Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil Pazarlama Nedir? Mobil Pazarlama Neden Önemlidir?
Warchi / Getty Images

Girişimcilerin en çok merak ettiği sorulardan birisi olan “müşterileri cezbetmek ne demek?” sorusuna mobil pazarlama perspektifinden yanıt vereceğiz… Mobil cihaz kullanıcılarına hitap etmek isteyen şirketler, kişiler ya da kurum veya kuruluşlar tarafından farklı teknikler kullanılarak uygulanan pazarlama stratejilerinin tamamı mobil pazarlama olarak tanımlanabilir. Doğru bir şekilde kullanıldığında hedef kitleye kişiselleştirilmiş, zaman ve mekan odaklı deneyim sunan mobil pazarlama; şirketlerin potansiyel müşterilerine en etkili şekilde ulaşmalarını mümkün hale getirir.

Cep telefonları, tabletler, mobil cihazlar, web siteleri, e-mail servisleri, SMS ve MMS, sosyal medya veya uygulamalar aracılığı ile yürütülebilen mobil pazarlama stratejileri, mobil cihazların masa üstü bilgisayarlara olan üstünlüğünün netleşmesiyle giderek daha önemli hale gelmiştir.

Mobil pazarlama hakkındaki soru işaretlerini yanıtlayarak mobil pazarlamanın önemini sunabilmek için bu yazımızda en önemli kavramları ele aldık. “Mobil nedir?”, “Pazarlama nedir?”, “Mobil pazarlama ne demek?” gibi soruların yanıtları sizleri bekliyor.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama hakkında bilgi aktarmaya geçmeden önce “mobil nedir?”, “pazarlama nedir?” temel kavramlarını kısaca açıklamak istiyoruz. Mobil; taşınabilen anlamına gelir. Pazarlama ise bir ürünün ya da hizmetin satışını yükseltmek amacıyla gerçekleştirilen tüm stratejilerin bütünüdür. Bu temel kavramlardan yola çıkarak mobil pazarlamayı şu şekilde tanımlayabiliriz.

Mobil pazarlama; web siteleri, e-posta, sosyal medya, SMS, MMS ve mobil uygulamalar aracılığıyla akıllı telefonlar, tabletler ve / veya diğer mobil cihazları aracılığı ile hedef kitleye ulaşmayı hedefleyen çok kanallı bir dijital pazarlama stratejisidir.

Pazarlama Stratejileri Nasıl Planlanır?

Mobil pazarlama stratejileri hazırlanırken dikkat edilmesi gereken temel unsur, stratejilerin şirketlerin, markaların ve hedef kitlelerin beklentilerini karşılaması, benzersiz ve dikkat çekici olmasıdır.

Pazarlama stratejileri nelerdir sorusu bu anlamda bir tık değer kaybeder. Çünkü her markanın hitap ettiği kitle, hitap edilen kitlenin özellikleri ve marka mesajları kendine has özellikler taşır. Bu nedenle mobil pazarlama stratejileri belirlenirken adım adım ilerlenmelidir.

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Mobil pazarlama strateji inşa etmenin en önemli aşaması hedef kitle analizinin yapılmasıdır. Hedef kitlenizin yaş aralığı, mesleği, yaşadıkları yer, demografik özellikleri ve gelirleri size mobil pazarlama stratejisi oluştururken önemli bir dayanak olacaktır. Hedef kitlenin alışkanlıkları mobil pazarlama yöntemleri seçiminde de oldukça kritik kararların verilmesini sağlayacaktır. Hedef kitlenizi anlamak ve tanımlamak için Google Analytics verilerini inceleyebilir, özel anketler düzenleyebilir, sosyal medya takipçilerinizin beğeni analizini çıkarabilirsiniz.

2. Hedeflerinizi Belirleyin

Efektif bir strateji belirlemek isterseniz hedeflerinizin belli olması gerekir. Mobile platformları nasıl, hangi amaçla kullanacağınızı; hedef kitlenizin temel isteklerinin ne olduğunu, hangi mobil kanalları tercih edeceğinizi netleştirmelisiniz.

3. Temel Performans Göstergelerinizi İnceleyin

Tüm pazarlama yöntemlerinde olduğu gibi mobil pazarlama çalışmalarınızı test etmeli ve gerekirse elde ettiğiniz veriler doğrultusunda optimize etmelisiniz. Ölçülebilir ve gerçekçi mobil kampanyalar düzenlediğinizden emin olmalısınız. Yoksa tüm emeğinizin boşa gideceğinden ve amaçlarınıza hizmet etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

4. Mobil Verileri Takip Edin

Mobil içeriklerinizin hedef kitleye ne kadar ulaştığını, geri dönüşlerin ne kadarının size hedefinize yakınlaştırdığını belirlemelisiniz. Böylece farklı platformlardaki mobil kampanyalarınızın web site trafiğinize ne kadar katkıda bulunduğunu da kestirebilirsiniz.

Mobil Pazarlamada Hangi Stratejileri Kullanabilirsiniz?

Şirketinizi mobil platformlarda tanıtmak, bilinirliğini arttırmak, marka değerinizi yükseltmek, hedef kitlenizle etkileşime girmek, müşteri sadakati sağlamak, potansiyel müşterilere erişip karlılığınızı arttırmak istiyorsanız uygulama tabanlı pazarlama, lokasyon tabanlı pazarlama, QR kodları, SMS, E-mail, mobil görsel reklamları gibi farklı stratejileri kullanabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken hangi stratejiyi ya da stratejileri tercih edeceğinizi doğru bir şekilde belirleyebilmektedir. SMS okumayan bir kitleye SMS pazarlaması ile erişmeye çalışmak mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Unutmayın, son yıllar kesinlikle denenmemesi gereken pazarlama stratejileri örnekleri ile doludur. Siz de mobil pazarlamanın karlılığını yaşamak istiyorsanız, en başından işinizi sıkı tutmalısınız.

Mobil Pazarlamanın Önemi

Artık herkes, 7’den 77’ye mobil cihaz kullanıyor. Kimisi tablet kimisi akıllı cep telefonları ile internette gezinmeyi tercih ediyor. Dolayısıyla mobil pazarlama kendini hatırlatmak ve rekabet gücünü artırmak isteyen şirketler için hayati öneme sahip hale geliyor. Mobil pazarlama potansiyel ve mevcut müşterilere hızlı bir şekilde ulaşılmasını mümkün hale getiriyor. Anlık sonuç almak mobil pazarlama ile mümkün olurken, mobil pazarlama kampanyalarının kolay yönetilebilmesi de mobil pazarlama avantajlarını fazlalaştırıyor. Çoğunlukla atlanan ancak çok önemli olduğu gerçeği görmezden gelinemeyen bir durum da mobil pazarlamanın viral etki yaratabilme potansiyelidir. Çok geniş kitlelere erişme fırsatı sunan mobil pazarlama sistemli bir şekilde yürütüldüğünde firmaların marka imajlarını iyileştirir ve evet en nihayetinde karlılığını da yükseltir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here