Nakit Akışını Düzeltmenin Yolları

Her şirket nakit akışını iyileştirmek ister. Şimdi size şirketinizin nakit akışını düzeltmek ve daha iyi bir nakit akışını mümkün kılmak için bilmeniz gereken yöntemleri anlatmak istiyorum.


Faturayı Bekletmeden Düzenleyin, Ödeme Şartlarından Faydalanın
Bir müşteriye faturayı ne kadar erken keserseniz, müşteri açısından iş ilişkinizin başlangıcında anlaştığınız şartlara uymak için müşteriye tanıdığınız süre o kadar erken işlemeye başlar. Faturayı kestiğiniz tarih, müşteri açısından aynı zamanda vadenin de başlangıç tarihidir. Bunun yanı sıra satıcılarınıza ödeme yaparken de sözleşmenin size tanıdığı tüm hakları kullanıp, ödemeyi yasal sürelere bağlı kalmak koşuluyla mümkün olduğu kadar geciktirmeye çalışın ve bu süre zarfında da nakit fazlanızı mümkün olduğu kadar gelir getirecek kısa vadeli ve likit yatırım araçlarında değerlendirin.


Erken Ödemeyi Ödüllendirin, Geç Ödeme Yapanlara Ceza Uygulayın
Çoğu şirket vadeli çalışır ve maalesef vade süresini kısaltmaya yönelik herhangi bir uygulamaya gitmez veya vadesi geçen alacaklar için müşterilerine herhangi bir cezai şart uygulamaz. Alacaklar hesabınızın tutarını azaltmak ve vade süresini kısaltmak için müşterilerinize erken ödeme durumunda iskonto uygulayın ve bu uygulamanız konusunda da müşterilerinizi bilgilendirin. Aynı şekilde vadesinde ödenmeyen alacaklarınız için de sözleşmeye cezai şartlar koyun. Bu müşterilerinizin size vadesinden önce ödeme yapmasını teşvik edecek ve özendirecektir.


Çekleri Bekletmeyin ve Hemen Tahsile Verin
Çekleri asla bekletmeyin ve hemen tahsile verin. Ödemede sıkıntı yaşayan müşterilerinizle bir daha ki sefere iş yaparken çok daha dikkatli davranın ve bu müşterilerle yine de iş yapmak zorunda iseniz, müşterinin geç ödeme olasılığını nakit akışınızda dikkate alın.


Şirketinizin Çok Kullanmadığınız İhtiyaç Fazlası Varlıklarını Elden Çıkarın
Eğer şirketinizin aktifindeki bir varlık ekonomik ömrünü doldurdu ise ve daha fazla amortisman ayrılması imkanı kalmadı ise bu varlıkları vakit geçirmeden satın ve nakde dönüştürün.


Kısmi Ödemeleri Kabul Edin
Eğer müşterinizin durumu sıkışıksa ve size hiç ödeme yapmamak yerine kısmi ödeme yapmayı öneriyorsa, bu öneriyi kabul edin. Hatta erken kısmi ödeme yapanlara iskonto uygulayarak kısmi de olsa erken ödemeyi teşvik edin.


Mal Aldığınız Kişi ve Şirketleri Her Zaman Rakipleriyle Karşılaştırın
Bazen mal satın aldığınız kişi veya şirketler rakiplerini unutup ürünlerinde fiyat ayarlaması yapmazlar. Her üç ayda bir rakipleri kontrol ederek, mal aldığınız kişileri fiyatlarını ayarlamaya teşvik edin.


Bütçeye Bağlı Kalın
Öncelikle her sene başında şirketiniz için bir bütçe hazırlayın ve sene başında hazırladığınız bu bütçeye sadık kalın. Yıl içerisindeki küçük sapmalar o an için size önemli gelmese de, daha sonra bu küçük tutarların birikmesi sonucunda nakit sıkıntısı yaşama riskiniz çok fazladır.


Ödemeleri Dağıtın, Hepsini Bir Araya Toplamayın
Ödemeleri farklı zamanlara dağıtın. Eğer ödemeleri bir araya toplarsanız o zaman ödemelerle ilgili kısa vadeli nakit sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Her şey önceden planladığınız gibi gitmeyebilir ve alacaklarınızın bir kısmını zamanında tahsil edemeyebilirsiniz. Ödemelerinizi ayarlarken bu olasılıkları da göz önünde bulundurmanız ve her zaman bir miktar nakit fazlası bulundurmanız gerekir.


Mevcut İşyerini Büyütmek Yerine Vardiya Usulünü Uygulayın
Üretim kapasitenizi artırmak için işyerinizi genişletmek, yeni makine ve teçhizat almak istiyorsanız, bunun yerine işyerinizde vardiya usulünü uygulamayı düşünün. Bu şekilde hem üretim kapasitenizi artırmanız mümkün hale gelecek hem de yeni yatırım yapmaktan belirli bir süre de olsa kurtulmuş olacaksınız.


Kaynak : Dünya Gazetesi-Arif Uğur

1 YORUM

  1. Tüm yazı çok güzel fakat eğer çeklerin %20 si geri dönüyorsa, senetlerde vade uzatılıyorsa şiket içi muhasebe birimi düzenli değilse ve daha da önemlisi patron yaptığı boş harcamaları bitirmiyorsa hiç kimse şirketin nakit akışını etkileyemez..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here