Mobbing Nedir? Mobbing Nasıl İspatlanır?

Mobbing Nedir? Mobbing Nasıl İspatlanır?
Viktorcvetkovic / Getty Images

İşyerinde geçirdiğiniz her bir an sizi gerginliğe sürüklüyorsa, maruz kaldığınız tavırlar sizi rahatsız ettiğinden işinizden memnun olsanız dahi istifa etmeyi düşünüyorsanız ve işe gitmek sizin için tam bir külfete dönüştüyse mobing etkisinde olabilirsiniz!

Psikolojik taciz olarak kısaca tanımlanabilen mobbing, iş hayatının en büyük sorunlarının başında geliyor. Çalışma ortamındaki tüm huzuru kaçıran ve çalışanı mutsuzluğa itip istifa etmeye zorlama amacı taşıyan mobing, tüm sektörlerin kanayan yarası olmayı sürdürüyor. Mobbing mağduru olan binlerce çalışan yetersiz bilgiye sahip oldukları için maalesef haklarını arayamıyor ve uğradıkları muamelelere boyun eğmek zorunda kalıyor.

Bu nedenle bu yazımızda mobbing hakkında önemli bilgiler vereceğiz. “Mobing nedir?”, “Mobbing nasıl ispatlanır?”, “İşyerinde mobbing olduğunun belirtileri nelerdir?” gibi önemli soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Mobbing Ne Demek?

En genel tanımı ile mobing; iş yerinde çalışan bir kişinin ya da kişilerin kendi rızasıyla istifa etmelerinin sağlanması amacıyla gerçekleştirilen; ırk, yaş, cinsiyet, dil ya da din gibi dinamiklerden bağımsız olarak uygulanan sistematik davranışlar bütünüdür.

Mobbing ile ilgili ilginç bir detay mobing davranışlarının genel olarak işyerinde geleceği parlak olan, zeki, çalışkan, sorumluluk sahibi ve yaratıcılığı yüksek kişilere uygulanmasıdır. Bu kişilerin başarılarının yöneticiler tarafından tehdit olarak algılanması sistematik psikolojik şiddete dönüşür.

İş yerinde patron ya da herhangi bir yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen kasıtlı mobbing eylemleri ile çalışanın mutsuzlaşması, isteğinin kaybolması, işten soğuması, performansının kötü etkilenmesi ve en sonunda ise kendi rızası ile istifa etmesi amaçlanır. Mobing tek bir kişi ya da bir ekip tarafından uygulanabilir, yıldırıcı davranışlar dönemsel olarak ya da süreklilik arz edecek şekilde gözlemlenebilir.

Çalışanların maruz kaldığı davranışların mobbing olarak sınıflandırılabilmesi için art niyet, kasıt ve süreklilik ilkelerinin varlığı önemlidir. Düzenli olarak lafı kesilen, fikirleri alınmayan, kaba tavırlar sergilenen, küçümsenen, rencide edici davranışlara maruz kalan, hakkında had aşan espriler yapılan, sözlü tehdide maruz kalan ve morali bozulması amaçlanan çalışanların mobbinge maruz kaldığı söylenebilir.

İşyerinde Mobbing Psikolojiyi Bozuyor

İşyerinde mobbing yapılan kişiye altından kalkamayacağı işler verilebilir, kendine olan güvenini düşüren hareketler yapılabilir. Yetkisi olmasına rağmen, yetkisi yok gibi davranılır ve kişi kendini çalışma arkadaşlarından ayrı bir yerde konumlandırmaya başlar.

Toksik bir davranış olarak kabul edilen mobbing ağır boyutlara ulaştığında çalışan ortamda sürekli utanmaya, kendini sorgulamaya, kendini yetersiz hissetmeye ve bazen de paranoyaklaşmaya başlar. Benliği sarsılır, bütünlük algısını kaybeder ve işe gitmeyi istemez hale gelir. Dolayısıyla düzenli devam eden psikolojik şiddet yani mobbing çalışanların istifa etmesine varan sonuçlara neden olabilir.

Mobbing Nasıl İspatlanır?

Mobinge maruz kaldığınızı düşünüyor ve yazımızdakilerle benzer durumlarla karşılaşıyorsanız ilk olarak yöneticilerinizle bu konuyu konuşmalı, yaşadıklarınızı dile getirme ve mümkünse uzlaşma yoluna gitmelisiniz. Bu sürecin zor olduğunu bilmeli, size yardımcı olması için profesyonel psikolojik destek almaya başlamalısınız.

Mobbinge uğradığınızdan emin olduğunuzda, tüm iletişim kanallarını kullanmanıza rağmen size yöneltilen davranışlarda bir değişim olmadığını fark ettiğinizde mobbing ispat sürecine başlamalı ve maruz kaldığınız mobbing davranışları ile ilgili kanıt değerine sahip veriler toplamalısınız.

Mobbinge Boyun Eğmeyin

Mobbinge uğradığınız için manevi tazminat davası açma hakkınız bulunur. Dava açmadan önce çalışma arkadaşlarınızdan lehinize tanıklık yapmalarını isteyebilir, psikolojik destek almaya başlayabilir, yaşadığınız olayları tüm netliği ile yer ve zaman bilgisi de dahil olmak üzere not alarak kaydedebilirsiniz. Bu süreçte size mesaj, mail ya da herhangi bir yazışma kanalı ile hakarete varan söylemlerde bulunulmuşsa bu yazışmaları kesinlikle silmemelisiniz.

Son olarak, mobbing günümüzde çok yaygın bir şekilde uygulanıyor. Çalışanların haklarını bilmeleri, haksızlığa uğramamaları adına önem teşkil ediyor. Siz de mobbinge uğrayanlar arasındaysanız, haklarınızı arayın ve size yapılan muameleye karşı duruş sergilemekten korkmayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here