Müzeleri Bilgisayarınızın Başından Canlı Olarak Gezebileceksiniz

İngilterede hayata geçirilen yeni bir sistemle geceleri müzelerde robotlar gezerek, kullanıcılara sanal müze gezisi düzenliyor.

afterdark

Geceleri, herkes evlerine gittikten sonra müzelerde ortaya çıkan robotlar, müzeleri, bilgisayarkarı başından gezmek isteyen kullanıcılara sanal tur atma imkanı sunuyor.

Bir sanat galerisini ya da müzeyi gezmek çoğu insanı cezbeden ve istek uyandıran bir etkinliktir. Ancak dünyanın çeşitli yerlerindeki müzeleri gezmek pek kolay ve ucuz bir iş değildir. Google Street View’in bilgisayar başından sokakları dolaştırabilen sistemi geliştirmesinden sonra şimdi de After Dark adlı, sanal müze gezisi düzenleyen sistem geliştirildi.

The Workers adlı sanat stüdyosu tarafından hayata geçirilen hizmet 13-17 Ağustos tarihlerinde 5  gece boyunca hizmet verdi. Müzeler saat 18:00 da normal ziyaretlere her zamanki gibi kapanmıştı. Müze ziyaretöçilere kapandıktan sonra, üzerlerinde kameralar bulunan robotlar müzeyi dolaşarak, kullanıcılara sanal tur hizmeti sundu.

afterdark2

Robot hizmeti saat 22:00 ila 03:00 saatleri arasında aktif oldu. Robotların kontrolü tamamen kullanıcılara geçerek sanal tur hizmeti verildi. Robotlar istenilen her yöne dönebilen ve aşşağı yukarı bakabilen bir mekanizmaya sahip. Ayrıca robotlar, değerli sanat eserlerine hasar verilmemesi için özel sensörlerle donatıldı ve böylece kazaların önüne geçildi.

Proje, ilgili insanlara ücretsiz ve evlerinden ayrılmadan sanat galerilerini ve müzeleri gezme imkanı sunuyor. Böylece internet ve gelişen teknolojilerin birleşmesi yine yeni bir görüş açısını bizlere katıyor. Hizmet Sayfası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here