Noter araç satış masrafı

Noter araç satış masrafları ile ilgili bilgiler ve norterlerin aldığı masraflar aşağıdaki haberde.

İkinci el otomobil alım satımlarında 1 Mayıs’tan itibaren yeni sisteme geçildi; şu anda nasıl işliyor, sistemin faydaları ne olacak?

Yeni sisteme aslında 3 Mayıs’tan itibaren geçildi, 11 Mayıs itibariyle geçen 8 günlük sürede de toplam olarak Türkiye genelinde 55.769 adet satış yapılmıştır; halen de devam ediyor.

Sistem Emniyet ve Maliye’nin sistemine bağlandı; biz bu altyapıyı yapabilmek için büyük çaba sarf ettik. Türkiye’de şu anda 1600 noktada satış yapılıyor. Tüm iş kontrolümüz altında.

Yeni sistemde prosedürün adımları neler?

Yeni sistemde alıcı ve satıcı notere geliyor, noterde ruhsat ibraz ediliyor ya da ruhsat bilgileri veriliyor, araç sorgulama sistemine giriliyor, buradan dönüş yapılıyor, bu satış yapılabilir uygundur diye. Oradan da kimlik paylaşım sistemine ve adres sistemine giriliyor buradan satış yapılıyor. Emniyet sistemine yeniden giriliyor, oradan bize onaylandı diye geçici belge geliyor. 10 dakika içinde, 5 dakika ile 10 dakika arasında değişiyor bu, alıcıya geçici ruhsatını vererek satışı bitiriyoruz. Çok pratik ve faydalı bir sistem olduğunu düşünüyorum.

Ruhsatın orijinali alıcıya ne zaman ulaşıyor?

Esas ruhsat onlara 1 ay içinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Trafik Tescil Büroları veyahut da onların görevlendirdiği kurumlar tarafından gönderiliyor.

Yeni sistemde alınan ücretlerde değişiklik oldu mu? Şu anda ne kadar ücret alınıyor?

Biz tüm bu hizmetin karşılığında yalnız 20 TL noter ücreti alıyoruz, artı yeni tescil belgesi için de 46 lira alıyoruz. Eskiden 200 ila 600 TL arasında değişiyordu bu rakamlar. Hiçbir kağıt bedeli alınmıyor, bunlardan muafiyet sağlandı, yalnız tescil belgesinin bedeli alınıyor.

Adres değişikliği yapanlar ise plakayı değiştirmek isterlerse daha önce bu yapılamıyordu. Plakayı değiştirmek talepte bulunursa alıcı, mesela ben Trabzon’a gidiyorum oranın plakasını alacağım derse, ayrıca bir de trafik belgesi ücreti alıyoruz onlardan. Bu da 62 TL’dir. Bunları tamamen Maliye Bakanlığı adına alıyoruz. Bizim aldığımız ücret sadece 20 TL noter ücretidir.

Ücretler tamamen matbudur, Türkiye’nin her yerinde geçerli fiyatlardır.

İleride yapmayı düşündüğünüz başka bir proje var mı? Vatandaşa başka ne gibi kolaylıklar getirilecek?

Bu sistemi yerleştirebilirsek, ki zaten şu anda da yerleşmiş durumda; devletin en iç noktalarına girmiş oluyoruz elektronik ortamda. Daha sonra başka işler de talep edeceğiz. Elektronik ortamda başka işlemleri de yapmak istiyoruz, bu konuda zaten taleplerimiz de vardır.

Mesela ne gibi işlemlerden bahsediyoruz?

Çekişmesiz yargı ile ilgili işlemler, gayrimenkullerin üzerinde yapılacak işlemler, yine online şirket kuruluşu ile ilgili işlemler var. Kredi yurtlar kurumunun da işlemlerini yapıyorduk, bu tip işlemlere talip olacağız ve bunları mutlaka yapacağız.

Noterler birliği olarak sıkıntılarınız neler bize bunlardan bahseder misiniz?

Mutlaka vardır, mesela bu araç satışlarla ilgili zor bir süreçten geçiyoruz. Tüm Türkiye’de 1600 noterliğin altyapısını tamamladık ve bu dört ay gibi bir sürede gerçekleşti. 2010’da yürürlüğe girdi bu kanun; şimdi de bu altyapıyı tamamladık. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye ile entegre haldeyiz. Kimlik paylaşımı ve adrese dayalı sistemle tamamen bağlantı halindeyiz ve bunlardan bilgiler alarak bu işlemleri yapıyoruz. Tabii sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz ama biz bunu başaracağımızı ve aşacağımızı düşünüyoruz.

Noterliğe girişle ile ilgili sistemde herhangi bir değişiklik öngörülüyor mu?

Noterlerle ilgili olarak yeni yasa tasarısı çalışmaları var. Mesleğe giriş şartlarında değişiklik öngören tasarı son aşamasına gelmiştir. Bu tasarıya göre mesleğe girişte sınav ve staj yapılması şartını getiriyoruz. Şu anki sistemde böyle bir şey yoktu. Ayrıca mesleğe giriş yaşının da mutlaka sınırlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. 33- 35 yaş gibi bir sınırlama olsun istiyoruz. Şu anda 60 yaşında birisi de gelip noter olabiliyor. Bu da meslekteki dinamizmi azaltarak sıkıntı yaratıyor. Ayrıca noterliklerde bizim yerimize vekalet edenlerin hukuk fakültesi mezunu yardımcılar olmasını istiyoruz. Şu anda katipler ve başkatipler yapıyor bu işi. Bu konulardaki çalışmalarımız da sürüyor.

Noter olmak için hangi şartlar aranıyor?

Hukuk fakültesi mezunu olmak lazım, hakimlik veya avukatlık stajını yapıp Adalet Bakanlığı’ndan istenen bazı belgelerle başvuru sırasına girmiş olması gerekiyor. Şu anda 29 bin 30 bin kişi sırada var. Sınav ve staj sisteminin gelmesiyle bu sorunu aşacağımızı düşünüyorum.

Yeni bir üniversite projeniz vardı, bize biraz bundan bahseder misiniz?

Türkiye noterler birliği vakfına ait bir üniversite projemiz var. Çubuk’ta bir arsamız var; o arsadaki çalışmaları büyük ölçüde tamamladık. Ancak o arsa havaalanı indirme sahasında olduğu için imar durumu müsait olmadığı için şimdilik o projeyi biraz askıya aldık ama o konudaki düşüncelerimiz yine devam ediyor.

10 YORUMLAR

 1. mahkum adlı yorumcu, hükümete iftira atacağına, şükret ki bu tür uygulamalarla insanların cebind ekalıyor parası, vakit ten tasarruf oluyor, tabi at gözlüğü olunca senin gibi düşünüyor az bir insan

 2. slm evime asli ruhsatım gelmeden arabayı almaktan caymak zorundayım çünkü arabada pert yok die güvendğim bi insandan aldım bi kaç gün sonra baktırdım pert kaydı çıktı henüz evime ulaşmadı ruhsat. cayma durumum olabilirmi acaba arkadaşlar lütfen yardım :(

 3. noter satışıyla motorumu sattım 11.01.2010 tarihinde o günden beri trafikten üzerine almıyor öylece biniyor her aradımda senle alakası yok sen noterden satış yaptın diyor ve trafikten almıyor bana zarar gelirmi

 4. noterden satış yapalı biray oldu ruhsatım gelmedi ruhsat işlemlerini nerelerden takipedebiliriz

 5. bu hükümet basımızda oldu sürecede devam yolsuzluga meraketmeyin eve gönderecegi ruhsata onadaPARA İSTERLER hükümet bu nasıl bi yolsuzluk yapacamdiye düsünürler

 6. neredeyse bir ay olacak aracımın ruhsatı gelmedi 15 gün içinde gelir diye noterin verdiği geçici belgede yazılı 31 08 2010dan beri bekliyorum nezaman gelir

 7. DEVLET BÜYÜKLERİMİZE BİZE BÖYLE GÜZEL BİR HİZMETİ SUNDUKLARI İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.iŞTE ÇAĞDAŞLIK BU,MEDENİYET BU,AVRUPALILIK BU…ŞİMDİLİK NOTERDE ALIM-SATIM İŞLEMLERİM İSTANBUL BAĞCILAR OTO CENTER’DAKİ NOTERDE 15 -20 DAKİKA SÜRDÜ VE TOPLAM 70 TL.ÖDEDİM,VERİLEN HİZMETTEN ÇOK ÇOK MEMNUNUM,NOTERLERDE ÖĞLE MOLASI KALKSA YOĞUNLUK DAHA DA AZALACAK,DEVLETİMİZDEN ŞİMDİ BUNU BEKLİYORUZ,ÖĞLE YEMEK ARASI İSTİRAHATİNE MÜNAVEBELİ OLARAK GİDİLEMEZ Mİ?BİRDE BEN 17 MAYIS 2010’DA RUHSAT DEVİR İŞLEMİ YAPTIRDIM,ELİME GEÇİCİ RUHSAT VERİLDİ?BEN HAKİKİ RUHSATIMI ELDEN ACELE OLARAK ALMAK İSTİYORUM NEREYE GİTMEM LAZIM,RUHSATIM BAĞCILAR EMNİYETİNDE Mİ?YOKSA POSTADA MI?ONU ÖĞRENMEK İSTİYORUM. YÜCE DEVLETİMİZE VE ONUN PRATİK ÇÖZÜMLER BULAN DEĞERLİ YÖNETİCİLERİNE SAYGILAR SUNUYORUM .BU YÜCE MİLLET HİZMETLERİN EN GÜZELİNE HER ZAMAN LAYIKTIR.

 8. GÜNEŞLİ'DE BAKIRKÖY 28NCİ NOTERLİĞİNE; SABAH 09'DA SATICI VE RUHSAT İLE BAŞVURDUM, OPERATÖR, YAKLAŞIK YİRMİ DAKİKİ PROGRAM ÜZERİNDEN İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ, ON DAKİKA İMZA VE PARA TAHSİLİ, TOPLAMDA YARIM SAAT SÜRDÜ, 69.60TL TAHSİL EDİLİP, GEÇİÇİ BELGEMİ ELİME ALDIM. GEÇİCİ BELGEMİ SİGORTA ACENTEME FAKSLAYIP, ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINI YAPTIRDIM. SİGORTA BELGESİNİN FOTOKOPİSİ , GEÇİCİ RUHSAT ASLI, KİMLİK FOTOKOPİM, ARAÇ MUYANE RUHSATININ FOTOKOPİSİ VE NOTER SATIŞI FOTOKOPİSİ İLE BAĞCILAR TRAFİK'E BAŞVURDUM, İLGİLİ MEMUR PEK İLGİLENMEK İSTEMESE BİLE EVRAMLARIMDAKİ DÜZEN ÜZERİNE TESLİM ALIP, YARIN SABAH RUHSATI ALABİLİRSİN DEDİ, TEŞEKKÜRLERİMİ BEYAN EDİP ORADAN AYRILDIM. GİDERKEN EK-1'CİLERDEN KURTULMAK İÇİN BAYAĞI BİR ÇABA SARFETTİM. ERTESİ SABAH 08:15 SULARI AYNI MEMURDAN RUHSATIMI ALDIM. NEDEN 15GÜN BEKLEMEDİN DERSENİZ, PTT'YE GÜVENMİYORUM… ŞİMDİ YALNIZCA NAKİL VASITALARDAN ARACIMIN SİCİLİNİN DÜZELMESİNİ BEKLİYORUM. SANIRIM BU DÜZENLEMEYİ TRAFİK ŞUBESİNDE YAPIYORLAR, MALUM YOĞUNLUK BİRKAÇ GÜN SÜRECEKTİR GALİBA… BENCE HÜKÜMETİN ORGANİZE ETTİĞİ GÜZEL İŞLERDEN…

 9. ben bu gün aracımı noter kanalıyla sattım;
  gelişen olayı aynen aktarıyorum. aracın ruhsatını ve alıcı satıcı kimiklerini verdik. palaka değişikliği isteyip istemediğimizi sordular istemediğimizi söyledik(istesek ek ücret alacaklardı) 10 dakikada işlem tamam. 15 gün sonra ruhsat posta ile evinize gelir dediler. fakat burada uymayan tek şey ücret bizden 75 tl tahsil ettiler buradaki hesaba göre 20+46=66 tl olması gerekmez mi 9 tl kimin cebine gitti acaba yine hilemi yapıyorlar…

 10. ve sonunda beklenen oldu çok memnun oldum bu sonuç adına gerçekten adeta resmen haraç gibi kesintiler yapılıyordu önceki sistemde örneğin geçen yıl ruhsat,noter vs masrafları olarak motorsikletim için hemen hemen 280 liraya yakın para çıkmıştı benden ayrıca sadece noter masrafı yüzünden binlerce araç satışı hep erteleniyordu tebrik ederim …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here