Nano-partikül olarak gelişmiş biyonik bitkiler

Araştırmacılar, bitkilerin içerisine nano-maddeler ekleyerek enerji üretim seviyelerini artırmayı ve böylece bitkilere yeni görevler yüklemeyi amaçlıyor. MIT’da görev yapan bir araştırmacı grubu, bitikilerin kloroplast dokusunun içerisine karbon nano-partikülleri yerleştirerek gün içerisinde %30’a varan bir ışık yakalama artışı elde edebildiklerini ortaya koydu.

Yaprağın alt kısmına solüsyonu uygulayarak bu deneyi gerçekleştiren ekip, solüsyonun gözeneklerden içeri girmesini sağladı. Daha sonra bitkinin kloroplast dokusuna kadar ilerleyen nano-partiküller, bitkinin normalden daha fazla ışın dalga boyu yakalamasını ve fotosentez verimliliğini artırmasını sağladılar.

Aynı araştırma ekibi ayrıca bitkiye carbon nano-tüpler yerleştirerek yanma ile açığa çıkan nitric oksidin tespit edilmesini sağlayarak bitkiyi kimyasal sensöre dönüştürme imkanının olduğunu kanıtladılar. Şu an için takım, bitkinin kirlilik seviyesini göstermek üzere tasarlanması üzerinde çalışmaktadırlar. Araştırmanın yürütücüsü olan Juan Pablo Giraldo’ya göre; “Şu an için bizim alanımızda çalışan araştırmacı bulunmuyor. Böylece bitki biyolojisi üzerinde ve kimyasal mühendislik üzerinde çalışanların birlikte çalışma şansları oluyor.”

Resim: Bryse Vickmark

Biyonik bitkiler
Biyonik bitkiler

Kızıl ötesi mikroskopta Arabidopsis yapraklar içerisindeki karbon nanotüplerdeki flörasans maddelerin görünümü.

Genel Bayilik Başvuru Formu :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here