Muslukçu joe ve Yazarkasa eylemcisi Ahmet

ABD’de başkanlık seçimi için yürütülen kampanyada adaylar uzun süredir aradıkları figürü seçime 3 hafta kala buldu: “Joe the Plumber.” Yani “Muslukçu Joe.” ABD’nin yeni başkanının Cumhuriyetçi John McCain mi, yoksa Demokrat Barack Obama mı olduğunu “Muslukçu Joe” belirleyecek desek abartmış olmayız. ABD’deki seçim tartışmalarına azıcık da olsa ilgisiz kalmayanlar Joe’dan mutlaka haberdar olmuşlardır. İki başkan adayının televizyon ekranlarında yaptıkları son seçim tartışmasının neredeyse üçte birinde konu Muslukçu Joe’ydu.
Peki neydi Joe’yu bu kadar ünlü kılan ve seçim tartışmalarının odağı yapan unsurlar?

Yazarkasa olayı

İsterseniz, ABD’yi şimdilik bir kenara bırakıp Türkiye’ye dönelim.
Tarih 19 Şubat 2001. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Başbakan Bülent Ecevit’e anayasa kitapçığı fırlatır ve Türkiyeo andan itibaren büyük bir ekonomik krize sürüklenir. Borsa çakılır, dolar fırlar. Ekonomik kriz tüm aktörleri etkiler. Yaklaşık üç ay sonra 4 Nisan 2001’de Türkiye bir başka olaya tanık olur. Başbakan Bülent Ecevit’in, arabasına binmek üzere Başbakanlık binasından çıktığı bir anda “Sayın Başbakanım, ben bir esnafım” diye seslenen bir vatandaş, yazar kasa fırlatır.
Tarihi olaya imza atan adam 6 bin dolar borcu bulunan ve kurun yükselmesi nedeniyle borcu bir anda katlanan Ankaralı esnaf Ahmet Çakmak’tır. “Yazarkasa eylemcisi Ahmet” bu hareketiyle 2001 krizinin sembolü haline gelir ve kriz karşıtı gösterilerin tetikleyicisi olur. ABD’den ekonomiyi kurtarması için getirilen Kemal Derviş, uyguladığı ekonomik programla ekonominin ateşini söndürmeye çalışsa da Ahmet Çakmak’ın şöhreti 3 Kasım 2002’de yapılacak seçimlere kadar uzanır. Seçim afişlerine yansımasa da kampanyalar boyunca “Yazarkasa eylemcisi Ahmet” figürü yaygın bir şekilde kullanılır.

ABD’nin esnafı Joe
Tekrar ABD’ye ve “Muslukçu Joe”ya dönelim.
2007’de mortgage krizi ile patlak veren ve bir yıl içinde bütün dünya piyasalarını alev alev saran küresel kriz, ABD’nin yeni başkanını seçmek üzere olduğu şu sıralarda seçim propagandasının kuşkusuz ana konusunu oluşturuyor. İki başkan adayı da hem konuşmalarında hem karşılıklı tartışmalarında ülkeyi ekonomik krizden nasıl çıkaracaklarına ilişkin önerilerini ve planlarını anlatıyor. En çok öne çıkan ve tarafların üzerinde çatıştıkları konu ise vergi indirimi. Demokrat Obama, yıllık geliri 250 bin doların üzerinde olan işverenlerden alınan vergi oranını artıracağını, bir nevi “zenginden alıp fakire vereceği”ni söylüyor. McCain ise birçok küçük ve orta ölçekli işletmenin 250 bin doların üzerinde gelire sahip olduğunu dolayısıyla ABD ekonomisinin önemli bir kesiminin bu plandan olumsuz etkileneceğini savunuyor. Cumhuriyetçi aday ayrıca sağlık sigortası için 5 bin dolarlık destek vereceğini belirtiyor.
İşte Joe, bu noktada kritik bir rol oynuyor. Yıllardır muslukçu olarak çalışan Samuel Joe Wurzelbacher, Ohio’daki seçim kampanyası sırasında Obama’nın yanına yaklaşıp, 250 bin doların üzerinde gelire sahip bir işletme kurmak istediğini ve Obama’nın vergi planının bu teşebbüsüne darbe vuracağını belirtti. Joe, “bir ev, köpek, tüfek ve balıkçı botu” diye nitelediği Amerikan rüyasını Obama’nın vergi planıyla gerçekleştiremeyeceğini söyledi. Cumhuriyetçiler, Joe’nun Obama ile diyaloğuna balıklama daldılar ve seçim kampanyalarında etkin bir biçimde kullanmaya başladılar. Joe bir anda medyanın gözdesi haline geldi. McCain, son televizyon tartışmasında konuyu doğrudan Muslukçu Joe’ya getirdi. Tartışmanın yarım saati ekrandan Joe’yu ikna etmekle geçti.

Burada Ahmet orada Joe
2001 krizinde, Ahmet Çakmak’ın Türkiye’de oynadığı rolü, şimdi ABD’de Muslukçu Joe üstlenmiş durumda. Joe’nun her ne kadar “muslukçu lisansı”na sahip olmadığı ve sözüne ettiği işletmeyi kuramayacağı ortaya çıksa da üstlendiği rol açısından bu o kadar önemli değil. Üç hafta öncesinin sıradan vatandaşı, artık ünlü bir “figür”. Muslukçu Joe, Obama’nın kendisini ikna çabalarından pek tatmin olmasa da görünen o ki bu tartışmadan John McCain de umduğunu pek bulamıyor.
Ahmet Çakmak, Başbakan Bülent Ecevit’e fırlattığı yazarkasa ile 3 Kasım 2002 seçimleri üzerinde etkili oldu. Muslukçu Joe da 4 Kasım’da sandık başına gidecek olan ABD’de yeni başkanın seçimine şimdiden damgasını vurdu. Bakalım, küresel krizden çıkışta Joe’nun rolü ne olacak. Dünyanın gözü Muslukçu Joe’nun üzerinde. Joe, “bir ev, köpek, tüfek ve balıkçı botu”na sahip olabilirse piyasalar da huzura erecek.

JOE’YA NASIL SESLENDİLER
McCain: Muslukçu Joe, Obama’nın planına baktıktan sonra, daha fazla vergi vermek zorunda kalacağını gördü. Ben ise sağlık sigortası edinmekte zorlanan Muslukçu Joe gibilere her yıl 5 bin dolar vereceğim. Böylece gidip kendi sigortasını alabilecek. Joe, tebrikler, bak zengin oldun. Senin sadece iş kurmana yardımcı olmayacağım, vergilerini de düşük tutacağım.
Obama: Hey Joe! Oradaysan sana sesleniyorum. Doğru iş yapmak istiyorsan McCain’in planı sana göre değil. Genç ve sağlıklılar için 5 bin dolar sigorta parası yetebilir ama ABD’de yıllık ortalama sigorta poliçesi 12 bin dolar tutuyor. Aman dikkat et.
(Referans)

6 YORUMLAR

  1. helal olsun …bizm yazarkasacıyıda gecen gun ugur dundarın haberlerınde ızledım…ekonomık krız deyınce ne yalan söleyım ahmet ç.akmak yazarkasa eylemcisi gelıyor aklıma.hrıkaydı ve böle cesurlara ıhtıyac var

  2. yorumları okuyrumda son derece haklı ama bir kaç kaleme sıgdırlmış bır eylemdı yazarkasa "obama"muslkçunun ayagına gitmiş,bizm yazarkasa eylşemcisi onlarca korumayı atlataark bınlerce risk alarak bu eylemi gercekleştırmıştı,2009 da ülkemizde de bir muslukçu yada yazarkasacı çıkmalı işlerımız berbat

  3. amerikada joe dikkate alındı ama yazarkasa eylemcisi siyasilerin maymun iştahlılığı nedeniyle geçiştirldi herkes yazarkasa atanı partide milletvekili olarak görmek istedi.google aradım ama siyaset yapmıyor bu adam.tebrıkler joe tebrıkler yazarkasacı ahmet

  4. :)) çok sevindim yani bu haber aslında biz avrupalılara her zamn örnek oldugumuzn resmidir.yazarkasa FIRLATAN adam bence türk tarihinde bir ilk

  5. gercekten öle yazarkasa olayı aslında tr tarıhınde en buyuk olaydı.2008 hala yazarkasa eylemcisi tr gündemınde.bence muslukçu joe yazarkasacı ahmeti gölgesi bile olamaz..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here