Ana Sayfa Motivasyon

Motivasyon

Motivasyon
David de la Iglesia Villar / Getty Images

Ulaşmak istediğiniz bir amaç var, görüyorsunuz çok yakınınızda… Ya zamanın geçmesi gerek ya da harekete geçmeniz. Ama o kadar yılgın ve bitkinsiniz ki ne zamanın geçmesini bekleyecek sabrınız ne de adım atacak haliniz var. Karamsarlık içerisine gömülebilirsiniz, bu da bir tercih. Ama ya aksi olursa? Yeniden ayağa kalkacak güç çok yakınınızdaysa?Dünyada hayal edilen her şey birileri tarafından başarılıp gerçek kılınmıştır! Kariyer hedefleri, sınavlar, kişisel mutluluk ve daha nice kategori insanlar tarafından oluşturulmuş ve diğer insanlara sunulmuştur. Başarmak ve başaramamak arasındaki ince çizgi ise motivasyon ile oluşturulmuştur.

Günümüzde motivasyon kavramı çok ele alınsa da kimi zaman önemi yeterince aktarılamaz. İçinde bulunduğumuz durumda sıkışıp kalmak motivasyon kaynakları arayışımızı tüketir. Ancak en çok çaresiz hissedilen zamanlarda dahi motive edici sözler, motivasyon filmleri veya kitapları yardımımıza koşar. “Eğer istersek…” diye başlayan beylik laflardan uzaklaşarak sizlere bu yazımızda motivasyon üzerine önemli bilgiler aktaracağız.

Az önce de söyledik, seçim en nihayetinde tamamen size ait. Giden gemiye el sallamak da geminin içerisinde olmaktan keyif almak da sizin tercihiniz. Biz sadece gemiye binmek için neler yapabileceğinizi aktaracağız.

Unutmamanız Gereken Motivasyon Sözleri

Gün içerisinde devam edecek gücünüzün azaldığını ve pilinizin bittiğini hissediyorsanız kendinizi biraz olsun motive edici sözler egemenliğine bırakabilirsiniz. Bu sözleri söylediğinizde, her bir kelimesine inanarak algınızı değiştirebilirsiniz. İlk başta kolay gelmeyecek ancak inanma eşiğini aştığınız anda bu motivasyon sözleri size yol gösterecek!“Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı. Harekete geçin.”

Hedeflerinizi doğru belirleyin ve harekete geçin. Hayat gerçekten çok kısa ve sürekli yeni ihtiyaçlar doğuran bir mekanizma. Başkalarının ne düşündüğü ne istediği sizin için çok önemli olsa da önce kendinizi ve kendi hayallerinizi düşünün. Sadece bir anlığına kapatın gözlerinizi ve o an nerede ne yapmak istediğinizi hayal edin! Çok uzun vadeli düşüncelere teslim olmak yerine bir kereliğine olsun kendinizi, zihninizin akışına bırakın. Ertelemeyin, ötelemeyin ve kendinizi ihmal etmeyin. Harekete geçip isteklerinizi gerçekleştirin ve bu sözü ara ara kendinize hatırlatın. Neticede Paulo Coelho söylediyse vardır bir bildiği, değil mi?

“Neden Başladığını Hiçbir Zaman Unutma!”

Yola çıkış amacınızı yoldayken unutabilir ve farklı yönlere sapabilirsiniz. Zamanınızı azaltabilir, varış noktanızdan uzaklaşabilir ve en nihayetinde kendinizi yarı yolda bırakabilirsiniz. Devam edecek gücü edinmek zor geldiği zamanlarda neden yola çıktığınızı kendinize hatırlatın, nihai amacınızdan güç alın ve pes etmeyin!

“İmkansız Diye Bir Şey Yoktur!”

Kendinize inanırsanız, hedeflerinize varmak için yapmanız gerekenleri fark edip mücadele verirseniz sizin için imkansız bir şey olmaz! İmkansız olarak gördüğünüz şeyleri düşünün ve kendinize yarattığınız sanal imkansızlığa savaş açın. O zaman siz de imkansızlığın kalelerini fethedebilirsiniz.

“İnciler Kumsalda Bulunmaz, İstiyorsan Dalmalısın”

En unutulmaz başarılar, en tatmin edici ödüller ve en önemli öz kucaklaşmalar için biraz çaba harcamanız gerektiğini unutmamalısınız. Kendinize inanıp olduğunuz yerde “mucizelerin” sizi bulmasını bekleyemezsiniz. Siz de biraz yorulacaksınız evet, çokça da hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Ancak çaba harcamayı göze alamazsanız kendi sanal kabullenişlerinizi yaşarsınız.

Evet, aynen öyle! Herkes kendinden sorumludur, herkes özeldir ve bu nedenle diğer kişilerle kıyaslanmamalıdır. Üstelik bu kıyaslama kesinlikle kişinin kendisi tarafından yapılmamalıdır. Eğer kendinizle barışmak ve özgünleşip hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, kendinize ihanet etmeyin! Kabullenin, gelişin ve farklılaşın. O zaman dünyanızda egemenliğinizi ilan edebilirsiniz!