Mükemmel Müşteri Hizmetleri İçin Neler Yapılmalı?

Mükemmel Müşteri Hizmetleri İçin Neler Yapılmalı
Quintin Gellar/pexels

Olağanüstü müşteri hizmetleri deneyimi yaşayanlar bilir… Firmanın ürünleri ya da hizmetleri ile ilgili kötü bir deneyim yaşansa da; bu deneyimler akıldan uçar gider. Yeniden aynı ürün ya da hizmet ihtiyacı ortaya çıktığında her zamanki gibi kalpleri fetheden firmalardan yana tercih kullanılır. Gerekirse daha fazla para ödenir, gerekirse sorun yaşama ihtimali göz ardı edilir ve gerekirse tüm diğer firmalar görmezden gelinir. O ürün ya da hizmet, sadece o firma tarafından sunuluyormuşçasına, farklı bir alternatifi yokmuşçasına tüm yollar aynı adreste kesişir. 

Müşteri hizmetleri deneyimi işte bu denli önemlidir! Firmaları benzersiz kılan, müşterilerin sadakatini kazanan ve “mükemmel müşteri hizmeti nedir?” sorusunun yanıtı olan yaklaşımlar hedef kitle tarafından her zaman ödüllendirilir. Siz de müşterilerinizin vazgeçilmezi olmak isterseniz onlara mükemmel müşteri hizmetleri deneyimi yaşatmalısınız. Nasıl Mı? İşte iyi müşteri hizmetleri sunmanın yolları…

Sunduğunuz Ürünü veya Hizmeti Tanıyın

Mükemmel müşteri hizmeti deneyimi yaşatmak istiyorsanız ilk olarak satışını yaptığınız ürünleri ve/veya hizmetleri tanımalı, tüm özelliklerini bilmelisiniz. Müşteriler tarafından sık sorulan soruların yanıtlarını öğrenmeli, bu yanıtları çalışmaları ve müşterilerin satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlerle ilgili yönelttiği her bir soruya yanıt verebilmelisiniz.

Müşterilere Karşı Sıcak Yaklaşın

“Harika müşteri hizmeti nedir?” sorusunun yanıtı çoğu zaman içten bir gülümsemedir. Müşterilerinizle yüz yüze ya da telefon ile iletişime geçtiğiniz her an sıcakkanlı olmaya gayret edin. İçtenlikle, hissederek gülümseyin ve pozitif enerjinizi hedef kitlenize yansıtın.

Müşterilere Teşekkür Edin!

Müşteri hizmetleri deneyimini mükemmelleştirmek isterseniz müşterilerinize teşekkür etmeyi öğrenmelisiniz. Hangi sektörde faaliyet gösterdiğinizden bağımsız olarak, sizi tercih eden müşterilerinize minnet duyduğunuzu belli etmelisiniz.

Personellerinizi Eğitin

İşletmenizin müşteri hizmetleri alanında rakipsiz olmasını istiyorsanız tüm personellerinizin katkısı olması gerektiğini unutmamalısınız. Yalnızca müşteri hizmetleri departmanında çalışanların değil, firmanızı temsil eden tüm personelleri dönemsel olarak eğitime yollamalı ya da işletmenizde eğitim düzenlemelisiniz.

Müşterilere ve Çalışanlara Saygı Duyun

“İyi müşteri hizmeti nedir?” sorusuna verilebilecek birçok yanıt olsa da hem müşterilere hem de şirket çalışanlarına gösterilen saygının bu süreçte çok önemli olduğu bilinir. Müşteri hizmetleri önerileri isteyen girişimcilere ilk olarak saygıya dayanan ilişkiler geliştirmeleri gerektiği söylenir.

Müşterileri Gerçekten Dinleyin

Müşteri hizmetleri süreçlerinde mükemmelleşmek için en basit ve önemli unsurlardan biri de dinlemektir. Dinleme eylemi yalnızca müşterilerin konuşmasının geçmesini beklemek değildir, şikayet ediyorlarsa onları gerçekten anlamak için dinlenmeleri gerekir. Böylece hedef kitlenin müşteri hizmetlerini neden aradığı, marka ile ilgili ne hissettiği ve hangi mesajı aktarmak için firmaya geri dönüş yaptığı anlaşılabilir. Müşteri hizmetleri departmanında çalışan personeller bu nedenle çok dikkatli seçilmelidir.

Sorumluluk Sahibi Olun

Yardım isteyen bir müşteriye karşı kayıtsız kalınması müşteri hizmetleri sürecinde affı olmayan ender davranışlardandır. Size ya da çalışanlarınıza ulaşan ve rahatsızlığını dile getiren müşterilere yardım etmek sizin görevinizdir ve sorumluluk alıp sorunlarını çözmek için adım atmakta gecikemezsiniz.

Müşterilerden Geri Bildirim İsteyin

Müşterilerden geri bildirim istemek müşteri hizmetlerini iyileştirmek için de firmanın faaliyetlerinin planlanması için de oldukça önemli bir yöntemdir. Müşteri anketleri düzenleyerek; müşterilerin çalışanlar, ürünler, hizmetler ya da marka ile ilgili deneyimleri hakkında görüş bildirmelerini isteyin. Böylelikle müşterilerinizin düşüncelerine değer verdiğinizi de ifade etmenin nezih bir yolunu uygulamış olursunuz.

Müşterilerden Gelen Geri Bildirimleri Dikkate Alın Müşteri hizmetleri süreçleriyle ilgili olsa da olmasa da müşterilerden gelen tüm geri bildirimleri işletmenizin imajı ve başarısı için dikkate almalısınız. Gerekirse süreçleri yeniden değerlendirmeli ve gelişim için gerekli tüm adımları atmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here