Network Marketing Nedir?

Network marketing kar dağılım şeması

Network Marketing ne demek sorusuna cevap aranıldığında birden çok tanımla karşılaşılır. Temelde Network Marketing, kişinin kendi emeği ile gelir elde etmesine olanak veren bir iş modelidir. Mallar ve hizmetler için bir dağıtım ağı oluşturan bağımsız aracılara sahip doğrudan satış yöntemi olarak da tanımlanabilir. Bazı Network Marketing sistemleri, satış ve dağıtım katmanlarından oluşur. İki veya çok katmanlı örneklerde, bir Network Marketing sisteminin en üst düzeyini oluşturan insanlar da kendi satış ağlarını kurma ve yönetme konusunda teşvik edilir. Her biri, satış gelirleri ve oluşturdukları ağın satış geliri ile ilgili bir komisyon kazanır. Saygın Network Marketing operasyonlarının birçok örneği vardır, ancak bazıları piramit şemaları nedeni ile eleştirilmiş ve bazı ülkelerde tüketici sahtekarlığı tehlikesi olarak görülüp yasaklanmıştır. Bu yazımızda network marketing nedir nasıl yapılır sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Network Marketing NedirNe İşe Yarar?

Network Marketing, doğrudan satışın tavsiye mantığına dayalı bir türüdür. Ürünü alan kişiler kullandıktan sonra memnun kalır ve tavsiyede bulunur. Yapılan araştırmalara göre bu tavsiyeler pek çok reklam çalışmasından daha yararlıdır. Mal ve ürünlerin satışı perakende satış sayılmayacak ortamlarda satışçı tarafından bilgilendirme yolu ile yapılır ve satışçı bunun üzerinden kazanç sağlar. Network Marketingde sadece bir aracı bulunur. Ve bu aracı olan markaya bayilik yapanlara belirlenen komisyon planı ile kar dağıtılır.

Bir ileri versiyonu olan çok katlı pazarlamada satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünlerden hem de ekibinden gelen satışlardan kazanç sağlar.

Network MarketingÜrünleri Nelerdir?

Dünyaca bilinen Amway, Herbalife,Tupperware, Avon, Oriflame gibi şirketler network marketing şirketleri arasında yer alır. Özellikle çabuk tüketilen kozmetik ve temizlik maddeleri gibi ürünler, en çok tercih edilen network marketing ürünleri  arasında yer alır.

Önerilen içerik:

Bu sistemi sistemini kullanan firmalar çok düşük bir maliyet ile binlerce kişilik bir dağıtım ağına sahip olabilir ve ürünlerini dağıtabilir. Firmaların dağıtım masrafları distribütörlerine ödedikleri iskonto ve primlerden oluşur. Dağıtım masraflarının geleneksel dağıtım tarzını üstlenen firmalarınkine kıyasla çok daha düşük olması, firmaya fiyat rekabetinde avantajda sağlar. Ayrıca on binlerce distribütör ve onların aileleri, yakın çevreleri çalıştıkları firmanın ürünlerini kullanarak çok büyük bir hazır müşteri potansiyeli oluşturur. Network Marketing kullanan firmalar geleneksel tarzda çalışan firmaların ulaşamayacağı en uzak yerlere erişme şansına sahiptir. Tüketicilere ürün tanıtımı yüz yüze ve distribütörler aracılığı ile yapıldığından söz konusu firmaların reklam harcamaları da çok düşüktür.

Network Marketing sistemi içinde yer alan kişiler ihtiyaç duydukları ürünleri %20-%50 oranında indirimli fiyatlar üzerinden alabilir.Ayrıca yaptığı her satıştan kazanç elde eder. Bu kazanç faaliyete başlanılan ilk aylarda özellikle çok önemlidir. Ekip oluşturulduğu zaman, firmanın teşvik uygulaması ve ekibin performansına bağlı olarak ilave iskonto ve primler elde edilir. Network Marketing sisteminde uygulanan motivasyon, iskonto ve primler ile sağlanır.

Network Marketing yorumları incelendiğinde olumlu olumsuz pek çok görüş ile karşı karşıya kalınır. Bu noktada her iş alanında olduğu gibi işbirliği yaptığınız şirketin çalışma prensipleri ve güvenilirliği göz önünde bulundurulmalı, bu konular titizlikle değerlendirilip işe başlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here