Müşteri ikinci sırada gelir.

Müşterilerinizin ikinci sıradaysa birinci sırada sizce kimler var?Fazla düşünmeden ben cevaplıyayım.İlk sırada çalışanlarınız gelir.Bugün bir çok firma bu konuda yanılgıya düşmektedir.Özellikle Türk firmalarının anlayışında büyük oranda çalışanlar en son plana atılmaktadır.Hepinizin yaşadığı bir kaç örnek verelim.
-Patron yönetim kuruluna derki : Piyasa kötü işlerimizde azalıyor, önlemleri almaya başlayın.
-Yönetim kurulu toplanır ve harcamaları gözden geçirir.Elektrik ve su kaçınılmaz.Yakıt giderleri de kaçınılmaz.O zaman maaşları gözden geçirelim.
-İçlerinden biri derki o zaman yüksek ücretli çalışanları başta olmak üzere diğer bölümlerden adam çıkartalım.Böylece maliyetlerimizi azaltırız.
(Salonda gizli bir gülümseme hakim olur ve karar patronunda hoşuna gider.)
Sonra sırasıyla işi iyi bilen veya bilmeyen farketmez işten çıkartmalar başlar.Bu durumun işe nasıl yansıyacağı ise ileriki dönemlerde düşünülür.
Oysa ki bir japon atasözü şöyle der.”İŞ SAVAŞTIR”
SAVAŞTA savaşanlar azaldığında ise neler olabileceğini varın siz düşünün.
Bir diğer örnekte ise düşük ücret verme sevdasından olsun.
Hizmet sektöründen bahsedelim.Bir Aquapark işlettiğinizi düşünün.Büyük bir yatırım yaptınız, her şey çok güzel yüzlerce insan her gün işletmenize gelecek ve eğlenecek size de oluk oluk para akacak.Buraya kadar sizde memnunsunuz.Çalışanlarınızı asgari ücretle işe almaya başladınız.
Dondurma tezgahına birisi lazım.Öyle ya Süleyman sizin bir yakınınızın arkadaşı az ücretede ses çıkarmaz.İşe aldınız.Büfe bölümüne de başka bir tanıdığınızı aldınız.Nede olsa tost yapacak canım ne var bunda.Birde insanları yönlendirecek dolapları gösterecek bir yakınınızı işe aldınız.Gülmeyin hakikaten bizim buralarda işler böyle başlar.
Şimdi gelelim sonuçlara
Müşterileriniz eğlenmek için size geldiğinde karşılayan kişi asık suratlı ve üşengeç olursa ?
Müşetileriniz eğlenirken dondurma almak istediğinde dondurmaya bakan kişi yerinde yoksa?
Karnı acıkıp büfeden tost almak istediğinde onlara tosta benzeyen garip bir şey verilirse?
Yaptığınız büyük yatırım ufaktan ufağa daha ilk müşterilerinde kaybetmeye başlamaz mı?
-Ya havuz güzel ama işletme berbat dediğinde ne yapmayı düşünüyorsunuz?
İşte bu ve bunun gibi konularda müşteri ikinci sırada gelir.Çalışanlarınızın eğitimi, mutluluğu ve parasal tatminini görmemezlikten gelirseniz onlarda işletmenizi görmemekten gelir.
Sizlere başka şirketlerin bu konudaki düşüncelerinin bir kaçından bahsetmek istiyorum.
The Body Shop : Bizim insanlarımız “çalışanlarımız” benim ilk müşterilerimdir.
Walt Disney : Çalışanlarınızla ilişkileriniz iyi değilse, müşterilerinizle ilişkileriniz asla iyi olamaz.

8 YORUMLAR

  1. Gerçekten yazınız harika! Kanayan yaraya parmak basmışsınız ama gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da işler böyle yürüyor ya da yönetiliyor. İfade edilen gibi hem müşterilerimize hem de çalışanlarımıza doğru yaklaşmalıyız şu nu hiç bir zaman unutmamalıyız ”çalışanlarımızda birer müşterimizdir” onları kaybedersek herşeyi kaybedebiliriz. Biz http://www.hediyedenizi.com olarak her zaman bu doğrultuda çalışanlarımızı yönetiyoruz.

  2. çok haklı ve güzel bir yazı, son zamanlarda çok asabi olduğumu farkettim ve işyerinde de fazlasıyla belli etmeye başladım ve biraz düşündüğümde işverenlerin burdakiyle aynı tutumları, ‘çalışanları son plana atma’, sergilemesinden ve benim bundan fazlasıyla rahatsız olmamdan kaynaklandığını farkettim, benim bu yazıyı onlara da okutmam gerek :)

  3. kurunun yanında yasıda yakmak olmaz bunu çok önceden göz önünde tutup geliştiren firmalarda var personelini mutlu etmeyi hedef alan we basaran en yüksek werimi mutlu çalısanlanlarından alan bir mango çalısanı…

  4. Arkadaşlar “Görünmeyeni Satmak ” adlı kitabı okuyanlar bilir. Yazar iş kuracaklara (buna işe girmek isteyenler de dahil) “başkalarının olmadığı yere gidin” diyor. Eğer Turkiye’de “tonla” universite mezunu varsa ve bunlar da piyasadaki emek gücünün değerini düşürüyorsa orada durmayın. Kendinize çalışacak başka bir kent, o da olmazsa başka bir “ülke” bulun. Sermayenin küreselleştiği dünyada emek gücü de küreselleşti. Bir yerlerde sizin yaptığınız işe ihtiyaç duyanlar daima vardır….

  5. şimdi ben bunu şirketin mail grubuna atsam birazda şirket içindeki ücret adaletsizliğinden bahsetsem ( aynı işi yapıp farklı ücret almak gibi) patronum yada yöneticilerim ne düşünür acaba ??? ben söyleyeyim ne düşüneceklerini. Burası Türkiye nasıl olsa çok işsiz var. Üniversite mezunu desen zaten tonla. Akıllı çocuklar hemen işi kavrarlar. Sen mutsuzsan git ben bu paraya mutlu olacak birisini nasıl olsa bulurum. Durum budur arkadaşlar. Türkiye’de parmakla sayılacak kadar az miktarda çalışanını önemseyen saygı duyan şirket vardır. Yani Müşteri=Para. ve para herşeyden önemlidir :((

    O zaman sen firmanın mail adreslerini ver .Ben onlara gönderirim.

  6. evet bende katılıyorum ama sadece katılmak olmuyor bu yazıyı mail halinde şirketlere işverenlere göndermek lazım.

  7. size katılıyorum. patron işçisinin yüzünü güldürmezse işçi patronun yüzünü hiç güldürmez. ben bunu bizzat yaşadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here