Müşteri Kazanmak Zor, Kaybetmek ise Bir o Kadar Kolay

Müşteri Kazanmak Zor

21. yüzyılda iş dünyasında başarılı olmanın sloganı şudur: “Yalnızca satışı kapatmıyorsunuz, bir ilişkiyi açıyorsunuz.”
İyi ilişkiler kurmak ve işinizin gelişip başarıya ulaştığını görmek için aşağıdaki beş öneriden yaralanabilirsiniz.
1. Güvenilir olun. Güvenilir olmak pek çok anlam taşır ama eksikliği, işinizin gelişmesine ve para kazanmanıza engel olur. Örneğin bir müşterinize Salı günü için bir söz vermişseniz ve gecikirseniz iyi ününüz bundan zarar görür. Gerçekte eğer insanlara projenin gelecek hafta hazır olacağını söylerseniz onların zihninde gelecek hafta, Pazartesi günü demektir. Pazartesiden sonraya kalırsanız çok geciktiğinizi düşünürler. Bunlar önemsiz konular gibi görünebilir ancak geç kalmak, sizi arayıp bulamayanları aramamak, sözünüzü yüzde yüz gerçekleştirmemek ve güvenilir olmamak size zarar verir ve eninde sonunda rakiplerinizin ekmeğine yağ sürer. Güvenilir olmak için şu noktalara dikkat edin:

Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın
Yapacağınızı söylediğiniz işi, söz verdiğiniz zamanda yapın
İlk seferinde doğru yapın
Süresi içinde yapın
Şunu Hiç Unutmayın… Azı İçin Söz Verin, Fazlasını Yapın

2. Duyarlı olun. Duyarlı olmak herhangi bir sorunda müşterilerinizin size ulaşabilmelerini sağlamak ve yardıma hazır olmaktır. Ayrıca müşterilerinizi bilgilendirmeyi ve istedikleri hizmeti en kısa süre içinde vermeyi de içerir.

3. Güven ve beğeni kazanın. Temelde insanların sizinle çalışmak istemesinin iki nedeni vardır. Sizi beğenmeleri ve size güvenmeleri. US News and World Report adlı kaynağa göre, “Amerikalılar bugün her zamankinden daha kabadır”. Basit nezaket ve görgü kurallarına özen göstermek yeni müşteriler kazanma fırsatlarınızı büyük ölçüde artırabilir, mevcut müşterilerinizle daha çok iş yapmanızı sağlar ve müşterileriniz sizi çevrelerine daha çok salık verirler. Bunu başarmak için insan ilişkilerinin on kuralını uygulayın:

1) İnsanlarla konuşun – Neşeli keyifli bir insanla sohbet etmekten daha hoş bir şey yoktur.

2) İnsanlara isimleri ile hitap edin – Herhangi bir insanın kulağına en hoş gelen müzik, kendi isminin sesidir.

3) Alçakgönüllü olun – Yaşayan her şeyden öğrenilecek bir şey vardır.

4) Dostça davranın – Dost olabileceğiniz herkesle dost olun.

5) Candan davranın – Yaptığınız her şeyden keyif alıyormuşçasına konuşun ve davranın.

6) Başkaları ile içtenlikle ilgilenin.

7) Övgülerinizde cömert, eleştirilerinizde cimri olun.

8) Söz verin – ve tutun.

9) Başkalarının duygularını hesaba katın.

10) Yardım etmek için tetikte olun – Yaşamda en önemli şey, başkaları için yaptıklarımızdır.

4. Dış görünüşünüze özen gösterin. “Bir kitabı kapağına bakarak değerlendirmemek gerekir” sözünü hiç duydunuz mu? Peki herkes ne yapıyor biliyor musunuz? Dış görünüş aldatıcı olabilirse de müşteriler gördüklerine bakarak sizin hizmet kalitenize ilişkin pek çok sonuç çıkarırlar. Giyiminiz, beden diliniz, yazılı materyalleriniz, ofisiniz, arabanız ve konuşma beceriniz nasıl değerlendirildiğinizi belirler.

5. Empatik olun. Bir insana kendisinin özel olduğunu ne kadar hissettirebilir ve kendine özgü sorunlarına ne kadar çözüm getirebilirseniz, müşteriniz olmaya o kadar devam edecektir. Bunu en iyi dile getiren, Disneyland’dir: “Biz Kralları ve Kraliçeleri eğlendirmeyi seviyoruz ama unutulmaması gereken asıl konu şudur: Buraya gelen her konuğumuza VIP özeni gösteririz”¦ Halka karşı dostça ve nazik davranmak yalnızca önemli değil, zorunludur da. Disneyland’de yoruluruz ama asla sıkılmayız; zor bir gün geçiriyor olsak bile mutlu görünürüz. Mizah duygunuzu geliştirmeniz ve insanlarla içtenlikle ilgilenmeniz gerekir. Hiçbir şey işe yaramıyorsa, size gülümsemeniz için para ödendiğini düşünün.”

Teknik becerileriniz mükemmel olabilir ancak bu yeterli değildir. Unutmayın ki, insanlar dostları ile iş yaparlar. Karşılıklı kazanmaya yönelik ilişkiler geliştirin ve işinizin ne kadar gelişeceğini kendiniz görün!

Arnold Sanow

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here