Ne zaman emekli olurum Sms ile öğrenilecek

Ne zaman emekli olurum Sms ile öğrenilecek
Emekli olmak
Emekli olmak

Ne zaman emekli olurum sorusunun cevabı 2013 yılı Ocak ayından itibaren SMS yoluyla anında öğrenilecek. Ayrıca emeklilik harici diğer sorunlarında Sms yoluyla öğrenilecek.

SGK Başkanı Fatih Acar, vatandaşların artık TC kimlik numaraları ile emeklilik yaşını öğrenebileceklerini bildirdi.

SMS GÖNDER, EMEKLİLİĞİN NE ZAMAN ÖĞREN

Örneğin adını, soyadını, TC numarasını yazıp SGK’ya ‘Ne zaman emekli oluyorum’ diye mesaj atınca, ne zaman emekli olacağını öğrenebilecek. Yine aynı şekilde ‘Kaç gün prim ödedim?’ diye mesaj atınca kaç gün prim ödediğini anında SMS yoluyla öğrenebilecek. Bu şekilde 2013 yılında vatandaşa ani hizmet sunabilen interaktif sistem gelecek” dedi.

EMEKLİLİK YAŞI

Emeklilik yaşına dair açıklama da yapan Fatih Acar , 2046 yılında ortalama yaşam süresinin 81 yıla çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, bu yüzden emeklilik yaşının 65’e yükselttiklerini belirtti. Emekli olmak için pirim ödeme gün süresinin 9 binden, 7 bin 200’e düşürdüklerini bildiren SGK Başkanı, güncelleme katsayısını da TÜFE ile gelişme hızının yüzde 30’unu çarparak yeniden düzenlediklerini söyledi.

EMEKLİ İSTERSE MAAŞINI EVİNE GETİRİRİZ

SGK reformları yapılmadan önce emeklilerin kuyruk sırasında beklediğini vurgulayan SGK Başkanı, yeni düzenlemelerle emeklileri daha rahat ettirmeye çalıştıklarına değindi. Başkan Acar, şu an Türkiye’de 10 milyon 400 bin emekli olduğunu söyleyerek, emeklilerin istedikleri takdirde maaşlarını evlerine kadar getirebileceklerini kaydetti.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here