Ne alırsan 99 kuruş

Giyim ve tuhafiye ürünlerinin satışında göze çarpan ”Her şey 1 lira” mantığı, gıdaya sıçradı Ekonomik kriz patlak verince “Ne alırsan 1 lira” konsepti gıda sektöründe de mağazalaştı. Hatta, 1 TL artık pahalı kabul edildi, fiyat 99 kuruşa indi. İstanbul Şişli’deki 99 kr isimli kafede portakal suyundan ıslak hamburgere, ton balıklı sandviçten kolaya kadar her şey 99 kuruşa satılıyor. Sudan ise hiç para alınmıyor. Kafenin ve “99 kuruş” konseptinin sahibi İsmail Öğrenç, “Riskli bir iş yapıyorumama kendime güveniyorum” diyor.

SÜRÜMDEN KAZANIYORUZ

Asıl mesleğinin gümrük müşavirliği olduğunu ve iki yıl önce ABD’de gördüğü Only 99 Cent isimli market zincirinden esinlendiğini belirten Öğrenç, 99 kr markasının patentini alır almaz, kriz dönemini değerlendirerek haziranda mağazayı hemen açtığını kaydediyor. İkinci şubenin Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı kampüsünde gelecek ay açılacağını kaydediyor. “Üniversiteler, hastaneler gibi insan akışının yoğun olduğu yerlerde olmak istiyoruz” diyen Öğrenç, şunları söylüyor: “Franchise almak isteyen çok perakendeci var. Sağlam ilerlemek istiyoruz. Yıl sonuna kadar beşmağazaya ulaşmak hedefindeyiz ama gelecek yıla kadar franchise düşünmüyoruz. 2010’da 50 mağazaya çıkmayı planlıyoruz. İzmir ve Ankara ile diğer illere de gideceğiz. Şimdi Beşiktaş’ta yer bakıyoruz.” Öğrenç, sürümden kazandıklarını ifade ederek, satışlar arttıkça tedarikçilerine yüzde 20- 30’dan çok indirim yaptırabildiklerini şöyle anlatıyor:

ÇOCUKLAR SEVİNİYOR

“Bir içecek markası bana 83 kuruşa ürün satamayacağını söyledi. Şimdi aynımarkadan 62 kuruşa alıyorum. Yaptığım, emniyet şeridinde gitmek gibi bir şey. Satamamak gibi bir düşüncem yok. Mesela suyu bedava satıyoruz. Ketçap,mayonez ve sandviçe eklenen turşudan da para almam. Hafta sonu çoluk çocuk kahvaltıya geliyorlar. Herkes 3-4 parça tüketiyor. Ödenen para 15 TL. Çocuklar da seviniyor, aileler de ucuza mutlu oluyor.” ‘İnsanlar inanmıyor megafonla bağırıyoruz’ İsmail Öğrenç, tek sıkıntısının insanları inandıramamak olduğunu vurguluyor. Öğrenç, 99 kr tabelasına ve broşürlere rağmen kimsenin inanmadığını belirterek, “İnsanlar ‘Ya pahalıysa’ diye gelmeye korkuyor, utanıp sormuyorlar. Biz de bir megafon aldık. Caddeye çıkıp ‘Her şey 99 kuruş’ diye çalışanlarımız bağırıyor. Gelen herkes memnun ayrılıyor ve inanamıyor” diye konuşuyor. Öğrenç, 1 TL yerine 99 kuruşu seçmelerinin sebebini ise “İnsanları düşünmeye yönlendirmek, merak ettirmek” olarak açıklıyor. Günde 600 kişi geliyor 3-4 parça birden alıyor İşlerin iyi gittiğini ve satışların orta halli olduğunu belirten İsmail Öğrenç, günde 500-600’den fazla müşteri çektiklerini söylüyor.

Müşterilerin kişi başına ortalama 3- 4 parça ürün tükettiğini ifade eden Öğrenç, ödemelerin neredeyse tamamının nakit yapıldığını belirtiyor. Öğrenç, tek tük de olsa para üstü isteyenler olduğunu, onlara da birer misket verdiklerini kaydederek, “O zaman gülüyorlar, eğleniyoruz. Ama değişik alternatifler de düşünebiliriz” diyor. ‘Fikrimizi beğendiler kirada indirim yaptılar’ Ramada Otel’in kiracısı oldukları ilk mağazanın yatırım bedelini 160 bin TL olarak açıklayan Öğrenç, fikir çok beğenildiği için kirada indirim aldıklarını söylüyor. Haziranda limonun kasasına 18.5 TL verirken, bugün 28.5 TL verdiklerini ve maliyetini çok aşmasına rağmen 99 kuruşa limonata satmaya devam ettiklerini belirten Öğrenç, “Bazı dernekler, tur operatörleri toplusandviç alımları yapıyor. Bunlar iyi geliyor. Hedefim bu tabelayı indirmemek” diyor. (haberturk)

9 YORUMLAR

 1. Evet Çok Güzel Bir Fikir neden olmasın
  Bende Yapmak İsterim .
  Sürümden Kazanmak…
  Akıl İşi ve Mantıklı.
  Lütfen bana ulaşın!!
  Teşekkür Ederim.

 2. başarılı hemde çok aslında sakaryada böle birşey olsa gerçekten patlama yapardı tabi bayilik şartlarıda önemli

 3. cok gusel bır fıkır ve uzun suredır arastırma yapıyorum bu konu ıle ılgılı fakat bır turlu İsmail Beye ulasamıyorum.Eger franchaise almak ısteyen ılgılılere ulastırabılecegınız bır telefon ya da mail adresı olursa cok super olur. bız de yararlanmıs oluruz.

 4. bu iş süper ama bunun bir sırrı olmalı gerçekten kazanç varmı bende düşünüyorum alanya gibi bir yerde bayilik verirmisiniz

 5. Merhaba.Öncelikle çoook ama çok güzel bir fikir tebrik ediyorum.Ve hemen soruyorum Bu işi sakarya merkezde yapmak istiyorum bayilik verirmisiniz bu konuda çok ciddiyim yardımcı olursanız sevinirim.İsminize yakışır bir şube olacağından emin olunuz.Saygılarımla…

  Metin TUNCA
  05462302331
  [email protected]

 6. TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRİKLER

  SADECE DÜŞÜNMEN YETERLİ DEĞİL UYGULAMAN GEREK.
  GİRİŞİMCİNİN İLK VE TEK YAPMASI GEREKEN İŞ.
  DÜŞÜNÜP ETRAFIMDAKİLERİ DİNLEYİP YAPMADIĞIM İŞLERDEN BİR TANESİ.
  SEBEBİ DE 1 TL YE SATTIĞIN GIDANIN KALİTESİ NE OLUR VAZGEÇMEMİN NEDENİYDİ

  TEKRAR TEKRAR TEBRİKLER TEBRİKLER TEBRİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here