Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Kavramı
jeferrb / pixabay

Internet of things, namı diğer şeylerin interneti kavramı ile her geçen gün daha çok haşır neşir oluyoruz. İlk defa 1999 yılında hayatımıza giren bu kavram, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte önem kazanmaya devam ediyor. Bu önem artışı ile ilgili öyle söylemler var ki, nesnelerin internetinin geleceğe damga vuracağı yönünde çıkarımların ardı arkası kesilmiyor. Gartner tarafından yapılan bir araştırma nesnelerin interneti pazarının 2020 yılında 26 milyar ürünü kapsayacağını ön görüyor.

Kavram önemli ve çok radikal değişimlerin oluşabileceğini düşündürüyor. Bu nedenle bu yazımızda bu kavramı enine boyuna ele alacağız. “Internet of Things nedir?” sorusunun yanıtları ve faydaları sizleri bekliyor…

IoT Nedir?

Internet of Things (ioT), Türkçesiyle nesnelerin interneti kısaca; internete erişebilen, çeşitli haberleşme protokolleri yardımıyla birbirleriyle haberleşebilen, sınırsız bilgi paylaşılabilen cihazlardan oluşan bir sistemdir. Bu cihazlara akıllı cihaz demek, nesnelerin interneti kavramını içselleştirebilmek adına önemli bir adım olarak yorumlanabilir.

Nesnelerin interneti, cihazların internet bağlantısı ile sınırsız bir ağa katılmasını mümkün kılar. Kişiye ait olan akıllı cihazlar birbirleriyle entegre olarak çalışabilir ve temel amaç olan hayat kolaylaştırma isteği karşılanabilir. 

Nesnelerin interneti genel olarak bir ekosistem olarak da düşünülebilir. Verilerin toplandığı, toplanan verilerin web özelliğine sahip cihazlar tarafından gönderildiği ve düzenlendiği bu ekosistemde, toplanan veriler analiz edilebilir ve verilerin toplandığı cihazlar arasında bilgi alışverişi sağlanabilir. Aynı zamanda bireylerle de etkileşime geçebilen internet of things ekosistemi gerçek zamanlı olmasının yanı sıra çevrimiçi özellik de taşır.

Nesnelerin İnterneti Teknolojisinin Faydaları

Akıllı cihazların birbirine veri yollamasını ve hem kendileri ile hem de bireylerle etkileşime geçmesini sağlayan nesnelerin interneti ekosistemi sayesinde;

  • M2M (Machine to Machine) etkileşimi sağlanabilir.
  • Fiziksel objelerin birbiriyle bağlanabilmesi iletişim kurmalarını dolayısıyla internet üzerinden kontrol edilebilmelerini mümkün kılar.
  • IoT sayesinde daha çok bilgi toplanabilir ve bireyler için de şirketler için de karar verme süreçlerinin doğruluğu arttırılabilir.
  • Nesnelerin interneti sistemi sayesinde bireylerin cihazlar üzerindeki kontrolü artırılabilir, aynı zamanda cihazların topladıkları veriler öğrenilebilir.
  • Günlük hayat kolaylaştırılabilir, konfor artırılabilir ve en önemlisi zaman kazanılabilir.
  • Enerjinin ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasıyla tasarruf yapılabilir.

Nesnelerin İnterneti Kullanım Örnekleri

Kavramın oturması adına sizlerle nesnelerin interneti kullanımları ile ilgili bazı örnekler paylaşmak istiyoruz. “Nesnelerin interneti nasıl kullanılır?” sorusuna şu örnekler sunulabilir:

* Akıllı Termostat: Bu termostat internete bağlanıyor, ev halkının tercihlerini kaydediyor, çıkarıma varıyor, ev sıcaklığını hane halkına göre belirliyor ve gün içerisindeki farklı zaman dilimlerinde ortam sıcaklığını kontrol ediyor! Daha ne olsun…

* Akıllı Priz: Prize hangi zamanlarda elektriğin ulaşıp ulaşmamasının belirlenmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde enerji tasarrufu sorun olmaktan çıkıyor.

* Akıllı Top: “Yok Artık!” demeyin, gerçekten böyle bir top var. Topa vuruş hızı, kaç gol atıldığı, hangi ayakla daha iyi atış yapıldığını vb. bilgileri toplayan bu top nesnelerin interneti kavramının varabileceği sınırların genişliğini gösteriyor.

* Akıllı Güvenlik Sistemi: Hareket, ses, gece görüşü, hava kalitesi, basınç ve sıcaklık sensörlerinin tamamının tek bir cihaz içinde yer aldığı güvenlik sisteminde ek olarak hoparlör özelliği de bulunuyor.

* Akıllı Diş Fırçası: Akıllı ev sistemleri ile ilgili örnekler sizleri yanıltmasın; nesnelerin interneti sistemi günlük hayatı da çevreliyor. Akıllı diş fırçası da bu ürünlerden yalnızca bir tanesi! Cep telefonuna indirilen bir uygulama ile kişiler diş fırçalama alışkanlıklarını gözden geçirebiliyor.

* Akıllı Sağlık Monitörü: Nesnelerin interneti sayesinde insan hayatı yalnızca konforlu hale gelmiyor, aynı zamanda insan sağlığı yakından izlenebiliyor. Bu özel akıllı cihazlar sayesinde kişinin sağlık verileri yakından takip edilebiliyor ve dolayısıyla tedaviler kişiye özel şekilde belirlenirken sağlık personellerinin kararlarının doğruluk payı artırılabiliyor.

İlyas Özkurt
Senior Full Stack Web Developer Yazılım konusundaki ilk çalışmalarım lise yıllarında başladı. Daha sonraları hobi olarak devam eden çalışmalar üniversiteden sonra 2015 yılında 6harf.com firmasının kurulmasıyla profesyonel bir tabana kavuşmuş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here