Mobil Dünyanın Lideri Android

Mobil Dünyanın Lideri Android

Mobil dünyada yaşanan gelişmeler tüm hızıyla devam ediyor ve Android diğer rakipleriyle her geçen gün arasındaki farkı büyütüyor. Geçtiğimiz çeyrekte satılan her 5 akıllı cihazdan 4’ü Android ile çalışıyor. Mobil dünyasında beşinci senesini geride bırakan Android her geçen gün yıldızını parlatmaya devam ediyor. Android işletim sistemi rakipleri ile arasındaki farkı 2013 senesinin 3 çeyreğinde de açmaya devam ediyor. Son rapora göre geçtiğimiz çeyrekte 261 milyon akıllı cihaz satılmış ve bunların 211.6 milyonu Android işletim sistemi ile çalışıyor. Android bu satış rakamı ile beraber kullanım hissenini %81 düzeyine yükseltti. Geçtiğimiz sene aynı dönemde bu oranın %74.4 olduğu görülüyor. Mobil Dünyanın Lideri Android

İOS’UN SATIŞI ARTIYOR HİSSESİ DÜŞÜYOR

iOS tarafında ise satış rakamlarında artış yaşanmasına karşın pazar hisseninde düşüş gözleniyor. Geçtiğimiz çeyrekte 33.8 milyon iOS ile çalışan cihaz satışı gerçekleşmiş. İşletim sisteminin geçtiğimiz sene %14.4 olan pazar hissesi ise %12.9 düzeyine gerilemiş vaziyette.

Windows Phone tarafında ise yüzler gülüyor. Geçtiğimiz sene aynı çeyrekte 3.7 milyon cihaz satışı gerçekleşirken, 2013 senesi 3. çeyreğinde ise rakam 9.5 milyona yükselmiş vaziyette. İşletim sistemi pazar hissenini %2.0’dan %3.6 düzeyine yükselmiş vaziyette.

Üzerindeki kara bulutları bir türlü dağıtamayan ve BlackBerry 10 işletim sistemi ile umduğunu bulamayan BlackBerry’de düşüş geçtiğimiz çeyrekte de devam etti. BlackBerry işletim sistemi ile çalışan 4.5 milyon cihaz satışı gerçekleşirken, işletim sisteminin pazar hissesi %4.1’den %1.7 düzeyine geriledi.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here