Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri

Mobilya, yonga ve lif levha doğrama, kaplama ve kereste üretiminde endüstri üretimcisinin hazırladığı üretim planını uygulayan kişidir.


GÖREVLER
Endüstri ürünleri tasarımcısı tarafından hazırlanan tasarım veya üretim projesini inceler,
Üretimde çalışacak elemanların niteliklerini, sayılarını belirler,
Çalışmaların yapılan planlara uygun olarak yürütülmesini sağlar,
Yapılacak olan eşyanın projesini çizer veya proje hazır ise inceleyerek gerekli değişiklikleri yapar,
Üretim için gerekli malzeme listesini çıkarır, maliyet hesaplarını hazırlar ve gerekli malzemeleri sipariş verir,
Gerekli malzemeleri temin eder ve malzemelerin kullanılmasını ve kullanıma hazır halde olmasını sağlar,
Eşyanın modeline göre yapılacak parçaları belirler ve önceden hazır hale getirtir,
Parçaların şeklini ağaç malzeme üzerine işaret ettirir,
Ahşap malzemeyi keserek, yontarak, oyarak parçaları yaptırır,
Parçaları, projeye uygun şekilde birleştirerek, pürüzlerini düzelttirir ve cilalatıp, varsa aksesuarlarının takılmasını sağlar,
Çevresindeki sanayi kuruluşları ve işletmeleri izleyerek teknolojik gelişmelerden haberdar olmaya özen gösterir,
Kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve onarımlarını yapar, yaptırır.KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
Bilgisayar ve ilgili desen yazılımları,
El makine ve takımları, ağaç işleme, döşeme, üst yüzey işleme makineleri,
Çeşitli vernik ve zımparalar,
Ölçme, markalama ve kontrol aletleri,
Ağaç çeşitleri (lif, kontrplak, sunta, kaplamalı sunta, formika, duralit, kontratabla kaplama),
Bağlantı ve kalıp elemanları, çeşitli aksesuarlar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Mobilya ve dekorasyon teknikeri olmak isteyenlerin;
El ve parmak becerisine sahip,
Göz ve ellerini eşgüdüm içinde kullanabilen,
Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen,
Tasarım ve çizim yeteneği gelişmiş,
Bedence sağlam ve dayanıklı, ayrıca uzun süre ayakta çalışabilen,
Matematik ve fiziğe ilgili,
Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
Dikkatli, sabırlı,
Yeniliklere açık,
Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekmektedir.ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Mobilya ve dekorasyon teknikerleri fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamında talaş tozları, cila, boya ve vernik kokuları mevcuttur. İşler ofiste çizim olarak gerçekleştikten sonra imalathanelerde mamul mal haline getirilir. Genellikle ayakta çalışılır. Meslekte uğraş konusu birinci derece de malzemelerdir. Çalışma esnasında ağır ağaçları kaldırmak, yerini değiştirmek ve taşımak gerekebilir. Çalışma arkadaşlarıyla, işverenlerle ve müşterilerle iletişim halinde çalışırlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Mobilya ve dekorasyon teknikerleri, endüsriyel mobilya üreten fabrikalarda, ağaçla çalışan tüm endüstri kuruluşlarında, inşaat sektöründe ve KOBİ (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) düzeyindeki özel iş yerlerinde çalışabilirler. Ayrıca ahşap koruma maddeleri, tutkal, cila ve boya üretiminde ve bunlara bağlı yan sanayi alanlarında tekniker olarak çalışabilirler. Ayrıca kendi işyerlerini açma imkanları da bulunmaktadır. Teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi bu mesleği de olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir.


Gelişmiş elektronik cihazlarla daha karmaşık ve küçük parçalar daha kısa zaman içinde ve daha kaliteli olarak yapılabilmektedir. Bu durum mobilya ürünlerinin çeşitlenmesine ve üretimin hızlanmasına neden olduğundan mesleğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.


Ağacın yerini tutabilen ürünlerin geliştirilmesi ve bunun çeşitli kalıplarla kullanıma sunulması ise bu mesleği olumsuz yönden etkilemektedir. Örneğin plastik sandalyeler, masalar, dolaplar vb. bunlardan bazılarıdır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokullarının “Mobilya ve Dekorasyon” bölümlerinde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Meslek liselerinin Ağaç İşleri, Ahşap Teknolojisi, Ahşap Yat İnşaa, Döşemecilik, Mobilya ve Dekorasyon, Müzik Aletleri Yapımı bölümlerinden mezun olanlar “Mobilya ve Dekorasyon” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal -1(SAY-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.


EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.


Bölümde okutulan temel dersler: Matematik, Bilgisayar, Ağaç Kimyası, Teknik Resim, Malzeme Bilgisi, Atölye ve Uygulaması, Elektrik Bilgisi Ağaç İşleme Bilgisi, Ağaç İşleme Makine Bilgisi, Meslek Resmi, Mobilya Üretim Teknolojisi, Genel İşletme, Perspektif, İç Mimari ve Dekorasyon, Türk Tezhip Sanatı, Bakım ve Onarım Tekniği, Ağaç Süsleme Tekniği, Ahşap Yapı Elemanları, Mobilya Döşemecilik.MESLEKTE İLERLEME
Mobilya ve Dekorasyon ön lisans programlarını başarı ile bitirenler; ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde;
Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği,
Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği,
Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği,
Orman Endüstrisi Mühendisliği,lisans tamamlama programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


Eğitim süresince tüm harcamalar öğrenciye aittir.


Koşulları uyan öğrenciler, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının burs imkanlarından yararlanabilirler. 40 Günlük staj süresince işletmeler öğrenciye bir miktar ücret ödemektedirler. Bu ücret işletmelerin ücret politikasına göre değişmektedir.


Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.


Kamu sektöründe çalışanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre teknik hizmetler sınıfından, özel sektörde çalışanlar ise; çalışılan işyerinin büyüklüğü, kişinin bilgisi, tecrübesi, yeteneği, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyine göre belirlenmektedir.DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Eğitim Kurumları,
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here