Mobil Uygulamalar 5.7 Milyar Dolar Kazandırdı

  ABD’li teknoloji devi Apple’ın iPhone ve iPad ürünleri için uygulama satışı gerçekleştirdiği mağazası App Store, geçen yıl 5.7 milyar dolarlık gelire ulaştı. Mobil cihaz alacakların iPhone ve iPad’i tercih etmesindeki en önemli sebeplerden biri olan uygulamaların, Apple’a kârı ise 4 milyar dolar oldu. App Store’da, ücretli ve ücretsiz farkı gözetmeksizin saniyede 500 uygulamanın indirildiği belirtilirken, 2007 yılından bu yana indirilen uygulama sayısının ise 25 milyara ulaştığı kaydedildi. Sadece App Store’da 550 binden fazla uygulama bulunurken, 2016 yılından itibaren geliştirilen uygulamaların 52 milyar dolarlık bir ekonomi yaratması bekleniyor. Gelirin yüzde 75’inin cep telefonlarından, yüzde 25’inin de tablet bilgisayarlardan elde edilmesi planlanıyor.

  Mobil Uygulamalar 5.7 Milyar Dolar Kazandırdı
  Mobil Uygulamalar 5.7 Milyar Dolar Kazandırdı

  Fırtına hızıyla büyüyor
  Apple’ın geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden efsanevi kurucu CEO’su Steve Jobs’un, “Ağ bağlantılarında sıkıntı yaratıp, Apple markasına zarar getirebilir” endişesi ile korkarak kurduğu App Store bugün yeni bir sektörün doğuşuna ön ayak oldu. 2007 yılının Ekim ayında açılan App Store, endüstri haline dönüşen uygulama yazılımcılığı fırtına hızıyla büyütüp, kendi ekonomisini oluşturur hale geldi. Dünya genelinde yüzbinlerce kişi bu işten para kazanırken, başarılı bir uygulamanın bütün dünyadaki Apple kullanıcıları tarafından satın alınabiliyor.

  8 milyar doları aşacak
  Dünyanın en büyük online açık artırma sitesi eBay’in ücretsiz uygulaması App Store’un yarattığı ekonomiye en büyük örnek olarak gösteriliyor. Ücretsiz olarak indirilen uygulaması ile geçtiğimiz yıl 5.1 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Bu yıl ise iPhone ya da iPad üzerinden yapılan eBay alışverişlerinin ise 8 milyar doları aşması bekleniyor. Dünyanın önde gelen diğer online alışveriş sitelerinden biri olan Amazon da, düşen kârlılığını geri kazanmak için benzer şekilde ücretsiz bir uygulamayı kullanıma sundu.

  App Store için uygulama geliştirmenin yıllık 100 dolar gibi bir maliyeti olduğu, ancak uygulamanın popüler hale gelmesinin ardından 1 dolara satılmasıyla birlikte milyonlarca dolarlık gelir sağlayabildiğine dikkat çekildi. Apple’ın sadece geçtiğimiz yılın son 3 ayında, uygulama geliştirip App Store’a koyan yazılımcılara ödediği payın 706 milyon dolar olduğu hatırlatılırken, geçtiğimiz yıl Robert Nay adlı 14 yaşındaki bir çocuğun yazdığı ücretsiz uygulamanın da milyonlarca kişi tarafından indirildiği belirtildi. 1 dolarlık popüler bir uygulamanın 10 milyon kişi tarafından App Stroe’dan satın alınması halinde yazılımcılar milyonlarca dolar kazanabiliyor.

  Angry Birds, 400 milyon Euro kazandırdı
  FİNLANDİYALI Rovio adlı yazılım şirketi tarafından geliştirilen milyonlarca kullanıcı tarafından satın alınan Angry Birds adlı oyun, geçtiğimiz yıl 400 milyon Euro’luk gelire ulaştı. Öte yandan gazete ve dergiler de geliştirdikleri uygulamalar için sundukları üyelik sistemi ile milyon dolarlık gelir sağladı. App Store’un en pahalı uygulamalarından birisi de ‘I am Rich’ (Zenginim) adlı uygulama. 999 dolara satılan bu uygulama, ödenen fiyatı sayesinde oluşturduğu ‘gösterişli’ imajı dışında sadece telefonun ekranında kırmızı bir ışık yakıyor.

  Android Market’te indirilen uygulama 10 milyarı geçti
  APPLE’ın App Store’dan indirilen 25 milyarıncı uygulamasını kutlamaya hazırlanırken, Google’ın geliştirdiği Android işletim sistemini kullanan cep telefonlarının da Android Market üzerinden 10 milyardan fazla uygulamayı indirdiği kaydedildi. Android Market’in 2 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen 400 bin adedi aştı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here