacak yakın dövüş vs). Bunların maaşını ödemek için önce belediyeleri ikna etmek gerekiyor (çöp atılmadığında fazla çöpçü de çalıştırmak zorunda kalmayacakları anlatılabilir). Şehrin muhtelif yerlerinde arabayla ya da yayan dolaşıp sürekli fotoğraf çekecekler. Sonra bu fotoğraflar merkezi yerlere konulacak panolarda sergilenecek. Çok beter olanlar gazetelere ve televizyonlara verilerek rezil olmaları sağlanacak. İşte size sekiz iş fikri. Biraz uğraşırsanız eminim çok daha parlaklarını üretebilirsiniz. Yeter ki bu şehirden fazla uzağa gitmeyin.

1 YORUM

  1. Geçenlerde bir küllük aldım. içinde emici bir motor var. Şu küçük teyiplerdeki motorlardan sigara dumanını çekiyor sonra bunu aktif karbonlu bir filtreden geçirip odaya salıyor. küllükten çıkan duman çok ama çok azaldı. tek sorun ürün çin malıydı bir ay sonra motoru bozuldu. Mete Daha güzel fikirler bul kardeşim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here