No Frizz Kabarık Saçlara Son

Buluş: Tıp tarihindeki en üretken mucitlerden biri, kabarık saçları indirerek kadınların saç düzleştirme ürünlerine binlerce dolar harcamasını engelleyecek bir polimer keşfetti. Prof. Robert Langer bu fikriyle 2 Milyon Dolardan Fazla kazandı.

Hikâyesi:
Dünyaca Ünlü Bilim Adamı Robert Langer’ın beyni muhtemelen dünyadaki en güçlü beyinlerden biridir. MIT profesörünün doğum kontrol haplarından kalp kapakçıklarına, ambalajlama cihazlarına ve ultrason ilaç teslim sistemlerine kadar birçok alanda kendi adına yaklaşık 750 dünya geneli patenti var. 1,000’den fazla bilimsel yazısı var ve tarihte en çok adı geçen bilim adamı. 170’ten fazla büyük ödülü var ve onun teknolojilerinden üretilen ürünler sayısız insanın hayatını kurtardı. Ve 2 düzineden fazla şirketin kurulumunda başrolde o vardı.

Langer’ın buluşlarından biri şimdi güzellik dünyasında başları döndürüyor. Çünkü kabarık saçları indiren bir buluş buldu: PoliFloroEster adında suya dayanıklı bir polimer. Prof. Langer zorlu tıbbi ve biyoteknolojik zorluklara
çözüm bulabiliyorsa o zaman mutlaka kabarık saçlar ile ilgili bir şey yapabilmeli.

Kötü Saç Günlerine Son

Kabarık saçlar kadınlar için büyük bir saç bakım sorunu olan yabani, kontrolden çıkmış gibi görünen saçlardır.
Bunun 2 sebebi nemlilik ve yüzey temasıdır; saç şeklini kaybeder çünkü su saç telinin içine girer ve onu genişletir. Birçok kadın büyük saçları utanç verici bulur ve sorunun köküne inebilmek için Langer ve ekibi zaten piyasada bulunan ve kıvırcık kabarık saçları düzleştirdiğini iddia eden bin tane ürünü denemiştir. Bilim adamları geleneksel anti-kabarıklık çözümlerinin ağırlık vererek saçı indiren silikona dayalı olduğunu keşfetmiştir, ancak bu tamamen etkili bir çözüm değildir çünkü nemin büyük bir kısmını dışarıda tutamaz.

Çığır Açan Güzellik Buluşu Bu yüzden Langer su geçirmez olarak davranabilecek bir molekül araştırdı. Onun yaklaşımı bu soruna dışarıdan birisi olarak çözüm getirmekti, ne yapılabilir ne yapılamaz bilmeyen birisi olarak. Üç yıl boyunca onun kontrolündeki bir grup bilim insanı daha önce tıbbi uygulamalarda kullanılan ama güzellik endüstrisinden hiç kullanılmamış birçok molekül üzerinde çalıştı. Ve bu sayede Langer PoliFloroEster ile karşılaştı; DVD ve kontak lenslerde de koruyucu kaplama olarak kullanılan insan yapımı suya dayanıklı bir bileşim. Geleneksel kabarıkla mücadele eden içeriklere göre çok daha küçüktür ve saça yapışıp saç telindeki boşlukları doldurarak suyun içeri girmesini engelleyen mikro ince kalkanlar oluşturur. Aynı zamanda yüzey temasını da azaltır.

Şirket tarafından finanse edilen araştırmada bilim insanları ‘No Frizz’in en iyi silicon seruma göre neme %30 daha fazla dayanıklı olduğunu ve 5 günlük kullanımdan sonra bu oranın %60’a çıktığını belirtmişlerdir.
Langer patente başvurmuştur ve Andora adındaki şirketin ortak kurucusu olmuştur. Bugün polimer içeren ürünlerin Yaşayan Kanıtı olarak adlandırılır. Bu şirket, kozmetik ve güzellik endüstrisinin karşılaştığı en büyük zorlukların bazılarına, yeni teknolojiler ve yeni icat edilen malzemelere dayalı birçok cilt ve saç ürünü üreterek yeni bakış açıları getirmeyi amaçlamaktadır. Langer ve bilim insanı olan iş arkadaşları bu endüstrinin aslında oldukça benzer olan ürünler üretirken sürekli aynı temel içerikleri kullandığını keşfetmişler.

Kabaran Saçlarla Mücadele
Şirket ‘No Frizz’in 30 yılda üretilen ilk kabarıkla mücadele teknolojisidir ve 2009 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu buluş birçok olumlu yorum almıştır, birçok ödül kazanmıştır ve yüzbinlerce kadının banyosuna doğru yolculuğa çıkmıştır

2 YORUMLAR

  1. merhaba bu ürünün ülkemizde pazar payı varmı varsa daha önceden bu ürün üzerine ülkemizde pazarlama üzerine çalıslmışmı veya devam eden büyük bir firma varmı yoksa ben bu ürünü piyasaya sürmek için neler yapmalıyım ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here