Hayatın Kalbinde Minimalizm: Az Çoktur

minimalizm
@pchyburrs / Getty Images

1960’lı yıllarda sanat ve müzik alanında ortaya çıkan minimalizm; sadeliğin ön planda ve makbul olduğu bir akım olarak etkisini arttırdı. Sanat ve müzik alanında başlasa da zaman içerisinde minimalizm neredeyse hayatın her alanında tercih edilir hale geldi. Akımdan felsefeye evrilen ve yeni anlamlar kazanan minimalizm son yıllarda yaşam şekillerini domine etmeye başladı.

Minimalizm Nedir?

En kısa tanımıyla minimalizm, sadeciliktir. Minimalizm sadeliğin değerini savunur ve karmaşıklığı reddeder. Her bir ayrıntısı özenle düşünülen, fazlalıkların ortadan kaldırdığı ve yalınlığın hakim olduğu minimalizm ilk başlarda bir akım olarak ortaya çıkan; zaman içerisinde kavramsal derinliği artan ve hayatın her alanında tercih edilen bir düşünce şekline dönüşmüştür.

Günümüzde de en popüler yaşam felsefelerinden biri olarak kabul edilen minimalizm; şekilciliğe, kaosa, fazlalığa ve gereksiz tüm ayrıntılara karşı bir duruşu ifade eder. İnsan doğasında sadeleşme, ihtiyaçlardan fazlasını istememe, az ama öz olanı tercih etme gibi ilkeleri minimalist yaşam hakkında ilgi uyandırmıştır.

Minimalist Ne Demek?

Hazır yeri gelmişken minimalist kavramı hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Minimalist, minimalizm felsefesini benimseyen kişileri ya da minimalizm felsefesini yansıtan durum ya da olayları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Minimalist olmak, minimalist insan, minimalist dekorasyon, minimalist yaşam gibi farklı kullanımların hepsi doğrudur.

Minimalizm ile ilgili genel bilgileri aktardıktan sonra asıl önemli konuya geldi sıra… Yaklaşık 20 yıldır maruz kaldığımız teknoloji, dayanmak zorunda olduğumuz hayat şartları, dayatılan sosyal normlar, beklentilerimizin bizden ayrı bir şekilde belirlenmesi, her şeyin daha fazlasını isteme ruh hali gibi unsurlar hepimizi yıprattı. Artık bırakın kendimiz için yaşamayı, kendimizi unutur hale geldik. Mesela teknolojiyi amacında kullanmak varken teknolojiyi değil teknolojiyi bize sunan cihazın popülerliğine teslim olduk. Bu nedenle daha erken yaşlanmaya, hayat kalitemizi düşürmeye, hırslanmaya, daha çok para kazanmak için çok daha fazla çalışmaya ve mutsuzlaşmaya başladık. Minimalist yaşam da sadeleşme arayışının sonucunda, tam zamanında varlığını güçlendirdi.

Minimalist Yaşam Nedir?

İnsan hayatındaki maddi ya da manevi unsurların; ihtiyaçlar doğrultusunda sınırlandırılması anlayışı benimsenerek; yaşam kalitesinin arttırılması adına sadeliğin tercih edilmesi ve bu doğrultuda bir hayat sürülmesi minimalist yaşam olarak tanımlanır.

Minimalist yaşam ilkelerini benimseyen kişiler nesnelerin tutsaklığından da hayatlarında fazlalık olanlardan da kurtulabilir. Minimalist yaşayan kişiler yalnızca ihtiyaçlarını düşünür ve lükse kaçmaz. Konforlarını önceliklendirir ancak şatafata gerek duymaz. Minimalist yaşamı tercih edenlerin bu seçimleri eşya dolaplarından, evlerinden, davranışlarından ve arkadaş çevrelerinden dahi anlaşılabilir. Daha sade ve kaostan uzak bir hayat minimalist yaşam ile mümkün olduğundan sizlere “Nasıl minimalist olunur?” ile ilgili de birkaç öneri sunacağız.

Minimalist Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

1. Kendi Minimalizm Kurallarınızı Belirleyin

Kapsamlı bir minimalist yaşam için henüz tam anlamıyla hazırlıklı değilseniz, hayatınızı sadeleştirmek istediğiniz alanları diğer bir deyişle önceliklerinizi belirleyin. Yaşadığınız ev gereksiz büyükse, dolabınız gereksiz birçok kıyafet ile doluysa, ev dekorasyonunuzda artık işe yaramayan ögeler bulunuyorsa; önce yaşam alanınızı sadeleştirin. Fazlalıklardan kurtulun, böylece ne istediğinizi kısa sürede bulabilir, kıyafet seçimi için saatler harcamaktan kurtulabilir, odaklanabilir ve konfor alanınızı genişletebilirsiniz.

2. Düzenli ve Temiz Olun

Minimalizm felsefesinin en önemli unsurlarından biri yaşam alanlarını ve dolayısıyla konforu maksimize etmektir. Bunun için kapsamlı bir temizliğe girişmeli, düzenli olmalı ve zamanınızı alıkoyan her şeyden kurtulmaya çalışmalısınız. Minimalizm sayesinde eşyalarınızı kategorilere ayırabilir, evinizdeki depolama alanlarını yeniden planlayarak daha düzenli bir hayata kavuşabilirsiniz.

3. Hayatınızdaki Kişileri Gözden Geçirin

Minimalizm yalnızca yaşam alanlarındaki fazla eşyalardan kurtulma gibi “basit” bir sürece indirgenmemelidir. Sadelik ve huzur hayatınıza girsin istiyorsanız hislerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Kimlerle zaman geçirdiğinizde mutlu olduğunuzu, kimlerin size manevi olarak destek olduğunu ve size huzur verdiğini belirlemelisiniz. Çevrenizde “zehirli” olarak tanımlayabileceğiniz, sizi yoran, mutsuz eden, enerjinizi ve zamanınızı boşa harcadığını düşündüğünüz kişilerle görüşmeyi sonlandırın.

4. Teknoloji ve İletişim Bağımlılığınızı Azaltın

Teknolojiye ve internete ayırdığınız zaman dilimi kendinize ayırdığınız zamandan fazlaysa büyük bir yanlış var demektir. Hayatınızda gereksiz gürültü yaratan, gereksiz düşünceleri aklınıza sokan, asıl hedeflerinizden sizi saptıran ve tüketim çılgınlığına iten alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

5. Sadeliği Hayatınızın Her Alanına Sokun

Konuşmanız, düşünceniz ve hatta yedikleriniz sizinle ilgili çok şey söyler. Minimalist bir yaşam sürmek istiyorsanız yediklerinize de konuştuklarınıza da düşündüklerinize de dikkat etmeli, özünüzde sadeleşmelisiniz. Size yararı olmayan hiçbir şeyi yemeyerek, düşünmeyip söylemeyerek basitleşmeden sadeleşmenin yolunu bulabilirsiniz.

Mücahit Taşkın
Bağımsız arayüz ve kullanıcı deneyimi tasarımcısı. Mimar, mühendis ve badanacı karışımı bir şeyin dijital hali.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here